Založ si blog

Euro rekordne oslabilo je pod paritou s americkým dolárom

Euro už stojí menej ako dolár a vyhliadky nie sú dobré. Na vine je agresia Ruska na Ukrajine, energetická kríza a prichádzajúca recesia.

Hodnota európskej meny v tomto roku zaznamenala 12 % pokles hodnoty kvôli kombinácii mnohých faktorov, a to najmä vojny na Ukrajine, hroziacej recesie a problémom s energiami. Aktuálne sa prepadla pod paritu s dolárom. Poďme sa pozrieť na okolnosti, ktoré najvýraznejšie ovplyvnili vývoj meny a menového páru.

Menová parita prekonaná

Po 20-tich rokoch sa euro sa ocitlo pod hodnotou amerického dolára. Práve v tomto čase európske spoločnosti a spotrebitelia začnú platiť viac za tovar a služby, ktoré dovážajú. Pre zahraničie to, naopak, znamená, že európsky vývoz sa na medzinárodných trhoch okamžite zlacnel.

Ako sa bude ďalej hýbať menový pár EUR/USD bude záležať od viacerých faktorov. Všetko sa to však začalo trvajúcim vojenským konfliktom na Ukrajine, ktorého koniec je v nedohľadne. Európsky región ovplyvňujú hlavne témy ako ruský plyn, prichádzajúca recesia a očakávania okolo septembrového zvýšenia sadzieb ECB.

Euro už naplnilo kurzom 0,99 dolára predpovede mnohých expertov a ďalší pokles by mohol spôsobiť nedostatok ruského plynu pre priemysel. Naposledy sa euro prepadlo pod úroveň dolára v novembri 2002.

Podpora amerického dolára

Kurz eura oslabil od januára približne o 12 %, kým americký dolár neustále rastie.  Ako podpora pre rast  USD slúži hlavne v poslednej dobe zvyšovanie úrokových sadzieb a kvantitatívne sprísňovanie zavedené americkou centrálnou bankou FED, ktorá celkom razantne bojuje s infláciou.  Tá sa v júni vyšplhala na 9,1 %, avšak v júli klesla na 8,5%.

ProfitLevel-Žárska-Inflácia v USA už dosiahla vrchol a klesá
Vývoj inflácie v USA za posledných 12 mesiacov; Zdroj: Tradingeconomics

Najmä krajiny s vyššou energetickou závislosťou budú na konci roka 2022 a počas 2023 nepochybne cítiť vyššie inflačné tlaky. Počas rokov 2022 až 2023 je predpoklad, že inflácia zostane na zvýšenej úrovni, budeme teda čoraz viac pociťovať tlak rastúcich cien. Keďže európsky región je najviac zasiahnutý vojenským konfliktom na Ukrajine, tak očakávame, že hodnota eura sa bude držať stále nižšie, ako sme si zvykli za predošlé roky.

ProfitLevel-Žárska-Euro už stojí menej ako dolár a vyhliadky nie sú dobré

Výkon menového páru EUR/USD za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Menový pár EUR/USD má aktuálne medvedí výhľad. Výhľady hospodárstva eurozóny totiž nie sú veľmi pozitívne. Predpokladá sa, že ekonomika sa ocitne v recesii, čo bude brániť ECB v boji proti vysokej inflácii razantným zvyšovaním sadzieb.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

trump

Trump v newyorskom procese ako svedok obhajoby nevypovedal, súd sa blíži ku koncu

21.05.2024 23:42

Exprezident čelí obžalobe, že sfalšoval tri desiatky finančných dokumentov s cieľom zakryť platbu pornoherečke. Ide o jednu zo štyroch obžalôb.

alkohol, metanolová kauza

Distribútor z metanolovej kauzy je na slobode, odpykal si väčšinu trestu

21.05.2024 23:13

Jiří Vacula v roku 2012 v Česku distribuoval smrtiaci metanol.

Maďarsko Dunaj čln

Po nezvestných po zrážke lodí na Dunaji pátra 95 ľudí s 25 plavidlami

21.05.2024 21:07

Tragická zrážka motorového člna s loďou si v sobotu vyžiadala najmenej dve obete.

SR NRSR 12. schôdza zasadnutie BAX

Upokojiť atmosféru a neeskalovať! Aká je cesta k zmiereniu po atentáte?

21.05.2024 19:00

Zhodne odsudzujeme tých, ktorí cez atentát mobilizujú proti druhému táboru, či tých, ktorí ho ticho schvaľujú. Nájdeme (ďalšie) riešenia? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 89177x
Priemerná čítanosť článkov: 1416x

Autor blogu

Kategórie