Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank.
V dôsledku vyšších úrokových sadzieb a priaznivých trhových podmienok vykázala Deutsche Bank zisk za 10. štvrťrok po sebe. Kým pre záujemcov hypoték sa bývanie stáva stále nedostupnejšie, tak druhá strana, banky si očividne prilepšia tento rok. Ročný čistý zisk Deutsche Bank za rok 2022 sa vyšplhal až na 5 miliárd eur, čo predstavuje 159 % nárast oproti minulému roku, pričom čistý zisk pripadajúci na akcionárov dosiahol 1,8 miliardy eur.
Podľa agentúry Reuters Deutsche Bank viacmenej zdvojnásobila konsenzuálny odhad čistého zisku za štvrtý štvrťrok na úrovni 910,93 mil. eur a prekonala svoju ročnú prognózu na úrovni 4,29 mld. eur. Na výsledkoch sa podpísal aj reštrukturalizačný plán na zníženie nákladov a zlepšeniu ziskovosti pravdepodobne pomohlo ukončenie globálnych operácii predaja a obchodovania s akciami.
Spoločnosť obmedzila aj investičné bankovníctvo a v roku 2022 zrušila približne 18 000 pracovných miest. Banka za posledné tri roky prešla transformáciou a zaznamenala výrazné zlepšenie oproti 1,9 mld. eur vykázaných v roku 2021. Nemecká banka dosiahla najlepšie výsledky za posledných pätnásť rokov.
Napriek silným výsledkom akcie Deutsche Bank vo štvrtok začali klesať o približne 5 %. Dosiahnutý zisk totiž nie je jediným faktorom, ktorí zvažujú investori. Okrem úspečného štvrťročného zisku a tretieho ovplyvňujú rast akcií aj na výzvy, ktoré stoja pred nemeckou bankou. Riziká vidia investori hlavne v narastajúcej inflácii, ktorá spomaľuje ekonomický rast, prichádzajúcej recesii, reguláciach a v neposlednom rade je to vojenský konflikt na Ukrajine. V priebehu posledného roka akcie spoločnosti klesli v priemere o 14%. Ďalšie zvyšovanie kľúčových úrokových sadzieb by však Deutsche Bank mohlo pomôcť.
Čo sa týka celého bankového segmentu v Eurozóne a zvyšovania sadzieb, tak ECB hodnotí sektor ako dostatočne zdravý na to aby sa vyrovnal aj s touto výzvou. Pokračujúci rast úrokov bude mať výrazný vplyv na súvahy a ziskovosť bánk a v konečnom dôsledku aj na ich schopnosť poskytovania úverov. Napriek dobrému stavu v sektore môžu pocítiť niektoré banky negatívny vplyv, hlavne tie, ktoré nevenovali príprave na krízu dostatočnú pozornosť.