Založ si blog

Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple

Pozícia technologických obrov v globálnej ekonomike sa neustále posilňuje. Platí to ja pre kľúčové indexy. Táto situácia však so sebou nesie hneď niekoľko rizík.

Spoločnosti Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google (vystupujúci pod materskou firmou Alphabet Inc.) sú vo svete investorov známe pod skratkou FAANG. Skratka označujúca technologických gigantov vznikla v roku 2013 a pôvodne nezahŕňala spoločnosť Apple, ktorá sa k nej pripojila až v roku 2017. Od tohto roku sa táto skupina spoločností nazýva FAANG namiesto FANG. Ide o skupinu najväčších technologických spoločností kótovaných na americkom trhu, ktoré priťahujú záujem mnohých investorov.

Uvedené spoločnosti sú obľúbené po celom svete a počas pandémie Covid-19 sa ich pozícia na trhu ešte posilnila. Zvýšil sa dopyt po telefónoch, sociálne siete nahradili reálny život ešte pred pandémiou a streamovacie služby sa stali ešte populárnejšími.

ProfitLevel-Zarska-Ceny akcii Facebook,Google,Apple
Porovnanie aktuálnej a očakávanej ceny akcií FAANG. Zdroj: www.tipranks.com

Apple je od konca roka 2019 najvýkonnejšou spoločnosťou z celej FAANG skupiny. Google (Alphabet) je na druhom mieste a Facebook je treťou zaknihoval tretí najvyšší rast.

ProfitLevel-Zarska-Porovnanie vykonu Facebook,Google,Apple
Porovnanie výkonov FAANG za posledných 5 rokov. Zdroj: www.tipranks.com

Skupina FAANG a indexy

Hlavné svetové indexy zahŕňajú veľký počet akcií skupiny FAANG. Príkladom je index S&P 500, ktorý zahŕňa 500 najväčších spoločností kótovaných na americkej burze. Akcie FAANG tvoria približne 16 % tohto indexu a Apple má najvyšší podiel zo všetkých spoločností. Akcie skupiny majú tiež zásadnú váhu v technologickom indexe Nasdaq, kde predstavujú takmer 33 % hodnoty. Skutočnosť, že sa na indexe zúčastňujú významné americké spoločnosti nie je ničím novým. V prípade neočakávaného poklesu hodnoty niektorého z nich je dôležité sledovať možný vplyv uvedených

ProfitLevel-Zarska-Vyvoj NASDAQ 100 za posledny rok
Vývoj indexu NASDAQ 100 za posledných 12 mesiacov. Zdroj: Investing.com

Líder skupiny

Podľa Chada Morganlandera, portfóliového manažéra spoločnosti Washington Crossing Advisors, môže byť lídrom skupiny FAANG spoločnosť Apple. Prechod od predajnej služby k modelu predplatného ponúka spoločnosti solídnu perspektívu. Ak porovnáme septembrovú výkonnosť (v tabuľke vyššie), zistíme, že Apple si vedie lepšie ako ostatné spoločnosti.

Negatívne vplyvy

Medzi negatívne aspekty patrí nedostatok pracovných síl, narušenie dodávateľského reťazca a makroekonomické ukazovatele, ako sú napríklad devízové kurzy. Zmeny výmenných kurzov nevedú priamo k zníženiu celkového príjmu, ale znehodnotenie miestnej meny zdražuje dovoz tovaru, čo môže viesť k zníženiu objemu dovážaného tovaru.

Pandémia Covid-19 viedla k nedostatku pracovných síl. V minulosti sme boli svedkami toho, ako sa hlavní dodávatelia spoločnosti Apple pripravili na nedostatok pracovných síl práve z dôvodu vypuknutia pandémie. Tisíce pracovníkov museli zostať vo svojich domovoch kvôli obmedzeniam cestovania. Keď sa začali šíriť fámy o uvedení nového iPhonu na trh, malo to negatívny vplyv na akcie spoločnosti.

Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvnili najmä akcie spoločností Facebook (FB), Amazon (AMZN) a Google (GOOGL) patria nové, prísne regulácie, viaceré sondy a vyšetrovania možného zneužívania monopolného postavenia na trhu. Spoločnosti si udržiavajú ziskový a stabilný rast, ale niektoré krajiny sa snažia získať kontrolu nad ich vplyvom. Najsilnejším príkladom je Čína. Táto krajina zavádza ďalšie regulácie algoritmov ktoré spoločnosti používajú, ako aj GDPR. Online giganti tak budú musieť uplatniť mnohé zmeny, ktoré ovplyvnia napríklad ich príjmy z reklamy. To by mohlo viesť k zníženiu výdavkov.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Charles Michel, António Guterres

Miliardy sú na stole. Je Európa pripravená na vojnovú výrobu?

23.03.2023 18:33

Slovensko je za to, aby Európska únia vynaložila ešte viac peňazí na vojenskú podporu Ukrajiny. Na summite EÚ v Bruselu to uviedol premiér Eduard Heger.

Dmitrij Medvedev

Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí Medvedev

23.03.2023 16:59

Juhoafrická republika, do ktorej by mal vycestovať Putin, je jedným zo 120 štátov sveta, ktoré majú povinnosť zadržať na svojom území každého, na koho bol vydaný zatykač ICC.

Sauli Niinistö

Fínsko je bližšie k vstupu do NATO

23.03.2023 16:45

Turecký parlament urobil prvý krok k ratifikácii vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Potrebné zákony podpísal tiež fínsky prezident.

Igor Matovič, parlament

Na ďalšiu atómovku má Matovič už aj plán B a C. Odmenu 500 eur za účasť vo voľbách chce presadiť za každú cenu

23.03.2023 16:22

Ak návrh prejde, štát podľa šéfa OĽANO pokryje náklady mimoriadnym zdanením Slovnaftu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 77058x
Priemerná čítanosť článkov: 1223x

Autor blogu

Kategórie