Založ si blog

Ako slávne celebrity ovplyvňujú akciové tituly?

V posledných rokoch vyjadrenia celebrít mnohokrát poslali ceny akcií a kryptomien nahor alebo nadol. Aj keď sú dnes finančné trhy citlivé na výroky silných postáv na sociálnych sieťach, je otázka, či ich výroky do budúcnosti nestratia na vplyve.

Vo finančnom svete plávajú aj „veľké ryby“, ktorých vplyv pocítili viaceré spoločnosti. Slávne osobnosti investujú, vyjadrujú sa ku globálnym udalostiam a problémom, vedia poslať hodnotu akcií firiem svojimi negatívnymi recenziami rapídne nízko a naopak. Fenomén vplyvu celebrít na hodnotu firiem môžeme vidieť stále viac a viac, najmä v dnešnom virtuálnom svete sociálnych sietí, kedy jeden post môže zmeniť všetko.

Najznámejšími menami majúce vplyv na vývoj rôznych spoločností sú hlavne Kylie Jenner, Elon Musk, Oprah Winfrey, Chiara Ferragni, Kim Kardashian, Donald Trump a mnohí ďalší.

Kylie Jenner a jej nepodarený tweet pre Snapchat

Jedna jediná poznámka na sociálnej sieti o sociálnej sieti Snapchat v roku 2018 uškodila spoločnosti viac ako si vieme predstaviť. Snapchat prišiel kvôli jednému „nevinnému“ tweetu o cca 1,3 miliardy dolárov z trhovej kapitalizácie. Kylie sa na Twitteri chcela posťažovať svojim fanúšikom a zverejnený tweet znel: „Tak čo, neotvára už niekto iný Snapchat?“ pýtala sa svojich sledovateľov na Twitteri. „Alebo som to len ja … uf, toto je také smutné.“ Nešťastný koment bol zdielaný viac ako 66 900 krát a páčil sa viac ako 327 600 ľudom. Popularita aplikácie rapídne klesla a s ňou aj akcie spoločnosti.

ProfitLevel-Zarska-Výkon spoločnosti Snap Inc za 5 rokov. Zdroj: Investing.com
Výkon spoločnosti Snap Inc za 5 rokov. Zdroj: Investing.com

Na Kim Kardashian West si posvieti regulátor

Kim nedávno celkom neodhadla silu jej vplyvu a pridala sponzorovaný príspevok na token Ethereum Max. Tento príspevok si všimli aj regulačné orgány a nie je isté, či nebude mať tento príspevok negatívny výsledok pre Kim.

Chiara Ferragni v predstavenstve spoločnosti Tod

Pozitívnym príkladom vplyvu je známa talianska influencerka a podnikateľka Chiara Ferragni. Spoločnosť TOD vyrába a distribuuje obuv, kožený tovar, doplnky a odevy. Novou členkou predstavenstva sa stala práve slávna Talianka. Zakladateľka sa preslávila fashion blogom theblondesalad.com a svojou značkou Chiara Ferragni Collection. Na Instagrame má viac ako 23 miliónov fanúšikov. Po oznámení jej novej aktivity v rámci spoločnosti Tod, akcie luxusnej značky rástli až o 12,1%

ProfitLevel-Zarska-Výkonnosť spoločnosti Tod’s SpA za 5 rokov. Zdroj: Investing.com
Výkonnosť spoločnosti Tod’s SpA za 5 rokov. Zdroj: Investing.com

Takto by sme mohli pokračovať ďalej na príkladoch známych osobností, medzi ktorými rezonuje významne Musk a jeho tweety spojené s kryptomenami alebo Trump, a tiež jeho tweety o indexe S&P 500. Investičný svet je citlivý na názory vplyvných ľudí, ktorí vedia, že investori z celého sveta a média sledujú hlavne ich sociálne siete. Otázkou však zostáva, či si postupne nezvykneme, že komentáre a hejty sú bežnou súčasťou a ich váha stratí postupne relevanciu.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Prezidentka Čaputová

Moje milované Slovensko, lúčila sa Čaputová. Krajina je zranená, ale verím jej, vyhlásila

14.06.2024 15:44

Zuzana Čaputová predniesla posledný verejný príhovor vo funkcii hlavy štátu.

Vladimir Putin

Putin nadiktoval štyri podmienky pre začiatok rokovaní s Ukrajinou. Agresorská zostava, odkázal Kyjev

14.06.2024 15:15

Ukrajina sa bráni ruskej vojenskej agresii už 842 dní a invázne sily ovládajú približne pätinu ukrajinského územia.

medveď

Češka si z Oravy spravila safari, nelegálne ulovila medveďa

14.06.2024 14:51

Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie za prečin pytliactva v súbehu s prečinom porušovania ochrany rastlín a živočíchov.

Peter Tománek, tománek, čistý deň,

Tománek z kauzy Čistý deň na ďalšie resocializačné zariadenie akreditáciu nedostal

14.06.2024 14:40

O akreditáciu prišlo zariadenie po tom, ako sa konal súd s dvoma bývalými zamestnancami pre sexuálny styk s maloletými chovankyňami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 89744x
Priemerná čítanosť článkov: 1425x

Autor blogu

Kategórie