Založ si blog

Výsledky čínskych spoločností sa zhoršili

Čínska ekonomika rastie pomalšie a čelí hneď viacerým problémom. Aktuálne sa zdá, že jej snaha stať sa svetovou ekonomikou č.1 sa zadrháva…

Obavy o zbližovanie sa Číny s Ruskom neustále narastajú a investori sa obávajú prípadnej  izolácie od svetovej ekonomiky. Ďalším negatívnym faktorom sú rastúce dôkazy o tom, že variant Omicron je hnacou silou pre opakujúcu sa epidémiu COVID-19 v Číne. Hrozba prísnych reštrikcií zapríčinila, že investori sa obávajú negatívnych vplyvov na hospodárstvo, výdavky a problémy v dodávateľskom reťazci. Všetky tieto aspekty vplývajú na výsledky najvýznamnejších čínskych spoločností a my si dnes o nich povieme viac.

Spomalenie hospodárskeho rastu v Číne

Rozhodujúcim motorom rastu čínskej ekonomiky bude rozvoj technologickej sebestačnosti a zelenej revolúcie, ako sú polovodiče, elektrické vozidlá, obnoviteľné zdroje energie, ktoré môžeme identifikovať ako menej náchylné voči regulačným rizikám. Národne hospodárstvo v Číne počas druhého štvrťroku medziročne vzrástlo iba o 0,4 %. Mohli sme tiež zaznamenať, že investičné banky utlmujú predikcie rastu druhej najväčšej ekonomiky sveta.

Zasiahnuté čínske spoločnosti

Vyššie spomenuté riziká menia v realite podmienky a následne výsledky dôležitých hráčov na trhu. Jedným z nich je napríklad technologická spoločnosť JD, ktorá čelí nepriaznivým vplyvom čínskych blokád z dôvodu šírenia koronavírusu. Spoločnosť okrem toho čelí aj iným výzvam, pretože Čína má pomerne prísne regulácie pre technologické firmy.  V druhom štvrťroku zaznamenala najpomalší medziročný rast tržieb v histórii. Jedným z opatrení, ktoré by mohli spoločnosti pomôcť je znižovanie marketingových a iných výdavkov za štvrťrok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Napriek všetkému sa môže firma JD pochváliť prekonaním odhadov Wall Street za štvrťročné tržby, pretože pandemické reštrikcie v Číne podporili online nakupovanie. Tržby sa za druhý štvrťrok vyšplhali do výšky 39,07 mld. USD.

ProfitLevel-Žárska-Retailový gigant JD.com zaknihoval najpomalší rast v histórii

Výkonnosť akcií spoločnosti JD.com Inc Adr za posledných 5 rokov. Zdroj: investing.com

Ďalšou významnou čínskou spoločnosťou je konglomerát Alibaba, ktorý má už dlhšie problémy s čínskou vládou. Regulačné orgány od roku 2021 prísne zasahujú proti čínskym technologickým gigantom, hlavne voči Alibabe a Ant Group. Pekingu prekáža dominantné postavenie firiem v online sektore. Alibaba sa v dôsledku snahy o zníženie výdavkov rozhodla prepúšťať zamestnancov. Počas júna 2022 dostalo výpoveď cca 9 241 zamestnancov, pričom spoločnosť znížila celkový počet zamestnancov na 245 700. Za posledný štvrťrok sme mohli vidieť cca 50-percentný pokles čistého zisku na 3,4 mld. USD.

ProfitLevel-Žárska-Alibaba trpí pod tlakom pekingských komunistov

Výkonnosť akcií spoločnosti Alibaba Group Holdings Ltd ADR za posledných 5 rokov. Zdroj: investing.com

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Antony Blinken / Miroslav Wlachovský /

Blinken označil Slovensko za kľúčového spojenca v NATO a partnera

01.06.2023 23:36

Americký minister zahraničia to uviedol na neformálnom zasadnutí Severoatlantickej rady v Osle, kde sa stretol aj so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Wlachovským.

jadrová zbraň strela nuclear

USA ďalej obmedzujú spoluprácu s Ruskom po jeho pozastavení účasti na jadrovej dohode

01.06.2023 23:25

Ide o ďalšiu reakciu na februárové rozhodnutie Ruska pozastaviť účasť na dohode Nový START, ktorá obmedzovala počet aktívnych jadrových zbraní a ich nosičov.

USA / Vlajka / Diplomacia /

USA otvoria svoje prvé diplomatické zastúpenie severne od polárneho kruhu

01.06.2023 23:07

USA, Rusko, ako aj Čína čoraz viac vnímajú Arktídu ako strategickú oblasť, pretože klimatická zmena spôsobujú úbytok ľadu v Severnom ľadovom oceáne.

Kim Čong un

Juhokórejská tajná služba: Kim Čong-un váži 140 kíl a má vážne poruchy spánku

01.06.2023 22:57

Tajná služba sa zaoberá aj možnosťou, že sa Kim dostane do "začarovaného kruhu" väčšej závislosti od alkoholu a nikotínu, prípadne že sa jeho nespavosť ešte zhorší.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 79208x
Priemerná čítanosť článkov: 1257x

Autor blogu

Kategórie