Založ si blog

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor.

Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete,  elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov energie. Úloha medi v hospodárstve je naozaj kľúčová.

Zásadné postavenie medi v hospodárstve

Tento kov sa stal obľúbený pre jeho pre jedinečné vlastnosti v stavebníctve, infraštruktúre, či obrane. Jednou z výborných vlastností medi je jej odolnosť voči korózii a preto ju nájdeme v potrubiach a vodovodných rozvodoch. Kľúčová vysoká elektrická vodivosť zaradila meď medzi obľúbený materiál na výrobu elektrických vodičov a káblov. Nezaobídu sa bez nej energetické technológie, ako sú veterné farmy, či solárne panely. Tu sa už dostávame pomaly k dôvodom prečo bude meď pravdepodobne jednou z najžiadanejších komodít v nasledujúcich rokoch.

Najnovšie prognózy hovoria o tom, že deficit medi sa začne dostavovať práve tento rok. Výpadok dodávok medi by mohol byť indikátorom toho, že globálne inflačné tlaky sa budú zhoršovať a príchod recesie nezastavíme. Pretrvávanie nedostatku kľúčového kovu sa predpokladá približne do roku 2030, pravdepodobne však dlhšie.

Dôvody nedostatku medi

Jedným z prvých dôvodov globálneho nedostatku medi je nevyspytateľnosť dodávateľských tokov v Južnej Amerike. Neustále nepokoje v Peru spôsobujú nedôveru v odberateľoch, pretože krajina má 10 % podiel na celosvetových dodávkach medi. Práve obchodovanie s komoditami je obzvlášť citlivé na akékoľvek politické nepokoje, pretože veľakrát hrozí zatvorenie ťažobných lomov.

Práve spoločnosť Glencore, ktorá sa nachádza v Peru v januári prerušila prevádzku vo svojej bani na meď Antapaccay kvôli protestom. Ďalší kľúčový dodávateľ komodity je Čile. Táto krajina je najväčším svetovým producentom medi a jej podieľ na globálnych dodávkach je 27%. Aj z tejto krajiny sme zaznamenali pokles dodávok. V neposlednom rade sa pod nedostatok podpísal zvýšený dopyt, ktorý je zapríčinený transformáciou v energetike.

Reakcie na trhu Ak sa pozrieme spätne, tak futures na meď vykázala v minulom roku cca 15 % stratu. * Na začiatku roka 2023 začala hodnota stúpať o takmer 11 %, čo je najlepší celoročný výkon od roku 1980. V posledných dňoch sme však mohli pokles futures na meď smerom k 4 dolárom za libru, čo je najnižšia hodnota za posledné štyri týždne. Ukončenie politiky „zero Covid“ by však mohlo mať pozitívny vplyv na ceny medi. Uvoľnenie opatrení v Číne bude poháňať nasledovné mesiace dopyt po komoditách. Medi na začiatku roka pomohlo aj klesanie amerického dolára a spomaľenie zvyšovania úrokových sadzieb v USA.

ProfitLevel-Zarska-Dopyt po medi stupa, jej cena rastie
Výkonnosť Futures medi za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Tesla plánuje expanziu

03.02.2023

V roku 2022 akcie Tesly klesli o vyše 50 %, od úvodu tohto roka však opäť rastú Akcie obľúbenej automobilky už určitý čas pociťujú zvýšený tlak. Zlé podmienky na trhu a starnúce modely komplikujú spoločnosti situáciu. V priebehu posledných 3 mesiacoch klesla hodnota akcií spoločnosti Tesla v priemere o 35%. Práve tento neúspech je [...]

Dmitrij Medvedev

Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí Medvedev

23.03.2023 16:59

Juhoafrická republika, do ktorej by mal vycestovať Putin, je jedným zo 120 štátov sveta, ktoré majú povinnosť zadržať na svojom území každého, na koho bol vydaný zatykač ICC.

Sauli Niinistö

Fínsko je bližšie k vstupu do NATO

23.03.2023 16:45

Turecký parlament urobil prvý krok k ratifikácii vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Potrebné zákony podpísal tiež fínsky prezident.

Igor Matovič, parlament

Matovič urobí všetko, aby ľudia dostali 500 eur za účasť vo voľbách

23.03.2023 16:22

Ak návrh neprejde, má Matovič pripravený plán B aj C.

Reality, panelák, dom, Petržalka

Žena skočila zo strechy petržalskej bytovky, zraneniam podľahla

23.03.2023 16:12

Zo strechy bytového domu na Mamateyovej ulici skočila 53-ročná žena.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 77037x
Priemerná čítanosť článkov: 1223x

Autor blogu

Kategórie