Založ si blog

Samsung chce vo veľkom inovovať

Spoločnosť Samsung založená Lee Byung-Chullom v roku 1938 bola pôvodne obchodom s potravinami. Až po niekoľkých rokoch zmenila zameranie a začala sa sústrediť na elektroniku v roku 1969 a jej prvým elektronickým výrobkom bol čiernobiely televízor. Dnes je Samsung jedným z hlavných výrobcov elektronických komponentov na svete. Najnovšie plánuje začať s hromadnou výrobou 3 nanometrových polovodičov a čipov s 2 a 1,4 nanometrovým procesom. Ako táto správa ovplyvnila rast akcií a kam smeruje spoločnosť Samsung?

V časoch kedy technologické giganty prichádzajú o vysoké zisky sa práve Samsung rozhodol oznámiť svoje progresívne plány. Cieľom je do piatich rokov vyrábať jedny z najpokročilejších polovodičov na svete. Toto je aj jeden zo spôsobov ako sa vyrovnať ich najväčšej konkurencii, keďže preteky medzi juhokórejským elektronickým producentom čipov TSMC sa ešte viac prehĺbili. Po ohlásení správy sa akcie spoločnosti Samsung v Južnej Kórei v utorok uzavreli o približne 4 % vyššie.

ProfitLevel-Zarska-Samsung v poslednych rokoch rastie
Výkonnosť spoločnosti Samsung za posledných 5 rokov. Zdroj: (tradingview.com) mena juhokórejský won.

Budúcnosť spoločnosti

Napriek tomu Samsung uviedol, že do roku 2027 plánuje rozšíriť svoju výrobnú kapacitu týkajúcu sa produkcie najmodernejších čipov o viac ako trojnásobok v porovnaní s rokom 2022. Trhu dominuje trend v oblasti vysokovýkonnej výpočtovej techniky, umelej inteligencie, 5/6G pripojenia a automobilových aplikácií. Toto je dôvod zvýšenia dopytu po polovodičoch novej generácie.

Firmy sa musia teda prispôsobiť tomuto trendu a inovácie v oblasti polovodičových procesných technológií budú rozhodovať nielen o ich budúcich ziskoch ale aj o tom, kto získa konkurenčnú výhodu. Spoločnosť Samsung si je vedomá nedostatku špičkových čipov na trhu, preto je jej prioritou uviesť svoju najpokročilejšiu procesnú technológiu 1,4 nanometra do hromadnej výroby v roku 2027. Podiel HPC, automobilového priemyslu a 5G bude do roku 2027 viac ako 50 %. Gigant sa bude teda najbližšie roky zameriavať hlavne na trhy s vysoko výkonnými a nízkoenergetickými polovodičmi, ako sú HPC, automobilový priemysel, 5G a internet vecí (IoT).

Zisky spoločnosti sú však závislé od celosvetového dopytu po po elektronických zariadeniach a čipoch, ktoré nakupujú spotrebitelia. Ten je v ohrození a postupne sa znižuje, za čo môže vysoká inflácia a celková nestabilita na trhoch, ktorú poháňa v poslednej dobe vojenský konflikt na Ukrajine. Zlou správou pre spoločnosť v súvislosti so spomaleným hospodárskym rastom je, že prevádzkový zisk  Samsungu, najväčšieho svetového výrobcu pamäťových čipov a smartfónov, v poslednom štvrťroku od júla do septembra pravdepodobne klesol na 8,3 miliardy USD. Vývoj rastu akcií aj celej spoločnosti sa teda v konečnom dôsledku bude odvíjať od celosvetovej ekonomickej situácie.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Izrael, Palestína, Hamas, Pásmo Gazy

Šéf izraelskej armády: Izrael musí v Gaze vyvinúť väčší tlak

09.12.2023 22:13

Humanitárne organizácie v spoločnom vyhlásení uviedli, že sú "zhrozené" postojom USA.

Krisztián Forró, Aliancia

Líder Aliancie Krisztián Forró sa chce uchádzať o prezidentský úrad

09.12.2023 17:07

So zberom podpisov potrebných na kandidatúru začne v najbližších dňoch.

PAAS

Muž sa v Bratislave vlámal do parkovacieho automatu a ukradol hotovosť

09.12.2023 15:27

Okolnosti prípadu vyšetruje polícia.

tanker

Tanker s venezuelskou ropou stroskotal v indonézskych vodách

09.12.2023 13:25

Indonézske námorníctvo v sobotu popoludní počas najväčšieho prílivu nasadilo do záchrannej akcie šesť remorkérov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 84146x
Priemerná čítanosť článkov: 1336x

Autor blogu

Kategórie