Založ si blog

Výsledky čínskych spoločností sa zhoršili

Čínska ekonomika rastie pomalšie a čelí hneď viacerým problémom. Aktuálne sa zdá, že jej snaha stať sa svetovou ekonomikou č.1 sa zadrháva…

Obavy o zbližovanie sa Číny s Ruskom neustále narastajú a investori sa obávajú prípadnej  izolácie od svetovej ekonomiky. Ďalším negatívnym faktorom sú rastúce dôkazy o tom, že variant Omicron je hnacou silou pre opakujúcu sa epidémiu COVID-19 v Číne. Hrozba prísnych reštrikcií zapríčinila, že investori sa obávajú negatívnych vplyvov na hospodárstvo, výdavky a problémy v dodávateľskom reťazci. Všetky tieto aspekty vplývajú na výsledky najvýznamnejších čínskych spoločností a my si dnes o nich povieme viac.

Spomalenie hospodárskeho rastu v Číne

Rozhodujúcim motorom rastu čínskej ekonomiky bude rozvoj technologickej sebestačnosti a zelenej revolúcie, ako sú polovodiče, elektrické vozidlá, obnoviteľné zdroje energie, ktoré môžeme identifikovať ako menej náchylné voči regulačným rizikám. Národne hospodárstvo v Číne počas druhého štvrťroku medziročne vzrástlo iba o 0,4 %. Mohli sme tiež zaznamenať, že investičné banky utlmujú predikcie rastu druhej najväčšej ekonomiky sveta.

Zasiahnuté čínske spoločnosti

Vyššie spomenuté riziká menia v realite podmienky a následne výsledky dôležitých hráčov na trhu. Jedným z nich je napríklad technologická spoločnosť JD, ktorá čelí nepriaznivým vplyvom čínskych blokád z dôvodu šírenia koronavírusu. Spoločnosť okrem toho čelí aj iným výzvam, pretože Čína má pomerne prísne regulácie pre technologické firmy.  V druhom štvrťroku zaznamenala najpomalší medziročný rast tržieb v histórii. Jedným z opatrení, ktoré by mohli spoločnosti pomôcť je znižovanie marketingových a iných výdavkov za štvrťrok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Napriek všetkému sa môže firma JD pochváliť prekonaním odhadov Wall Street za štvrťročné tržby, pretože pandemické reštrikcie v Číne podporili online nakupovanie. Tržby sa za druhý štvrťrok vyšplhali do výšky 39,07 mld. USD.

ProfitLevel-Žárska-Retailový gigant JD.com zaknihoval najpomalší rast v histórii

Výkonnosť akcií spoločnosti JD.com Inc Adr za posledných 5 rokov. Zdroj: investing.com

Ďalšou významnou čínskou spoločnosťou je konglomerát Alibaba, ktorý má už dlhšie problémy s čínskou vládou. Regulačné orgány od roku 2021 prísne zasahujú proti čínskym technologickým gigantom, hlavne voči Alibabe a Ant Group. Pekingu prekáža dominantné postavenie firiem v online sektore. Alibaba sa v dôsledku snahy o zníženie výdavkov rozhodla prepúšťať zamestnancov. Počas júna 2022 dostalo výpoveď cca 9 241 zamestnancov, pričom spoločnosť znížila celkový počet zamestnancov na 245 700. Za posledný štvrťrok sme mohli vidieť cca 50-percentný pokles čistého zisku na 3,4 mld. USD.

ProfitLevel-Žárska-Alibaba trpí pod tlakom pekingských komunistov

Výkonnosť akcií spoločnosti Alibaba Group Holdings Ltd ADR za posledných 5 rokov. Zdroj: investing.com

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

trump

Trump v newyorskom procese ako svedok obhajoby nevypovedal, súd sa blíži ku koncu

21.05.2024 23:42

Exprezident čelí obžalobe, že sfalšoval tri desiatky finančných dokumentov s cieľom zakryť platbu pornoherečke. Ide o jednu zo štyroch obžalôb.

alkohol, metanolová kauza

Distribútor z metanolovej kauzy je na slobode, odpykal si väčšinu trestu

21.05.2024 23:13

Jiří Vacula v roku 2012 v Česku distribuoval smrtiaci metanol.

Maďarsko Dunaj čln

Po nezvestných po zrážke lodí na Dunaji pátra 95 ľudí s 25 plavidlami

21.05.2024 21:07

Tragická zrážka motorového člna s loďou si v sobotu vyžiadala najmenej dve obete.

SR NRSR 12. schôdza zasadnutie BAX

Upokojiť atmosféru a neeskalovať! Aká je cesta k zmiereniu po atentáte?

21.05.2024 19:00

Zhodne odsudzujeme tých, ktorí cez atentát mobilizujú proti druhému táboru, či tých, ktorí ho ticho schvaľujú. Nájdeme (ďalšie) riešenia? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 89188x
Priemerná čítanosť článkov: 1416x

Autor blogu

Kategórie