Založ si blog

Zlaté časy na trhu s komoditami

Komodity sa plošne vydali na rastovú dráhu, avšak nie všetky majú reálny dlhodobý rastový potenciál.

Budú komodity zažívať v nasledujúcich mesiacoch ďalšie oživenie a mali by ich investori zaradiť do svojho portfólia aj napriek rekordným cenám? Samozrejme nie každá investícia do komodity sa musí vyplatiť. Faktory vplývajúce na rast, či pokles, sa odlišujú aj v závislosti od konkrétneho sektoru.

Investovanie do „zelených kovov“

Zaujímavým trendom môžu byť tzv. „zelené kovy“, ktoré sa využívajú pri výroby elektrických vozidiel. Ide hlavne o kovy, ako je meď, nikel, striebro, hliník a platina. Podporou pre ich rast je snaha mnohých krajín zlepšiť životné prostredie a teda zavádzanie emisných kvót, čo vedie krajiny k investíciám a produkcii energeticky čistejších a elektrických automobilov. Technologická aktivita smerom nahor by mohla podporiť hlavne meď, keďže sa používa v najnovších inováciách, ktoré sa spoliehajú na technológiu 5G a tento kov je aj základnou súčasťou elektrických vozidiel.

ProfitLevel-Žárska-Meď za 2 roky výrazne zdražela

Výkonnosť Futures s meďou počas posledných 5-tich rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Zlato ako bezpečný prístav

Čím väčšia neistota na trhu, tým vyššia pravdepodobnosť, že investorov zaujme relatívne bezpečná investícia do zlata. V poslednom čase sme zaznamenali mnohé faktory, ktoré podporujú rast tejto komodity. Chuť riskovať sa oslabila tesne pred zverejnením údajov o inflácii v USA, ktoré by mohli podporiť agresívnu politiku Fedu. Dôležitým faktorom je aktuálne vojna na Ukrajine a sankcie proti Rusku. Na trhu môžeme vidieť napätie a potenciál pre ďalšie blokácie voči ruskej energetike, ak EÚ uskutoční plány na ropné embargo voči Rusku. Rozhodujúce bude v nadchádzajúcich týždňoch, ako sa zachová Rusko, resp. jeho ochota vyjednávať s Ukrajinou, prípadne ukončenie vojenského konfliktu.

ProfitLevel-Žárska-Zlato narástlo až na 2000 dolárov

Výkonnosť zlata počas posledných 5-tich rokov. (Zdroj: www.tradingeconomics.com)

Agro komodity

Najsledovanejšími komoditami v poľnohospodárskom sektore sú momentálne pšenica, kukurica a káva. Aj tu má jednoznačný vplyv nepriaznivá situácia na Ukrajine, nakoľko je krajina významným dodávateľom prvých dvoch komodít. Na druhej strane sú aj vysoké ceny pohonných hmôt a hnojív, ktoré tlačia ceny nahor. V ďalšom období nie je pravdepodobné, že situácia sa zmení, ak nenastane rapídny obrat k lepšiemu na území Ukrajiny.

Covid ešte nepovedal posledné slovo

Najnovšie ceny ropy ovplyvňuje situácia s pandémiou v Číne. Táto krajina je najväčším globálnym dovozcom ropy a v Šanghaji sa spotrebuje cca 4 % ropy. Obavy z lockdownu znížili cenu ropy na najnižšiu úroveň od februára. Medzinárodná benchmarková ropa Brent klesla pod 100 USD. Aj takéto výkyvy však prinášajú vhodnú investičnú príležitosť pre investorov, ktorí čakajú práve na korekciu.

ProfitLevel-Žárska-Ropa sa stále drží nad 100 dolármi

Výkonnosť Brent Oil Futures za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Dmitrij Medvedev

Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí Medvedev

23.03.2023 16:59

Juhoafrická republika, do ktorej by mal vycestovať Putin, je jedným zo 120 štátov sveta, ktoré majú povinnosť zadržať na svojom území každého, na koho bol vydaný zatykač ICC.

Sauli Niinistö

Fínsko je bližšie k vstupu do NATO

23.03.2023 16:45

Turecký parlament urobil prvý krok k ratifikácii vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Potrebné zákony podpísal tiež fínsky prezident.

Igor Matovič, parlament

Na ďalšiu atómovku má Matovič už aj plán B a C. Odmenu 500 eur za účasť vo voľbách chce presadiť za každú cenu

23.03.2023 16:22

Ak návrh prejde, štát podľa šéfa OĽANO pokryje náklady mimoriadnym zdanením Slovnaftu.

Reality, panelák, dom, Petržalka

Žena skočila zo strechy petržalskej bytovky, zraneniam podľahla

23.03.2023 16:12

Zo strechy bytového domu na Mamateyovej ulici skočila 53-ročná žena.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 77042x
Priemerná čítanosť článkov: 1223x

Autor blogu

Kategórie