Založ si blog

Čo má nové Tesla?

V Tesle sa neustále niečo deje, aj keď nie vždy ide o pozitívne správy. Značka Elona Muska však stále zostáva love-brandom.

V Muskovom gigante na výrobu automobilov sa stále niečo deje. Spoločnosť Tesla je tiež veľmi obľúbená u investorov, pôsobí v dvoch segmentoch – automobilový priemysel a výroba energie. Firma bola predtým známa ako Tesla Motors, Inc. a vo februári 2017 zmenila svoj názov na Tesla, Inc. Bola založená v roku 2003 známym vizionárom Elonom Muskom a jej ústredie je v Austine v Texase. Aké novinky prináša táto spoločnosť aktuálne?

Lítium sa stalo nedostatkovou komoditou

Respektíve neustále zvyšovanie cien lítia prinútilo zakladateľa Tesly uvažovať o rozšírení jeho pôsobenia v oblasti ťažby. Musk naznačil, že kvôli vysokým cenám komodity by sa mohol pustiť aj sám do jeho ťažby. Pre elektromobilitu je táto surovina kľúčovou ale otázne je, či by Tesla vedela zabezpečiť všetky potrebné regulácie na ťažbu a v konečnom dôsledku, či by bola schopná znížiť celkové náklady na získanie tejto komodity.

Zlá recenzia pre Teslu

Danny Roman vrátil svoj Model X začiatkom roka 2020. Dôvodom boli problémy s vybitím a následným nabíjaním  batérie. Zákazník uvádza, že napriek vráteniu EV do 7 dní, kedy by mala Tesla prijať vozidlo späť bez otázok, stále nemá ani auto a ani peniaze naspäť. Táto nepríjemná reálna skúsenosť obletela celý svet a mohla by mať zlé dopady na výkonnosť spoločnosti Tesla.

Autonómne riadenie kritizujú

V októbri 2021 spoločnosť Tesla prvýkrát vydala novú verziu autonómneho riadenia, ktorá stále nie je pre regulátorov a odborníkov na autonómne vozidlá v skutočnosti plne autonómna. Hovorí sa skôr o tempomate na lepšej úrovni, ktorý riadi, zrýchľuje a naviguje v križovatkách, no potrebuje za volantom pozorného ľudského vodiča.

Rasizmus v jednej z tovární

Federálny súd uznal spoločnosť Tesla zodpovednú za rasovú šikanu voči jednému zo zamestnancov v továrni, ktorá sa nachádza vo Fremonte v Kalifornii. Zamestnanec Diaz, ktorý v závode pracoval deväť mesiacov v rokoch 2015 a 2016, bol šikanovaný za farbu jeho pleti priamo na pracovisku. Uviedol, že ostatní zamestnanci pri rozhovore s ním používali rasistické nadávky a kreslili hákové kríže. Jeho náhrada škody sa vyšplhala na 15 miliónov dolárov. Tesla pod vedením vizionára Elona Muska čelí podobným tvrdeniam aj v iných súdnych sporoch.

Zdá sa, že v spoločnosti Tesla sa neustále niečo deje. Napriek negatívnym správam a kontroverznosti samotného Muska sa teší automobilka vysokej popularite. Posledný týždeň sme mohli vidieť približne 4% pokles na akciách, ale z dlhodobého hľadiska by mohol byť výrobca elektrických vozidiel zaujímavou voľbou.

ProfitLevel-Zarska-Akcie Tesla su aj napriek problemom hore
Výkonnosť spoločnosti Tesla Inc za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Dmitrij Medvedev

Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí Medvedev

23.03.2023 16:59

Juhoafrická republika, do ktorej by mal vycestovať Putin, je jedným zo 120 štátov sveta, ktoré majú povinnosť zadržať na svojom území každého, na koho bol vydaný zatykač ICC.

Sauli Niinistö

Fínsko je bližšie k vstupu do NATO

23.03.2023 16:45

Turecký parlament urobil prvý krok k ratifikácii vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Potrebné zákony podpísal tiež fínsky prezident.

Igor Matovič, parlament

Na ďalšiu atómovku má Matovič už aj plán B a C. Odmenu 500 eur za účasť vo voľbách chce presadiť za každú cenu

23.03.2023 16:22

Ak návrh prejde, štát podľa šéfa OĽANO pokryje náklady mimoriadnym zdanením Slovnaftu.

Reality, panelák, dom, Petržalka

Žena skočila zo strechy petržalskej bytovky, zraneniam podľahla

23.03.2023 16:12

Zo strechy bytového domu na Mamateyovej ulici skočila 53-ročná žena.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 77050x
Priemerná čítanosť článkov: 1223x

Autor blogu

Kategórie