Založ si blog

Zaradiť zbrojné spoločnosti do svojho portfólia?

Keď prebieha vojna, logicky sú zbrojárske spoločnosti v pluse. Platí to aj pre konflikt na Ukrajine.

Kto tak urobil doteraz, môže sa dnes radovať. Akcie firiem vyrábajúcich zbrane, stíhačky, tanky a ďalšie komponenty používané vo vojenských konfliktoch vzrástli od príchodu Ruska na územie Ukrajiny. Vlády jednotlivých štátov začali robiť inventúru armád a bojových prostriedkov, čo ich priviedlo aj k zvyšovaniu rozpočtu na zbrojenie. Ktoré štáty a spoločnosti najviac profitujú zo smutnej situácie na Ukrajine?

Navyšovanie rozpočtu na obranu

Svoje výdavky na obranu zo štátov EÚ zvýšia napríklad Dánsko a Nemecko. Berlín plánuje vyčleniť dodatočných 100 miliárd eur na obranu. Túto novinku oznámil nemecký kancelár Olaf Scholz. Vytvorený bude tzv. špeciálny fond, kde sa budú nachádzať výdavky na obranu, teda budú mimo federálneho rozpočtu. Investícia má posilniť vojenské kapacity Nemecka a krajina sa takto snaží splniť, dokonca prekročiť cieľ NATO pre vojenské výdavky vo výške 2 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne.

USA na čele

Predaj vojenského vybavenia USA zahraničným vládam klesol v poslednom fiškálnom roku o 21 % na 138 miliárd USD, uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí počas decembra. Existujú dva hlavné spôsoby, ako zahraničné vlády nakupujú zbrane od amerických spoločností: priamy komerčný predaj dohodnutý medzi vládou a spoločnosťou; a zahraničný vojenský predaj, pri ktorom zahraničná vláda zvyčajne kontaktuje predstaviteľa ministerstva obrany na americkom veľvyslanectve v jej hlavnom meste. Obe si vyžadujú súhlas vlády USA. Napriek zníženiu sú USA stále lídrom v exporte zbraní. Medzi rokmi 2016 a 2020 globálne vyviezli 37 percent zbraní, kedy aj prekonali Rusko, ktoré sa umiestnilo na druhom mieste s 20 percentami.

ProfitLevel-Zarska-Ktore krajiny vyvazaju najviac zbrani
Trhový podiel popredných vývozcov zbraní v rokoch 2017 až 2021 podľa krajín. (Zdroj: www.statista.com)

Firmy profitujúce z vojenského konfliktu

Northrop Grumman, Lockheed Martin, Raytheon a Boeing môžeme zaradiť medzi hlavné firmy dodávajúce vojenské komponenty, ktoré si zároveň polepšili na hodnote akcií od začatia vojenského konfliktu na Ukrajine. Spoločnosť Northrop Grumman vzrástla o cca 14% od 24.2., Lockheed Martin o 12%, Raytheon o približne 9% a akcie Boeingu ako jediné zo skupiny klesli na hodnote.

ProfitLevel-Zarska-Northrop Grumman Corporation
Výkonnosť spoločnosti Northrop Grumman Corporation za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Northrop Grumman Corporation je globálna letecká a obranná spoločnosť. Segmenty spoločnosti zahŕňajú letecké systémy, obranné systémy, misijné systémy a vesmírne systémy. To, či investovať do spoločností dodávajúcich zbrane a obranné systémy (okrem iného), sa už musíte rozhodnúť sami, nakoľko je to špecifický segment s morálnou otázkou, pri ktorom však aktuálne vidíme priestor na rast.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

jadrová zbraň strela nuclear

USA ďalej obmedzujú spoluprácu s Ruskom po jeho pozastavení účasti na jadrovej dohode

01.06.2023 23:25

Ide o ďalšiu reakciu na februárové rozhodnutie Ruska pozastaviť účasť na dohode Nový START, ktorá obmedzovala počet aktívnych jadrových zbraní a ich nosičov.

USA / Vlajka / Diplomacia /

USA otvoria svoje prvé diplomatické zastúpenie severne od polárneho kruhu

01.06.2023 23:07

USA, Rusko, ako aj Čína čoraz viac vnímajú Arktídu ako strategickú oblasť, pretože klimatická zmena spôsobujú úbytok ľadu v Severnom ľadovom oceáne.

Kim Čong un

Juhokórejská tajná služba: Kim Čong-un váži 140 kíl a má vážne poruchy spánku

01.06.2023 22:57

Tajná služba sa zaoberá aj možnosťou, že sa Kim dostane do "začarovaného kruhu" väčšej závislosti od alkoholu a nikotínu, prípadne že sa jeho nespavosť ešte zhorší.

Joe Biden

Biden spadol na pódiu pri odovzdávaní diplomov. Moment zachytili kamery

01.06.2023 22:09

Ochranka Bidenovi okamžite išla na pomoc a pomohla mu vstať. Následne ho odviedla z pódia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 79202x
Priemerná čítanosť článkov: 1257x

Autor blogu

Kategórie