Kedy sa konečne skončí medvedia nálada na trhu?

15. júla 2022, luciazarska, Nezaradené

Medvedí trh doslova doľahol na všetky druhy aktív až na komodity. Aj pri investícií do komodít však existujú riziká.

Aktuálne sa nachádzame vo fáze medvedieho trhu, ktorý je v podstate opakom býčieho trhu. Do tejto fázy sa trh dostáva ak klesne o 20 % alebo viac z 52-týždňového maxima. Dnes vidíme tento pesimizmus investorov, ktorí čakajú kedy konečne príde obrat k lepšiemu. To sa však tak skoro nemusí stať a hrozí ďalšie prehĺbenie negatívneho sentimentu.  

Medvedí trh na všetkých frontoch

Posledné výrazné poklesy na trhoch pred nástupom vojenského konfliktu datujeme do roku 2020, kedy sa začala pandémia koronavírusu a nasledovali reštrikcie po celom svete. Na americkom akciovom trhu trvajú medvedie trhy obyčajne cca 9 mesiacov. To znamená, že čoskoro by zúfalstvo investorov mohlo skončiť, avšak všetko môže byť inak.   Pokračovanie vojenského konfliktu prehlbuje ekonomickú krízu, zvyšuje infláciu a neistota na trhoch stále rastie. Globálne ekonomické prostredie začalo byť brzdou takmer pre všetky investície, ako sú akcie, futures, zahraničné meny a kryptomeny. Negatívna nálada sa preniesla do takmer všetkých tried aktív a je ťažké povedať, kedy sa tento stav stabilizuje. Niektorí analytici predpovedajú, že medvedí trh môže trvať aj nasledujúce dva roky. Benchmarkový index S&P 500 ako určitý predstaviteľ celkovej výkonnosti trhu, prvýkrát klesol do fázy medvedieho trhu 13. júna, keď uzavrel 21,8% pokles oproti maximu z 3. januára.

ProfitLevel-Žárska-Index S&P500 klesol v roku 2022 o vyše 21%
Výkonnosť amerického benchmarkového indexu S&P 500 za posledných 5 rokov. (zdroj: Investing)

Negatívne vyhliadky

Podľa Goldman Sachs môže riziko prepadu v USA narásť v nasledujúcom roku až na 30 %. Model Bloomberg Economics predpokladá ešte výraznejší pokles za rovnaké obdobie a to až 38 %.  Mnohí Američania aj Európania sa však domnievajú a pociťujú, že recesia je už tu. Prieskum spoločnosti CivicScience preukázal, že viac ako tretina Američanov je presvedčená, že ekonomika je práve teraz v recesii.

Únik pred medvedím trhom

Problémom je, že nikto s istotou nevie povedať, kedy sa medvedí trh skončí. Napriek tomu, že pokles sa objavuje naprieč všetkými aktívami, dokonca v kryptomenách ktoré mali byť odolné voči globálnym zmenám, tak určitý typ záchrany mohli nájsť investori v odvetví komodít. Energetika a komodity sú a aj boli jednou z oblastí, ktorá rástla, pričom ropa WTI dosiahla v tomto roku 10-ročné maximum. Treba sa však mať na pozore. Opatrenia centrálnych bánk ako je Fed a ďalších po celom svete zvyšujú sadzby v snahe zastaviť rapídne zvyšujúcu sa infláciu a komoditné trhy môžu utrpieť resp. spomaliť v obavách z recesie a zmierňovania dopytu. Ďalším aktívom, ktoré profituje z agresívnejšej politiky Fedu je americký dolár. Táto mena je momentálne pre investorov bezpečným prístavom a očakávame, že dolár zostane na rastúcej úrovni aj vďaka prísnej menovej politike v USA.