Založ si blog

Koľko nás stoja antivaxeri?

Média, sociálne siete, diskusie medzi známymi, či rodinou vedú často k výmene názorov ohľadom očkovania sa proti Covid-19. Ľudia sa začali rozdeľovať na zaočkovaných a nezaočkovaných, na „normálnych“ a antivaxerov. Diskutuje sa o zdraví, vedľajších účinkoch, slobodnej vôli a nezaočkovaní jedinci sa začínajú identifikovať ako utláčaní, zatiaľ čo nenávistné protesty upierajú pozornosť na výhody pre zaočkovaných. Naozaj sú však zaočkovaní ľudia zvýhodňovaní? A čo ekonomické dopady? Koľko nás ešte bude negatívny postoj odporcov očkovania? Ako títo ľudia vlastne ovplyvňujú trhy?

Vypuknutie pandémie a akciové trhy

Vypuknutie pandémie koronavírusu viedlo k synchronizovanému predaju globálne rizikových aktív, po ktorom nasleduje nerovnomerné oživenie medzi sektormi a krajinami. Oživenie ekonomík štátov a akciového trhu záležalo od vyváženia sektorov zasiahnutých pandémiou, vrátane leteckých spoločností, cestovného ruchu a energetiky, a odvetví, ktoré ťažia z krízy, predovšetkým IT, komunikačné služby, ako aj do farmaceutické spoločnosti. Rôznorodé predpandemické zloženie akciového trhu vysvetľuje väčšinu rozdielov vo výkonnosti akciových trhov v roku 2020.

Oznámenia v polovici novembra 2020 o úspešnom vývoji niekoľkých vakcín čiastočne menia vývoj v jednotlivých krajinách.  Správy o účinnosti a bezprostrednom príchode viacerých vakcín viedli k tomu, že od tohto oznámenia nastalo významné oživenie v sektoroch akciového trhu s vysokou dynamikou. Krajiny s akciovými trhmi, hlavne Španielsko, Taliansko a UK, ktoré zaostávali za oživením, čiastočne preto, že majú menší podiel vo vyššie uvedených odvetviach, „populárnych“ počas pandémie, ťažili viac z pozitívnych správ o vývoji účinnej vakcíny.

Delta môže zmariť všetko

Vakcíny sa stali svetlom nádeje v boji proti pandémii. Na scénu však prichádza nová rýchlo sa šíriaca mutácia koronavírusu – Delta. Spoločnosti a lídri svetových ekonomík sa obávajú najhoršieho a vyzývajú ľudí aby sa dali zaočkovať, chránili tým nie len svoje zdravie, ale aj zdravie iných. Na druhej strane je potrebné si uvedomiť katastrofálne dopady pandémie na ekonomiky štátov, niektoré odvetvia a jednotlivé podniky. Najvýraznejšie prepady ekonomiky za prvý kvartál roku 2021 v rámci EU mali Portugalsko a Španielsko. Podľa amerického investora Warrena Buffetta neistota spojená s pandémiou koronavírusu ani zďaleka neskončila. Najhoršie dopady mal šíriaci sa vírus na menšie spoločnosti, kdežto väčšie podniky a nadnárodne firmy si viedli v globále dobre.

Šírenie dezinformácií a antivaxeri spomaľujú oživenie

Koľko stojí jednotlivé štáty boj s pandémiou? UK vynaložilo miliardy libier na boj proti koronavírusu a na ochranu ekonomiky. V prvom roku pandémie (od apríla 2020 do 2021) si požičala vláda UK 299 miliárd GBP, čo je najviac od roku 1946. Dlhy sa budú premietať do zvyšujúcich sa daní, preto je nutné aby všetci pristupovali zodpovedne k šíriacej sa epidémií. Aj americký prezident Joe Biden sa tvrdo postavil voči šíreniu klamstiev o očkovaní a kritizoval hlavne sociálne média za slabý boj proti šíreniu dezinformácií.

Je zaočkovaný vo výhode?

Relatívne príkladný a zodpovedný občan je v konečnom dôsledku znevýhodnený. Napriek tomu, že sa správa podľa všetkých pravidiel, zaočkuje sa, a dúfa, že ďalší lockdown nepríde, a spolu s ním  ani relatívna  strata príjmu – v konečnom dôsledku musí znášať všetky ekonomické dopady. Každá jedna hospitalizácia chorého na Covid-19, každé jedno zaťaženie ekonomiky sa rozdelí na konci medzi zaočkovaných, aj nezaočkovaných.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

SR MH ceny energie 2024 BAX

Chceme prežiť odchod Pellegriniho, uviedol Šutaj Eštok a Dankovi pripomenul rozdelenie pozícií. Saková zostane ministerkou

21.04.2024 12:19

Šimečka nevedel odpovedať na otázku, či bude v PS pôsobiť neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok.

gaza

Toto sú teroristi? Izrael v Rafahu zabil za dva dni 20 Palestínčanov, väčšinou detí

21.04.2024 11:42, aktualizované: 12:12

Spojené štáty Izrael od operácie v Rafahu odrádzajú, v sobotu ale Snemovňa reprezentantov schválila Izraelu 26,4 miliardy dolárov.

estok-csemi

Zvrat v prípade smrti manželky poradcu Šutaja Eštoka. Csémiová nezomrela na následky pádu

21.04.2024 10:59

K incidentu došlo ešte 10. apríla vo Veľkom Mederi a na mieste manželku Ladislava Csémiho našla údajne dcéra.

Zuzana Dolinková

Dolinková stojí pred nesplniteľnou úlohou. Nikto pred ňou ešte nedokázal postaviť dve nemocnice za dva roky

21.04.2024 10:00

Slovensko sa zaviazalo, že nemocnice by sa mali otvoriť pre prvých pacientov do roku 2028. No sľuby sa sľubujú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 87505x
Priemerná čítanosť článkov: 1389x

Autor blogu

Kategórie