Založ si blog

Vývoj TOP energetických spoločností od začiatku vojny v rámci Európy

Vojna na Ukrajine pribrzdila prechod k zeleným energiám a upriamila pozornosť na ropu a plyn. Napriek tomu je smerovanie k zelenej energetike je nespochybniteľné.

Neustále rozoberaná téma energetickej závislosti od Ruska v súvislosti s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine, bude aj v nasledujúcich rokoch jednou z najzávažnejších. Nielen V Európe ale takmer na celom svete si ľudstvo vytvorilo závislosť na energii, ktorá je stále vo vysokej miere produkovaná z vyčerpateľných zdrojov. Dnes vidíme, viac ako kedykoľvek predtým, že táto závislosť je veľkým problémom pre celé kontinenty, nielen pre jednotlivé štáty. Niektoré krajiny majú zásoby ropy a plynu väčšie ako iné, čo im dáva značnú konkurenčnú výhodu.

Mnohí experti varujú pred nízkou diverzifikáciou dodávateľov, avšak po mnohých rokoch, kedy sme si zvykli na takýto spôsob fungovania a dovážanie nerastného bohatstva za pomerne výhodné ceny, nemôžeme tento rozbehnutý kolos zastaviť zo dňa na deň. Celá spoločnosť sa začala zaoberať energetickou krízou, pretože zasahuje práve tých najzraniteľnejších, ktorí si nevedia rady s vysokými cenami nielen energií, ale samozrejme aj s rýchlo rastúcou infláciou. Vojna na Ukrajine ovplyvňuje aj investovanie a dnes sa konkrétne pozrieme na to, ako si viedli top energetické spoločnosti práve v Európe.

Shell

Shell je najväčším globálnym obchodníkom so skvapalneným zemným plynom a tiež významným hráčom na trhu s ropou. Shell sa môže pochváliť výborným výsledkom, keďže vykázal najvyššie štvrťročné zisky v histórii, a to aj vďaka tomu, že využil volatilitu na globálnych energetických trhoch po ruskej invázii na Ukrajinu.

Zisk narástol v prvých troch mesiacoch roka 2022 na 9,1 miliardy dolárov, čo je takmer tri-krát viac ako  3,2 miliardy dolárov vykázaných v predchádzajúcom roku. Európsky ropný gigant tak prekonal priemerné odhady analytikov, ktoré mali byť približne vo výške 8,7 miliardy dolárov.

ProfitLevel-Žárska-Shell strojnásobil zisk úvodom roka 2022

Výkonnosť akcií spoločnosti Shell PLC ADR za posledných 5 mesiacov.(Zdroj: Investing)

TotalEnergies SE

V dnešnom svete, kedy vidíme ako globálne otepľovanie poškodzuje našu planétu a vysoký podiel na tom majú práve veľké spoločnosti, si hlavne v segmente produkcie energií, všetci stanovujú podobné ciele. TotalEnergies by sa chcela stať zodpovednou energetickou spoločnosťou a ich misiou je splniť dvojitú výzvu, na jednej strane uspokojiť energetické potreby rastúcej svetovej populácie a zároveň obmedziť globálne otepľovanie. Investori by sa mali zaujímať práve aj o tento prístup, ak je ich stratégia dlhodobá, pretože trend čistej energie a zelených investícií nie je dočasná záležitosť. Neustály nárast populácie na zemi je príčinou aj zvyšujúceho sa dopytu po energii. Francúzsky ropný gigant plánuje do roku 2030 navýšiť svoju produkciu energie o 30 %, pričom rast by mala pokryť z polovice z elektrina, ktorej pôvod bude v podstate z obnoviteľných zdrojov, a z polovice z LNG.

Invázia na Ukrajinu mení zaužívané vzorce a urýchľuje aktuálne horúce trendy v energetickom sektore, ako je diverzifikácia, investície do obnoviteľných zdrojov a posúva aj morálne hranice. Všetky tieto faktory vplývajú tak na jednotlivcov, ako aj na spoločnosti ako celky, pretože v konečnom dôsledku ich tvoria ľudia.

ProfitLevel-Žárska-TotalEnergies chce posilniť zelené energetické zdroje

Výkonnosť akcií spoločnosti TotalEnergies SE ADR za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

BP

V súvislosti s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine, musela spoločnosť urobiť zásadné rozhodnutie, a to vzdať sa svojho podielu v Rusku. Tento počin ich stál 1,5 miliardy USD. Tento gigant asi najviac utrpel zo všetkých spomínaných spoločností v súvislosti s vojenským konfliktom a vzdania sa takmer 20% podielu v ruskom Rosnefť. Napriek tomu spoločnosť BP oznámila, že v prvom štvrťroku dosiahla zisk 6,2 miliardy USD, teda išlo o markantný nárast oproti 4,1 miliardy USD z minulého štvrťroku. Cena ropy je v poslednom čase veľmi volatilná, v zásade však vidíme predpoklad na jej zvyšovanie do konca roka 2022, čo by sa mohlo odraziť aj na hodnote akcií gigantu BP.

