Založ si blog

Koľko nás stoja antivaxeri?

Média, sociálne siete, diskusie medzi známymi, či rodinou vedú často k výmene názorov ohľadom očkovania sa proti Covid-19. Ľudia sa začali rozdeľovať na zaočkovaných a nezaočkovaných, na „normálnych“ a antivaxerov. Diskutuje sa o zdraví, vedľajších účinkoch, slobodnej vôli a nezaočkovaní jedinci sa začínajú identifikovať ako utláčaní, zatiaľ čo nenávistné protesty upierajú pozornosť na výhody pre zaočkovaných. Naozaj sú však zaočkovaní ľudia zvýhodňovaní? A čo ekonomické dopady? Koľko nás ešte bude negatívny postoj odporcov očkovania? Ako títo ľudia vlastne ovplyvňujú trhy?

Vypuknutie pandémie a akciové trhy

Vypuknutie pandémie koronavírusu viedlo k synchronizovanému predaju globálne rizikových aktív, po ktorom nasleduje nerovnomerné oživenie medzi sektormi a krajinami. Oživenie ekonomík štátov a akciového trhu záležalo od vyváženia sektorov zasiahnutých pandémiou, vrátane leteckých spoločností, cestovného ruchu a energetiky, a odvetví, ktoré ťažia z krízy, predovšetkým IT, komunikačné služby, ako aj do farmaceutické spoločnosti. Rôznorodé predpandemické zloženie akciového trhu vysvetľuje väčšinu rozdielov vo výkonnosti akciových trhov v roku 2020.

Oznámenia v polovici novembra 2020 o úspešnom vývoji niekoľkých vakcín čiastočne menia vývoj v jednotlivých krajinách.  Správy o účinnosti a bezprostrednom príchode viacerých vakcín viedli k tomu, že od tohto oznámenia nastalo významné oživenie v sektoroch akciového trhu s vysokou dynamikou. Krajiny s akciovými trhmi, hlavne Španielsko, Taliansko a UK, ktoré zaostávali za oživením, čiastočne preto, že majú menší podiel vo vyššie uvedených odvetviach, „populárnych“ počas pandémie, ťažili viac z pozitívnych správ o vývoji účinnej vakcíny.

Delta môže zmariť všetko

Vakcíny sa stali svetlom nádeje v boji proti pandémii. Na scénu však prichádza nová rýchlo sa šíriaca mutácia koronavírusu – Delta. Spoločnosti a lídri svetových ekonomík sa obávajú najhoršieho a vyzývajú ľudí aby sa dali zaočkovať, chránili tým nie len svoje zdravie, ale aj zdravie iných. Na druhej strane je potrebné si uvedomiť katastrofálne dopady pandémie na ekonomiky štátov, niektoré odvetvia a jednotlivé podniky. Najvýraznejšie prepady ekonomiky za prvý kvartál roku 2021 v rámci EU mali Portugalsko a Španielsko. Podľa amerického investora Warrena Buffetta neistota spojená s pandémiou koronavírusu ani zďaleka neskončila. Najhoršie dopady mal šíriaci sa vírus na menšie spoločnosti, kdežto väčšie podniky a nadnárodne firmy si viedli v globále dobre.

Šírenie dezinformácií a antivaxeri spomaľujú oživenie

Koľko stojí jednotlivé štáty boj s pandémiou? UK vynaložilo miliardy libier na boj proti koronavírusu a na ochranu ekonomiky. V prvom roku pandémie (od apríla 2020 do 2021) si požičala vláda UK 299 miliárd GBP, čo je najviac od roku 1946. Dlhy sa budú premietať do zvyšujúcich sa daní, preto je nutné aby všetci pristupovali zodpovedne k šíriacej sa epidémií. Aj americký prezident Joe Biden sa tvrdo postavil voči šíreniu klamstiev o očkovaní a kritizoval hlavne sociálne média za slabý boj proti šíreniu dezinformácií.

Je zaočkovaný vo výhode?

Relatívne príkladný a zodpovedný občan je v konečnom dôsledku znevýhodnený. Napriek tomu, že sa správa podľa všetkých pravidiel, zaočkuje sa, a dúfa, že ďalší lockdown nepríde, a spolu s ním  ani relatívna  strata príjmu – v konečnom dôsledku musí znášať všetky ekonomické dopady. Každá jedna hospitalizácia chorého na Covid-19, každé jedno zaťaženie ekonomiky sa rozdelí na konci medzi zaočkovaných, aj nezaočkovaných.

Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple

21.09.2021

Pozícia technologických obrov v globálnej ekonomike sa neustále posilňuje. Platí to ja pre kľúčové indexy. Táto situácia však so sebou nesie hneď niekoľko rizík. Spoločnosti Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google (vystupujúci pod materskou firmou Alphabet Inc.) sú vo svete investorov známe pod skratkou FAANG. Skratka označujúca technologických gigantov vznikla v roku [...]

Bitcoin sa stal oficiálnou menou

17.09.2021

Malý stredoamerický štát Salvádor je prvým na svete, ktorý si adoptoval kryptomenu ako oficiálne platidlo. Tento krok sa zatiaľ stretol s rozpakmi a mnohými nezodpovedanými otázkami. Nie je však vylúčené, že podobný krok neuvidíme aj v ďalších krajinách. Jediná krajina na svete sa rozhodla dať šancu najpopulárnejšej kryptomene a zlegalizovala [...]

Ktoré spoločnosti budú rásť vďaka COVID-19?

03.09.2021

Aj keď obmedzenia v dôsledku pandémie postihli mnoho sektorov a tisícky firiem, niektoré firmy vďaka svojej jedinečnej službe či produktu dokázali zahviezdiť a posilniť svoju pozíciu. Covid-19 ešte nepovedal posledné slovo a rozvoj ekonomík bude narastať alebo klesať podľa kurzu pandémie. Najobávanejšou mutáciou je dnes Delta, podľa prognóz môžu však prísť aj [...]

Maďarsko ČR Orbán Babiš hranice Srbsko Afganci

Orbán s Babišom si pozreli zabezpečenie srbskej hranice a skritizovali EÚ

22.09.2021 22:14

Slabým článkom je Brusel, uviedol maďarský premiér.

Chalíf Haftar

Líbyjský maršal Haftar odstúpil z funkcie, zrejme kvôli prezidentským voľbám

22.09.2021 21:38

Parlamentné a prezidentské voľby sa majú konať 24. decembra.

Joe Biden

Macron a Biden telefonovali po prvý raz od vypuknutia sporu o ponorky

22.09.2021 20:22

Cieľom rozhovoru bolo zmierniť napätie medzi oboma krajinami.

šport, kulturistika, anaboliká, doping, zakázané prostriedky, injekcia, žila

Neoprávnené zaobchádzanie s anabolikami sa sprísni

22.09.2021 19:36

Poslanci odklepli novelu Trestného poriadku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 8144x
Priemerná čítanosť článkov: 905x

Autor blogu

Kategórie