ProfitLevel-Žárska-BP sa vzdal podielu v ruskom Rosnefť
Výkonnosť akcií spoločnosti BP PLC za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Divoká karta – Equinor ASA

Nórska štátna spoločnosť pôsobiaca v oblasti produkcie energie má vo svojom portfóliu ropu a plyn, obnoviteľné zdroje a nízkouhlíkové riešenia s ambíciou stať sa do roku 2050 energetickou spoločnosťou s nulovou čistou energiou. Jej rozvoj v poslednej dobe narušil odchod z Ruska kvôli pretrvávajúcemu konfliktu. Ten viedol k znehodnoteniu aktív v poslednom štvrťroku. Equinor zaznamenal svoj najvyšší štvrťročný zisk pred zdanením vo výške 18 miliárd dolárov. Equinor bol predtým známy pod menom Statoil, a jeho najväčšou devízou do budúcnosti je, že sa snaží upustiť od ropy a plynu. Ak teda vaše presvedčenie smeruje k obnoviteľným zdrojom energie, tak práve táto spoločnosť by mohla byť zaujímavou investíciou, pretože ich budúci rast spoločnosť vidí hlavne v projektoch veternej, solárnej a vodnej energie.

ProfitLevel-Žárska-Nórsky Equinor odchádza od plynu  k zeleným energiám

Výkonnosť akcií spoločnosti Equinor ASA ADR za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Je naozaj zaujímavé sledovať energetický sektor, jeho transformáciu a zmenu paradigmy, za ktorú môže najmä vojenský konflikt na Ukrajine. Pozornosť dostáva aj skvapalnené LNG, ktoré je možné dovážať napríklad z USA. Smer, resp. trend obnoviteľných zdrojov je jasný a nevyhnutný aj pre našu budúcnosť. Ak sa dnes pozrieme na všetky 4 spoločnosti, tak najzaujímavejšou voľbou by pre investorov mohol byť nórsky Equinor.

Medvedia nálada na trhu

24.06.2022

Finančné trhy klesajú od úvodu roka s výnimkou energetického sektora. Perspektíva je tento rok neistá, v dlhodobom horizonte sa však akcie po poklese vždy vrátili na pôvodné úrovne. Stav v akom sa nachádzajú momentálne finančné trhy nie je jednoduchý pre väčšinu investorov. Tento týždeň sme sa oficiálne dostali do medvedieho trhu, index S&P 500 opäť klesol [...]

Farmaceutická spoločnosť Abbott Laboratories naberá nový dych

20.06.2022

Americká farmaceutická firma dočasne spôsobila krízu na trhu dojčenskej výživy v USA a stratila časť svojej kapitalizácie. Dnes sa však vracia do normálu, čo je príležitosťou pre investorov. Farmaceutický a chemický priemysel zaznamenal za obdobie koronavírusu výrazný nárast. Obrovské zisky vďaka predaju vakcín zabezpečili výrobcom enormné zisky. Dnes [...]

Euro patrí medzi top obľúbené meny, jeho pozíciu oslabuje aj váhanie ECB

10.06.2022

Spoločná európska mena posledné mesiace oslabuje. Kvôli spomaleniu ekonomiky sú jeho vyhliadky neisté. Európska únia bola vytvorená s cieľom dosiahnuť v regióne prosperitu, bezpečnosť a vzájomnú spoluprácu medzi jednotlivými štátmi. Dlhé roky sa jej darilo dosahovať všetky ušľachtilé ciele, avšak dnes vidíme zhoršujúcu sa situáciu. Nielenže spolok [...]

parlament národná rada nrsr

Prieskum: Sme rodina narástlo, SaS aj OĽaNO padli

30.06.2022 20:44

Najnovší prieskum volebných preferencií mierne zamiešal karty. Posilnilo hnutie Borisa Kollára, SaS a OĽaNO klesli.

Peter Sagan

Sagan na Tour de France nie je favoritom, odpisovať ho je však predčasné

30.06.2022 20:12

Aké šance má Peter Sagan na Tour de France 2022, ktorá štartuje 1. júla v dánskej Kodani? V podcaste Pravdy odpovedá cyklistický expert Lukáš Timko.

Putin, vojna, Osetsko

ICC vydal zatykače na tri osoby v súvislosti s rusko-gruzínskou vojnou

30.06.2022 18:21

Medzinárodný trestný súd vydal zatykače na tri osoby v súvislosti s vojnovými zločinmi spáchanými počas konfliktu v Južnom Osetsku v roku 2008.

Rusko, Štátna duma

Štátna duma schválila zákon, ktorý uľahčí zákazy zahraničných médií

30.06.2022 17:26

Poslanci ruskej Štátnej dumy, dolnej komory parlamentu, schválili vo štvrtok zákon, ktorý uľahčí zásahy voči zahraničným aj domácim médiám. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 43066x
Priemerná čítanosť článkov: 1196x

Autor blogu

Kategórie