Založ si blog

Priláka Nintendo rozdelením akcií viac investorov?

Nintendo sa delením akcií v pomere 10:1 snaží byť prístupnejšie pre malých investorov.

Väčšia dostupnosť, práve to bolo hlavným cieľom a motiváciou pre rozdelenie akcií v spoločnosti Nintendo. Obľúbený gigant v gaming priestore uskutočnil najnovšie dlho očakávaný split akcií 10 ku 1, čím sa priblížil viac pre retailových investorov. Čo stálo za týmto rozhodnutím a ako ovplyvnil vývoj akcií na trhu?

K rozdeleniu akcií sa väčšinou priklonia veľké spoločnosti, ktoré môžu vyťažiť z väčšieho záujmu kúpu akcií. Videli sme to už v minulosti napríklad u dobre známeho Apple. Napriek tomu, že split nezabezpečí zvýšenie hodnoty akcií ani spoločnosti, často sa deje práve to, že akcie reagujú pozitívnym trendom.

V prípade spoločnosti Nintendo bude každá kmeňová akcia rozdelená na 10 akcií, z čoho vyplýva zníženie ceny za akciu. Práve v Japonsku rastie v posledných rokoch trend vekovo mladších investorov a herný gigant konečne zareagoval správnym krokom. Tento prístup môže mať značný prínos pre Nintendo a priniesť do japonského 133-ročného herného lídra novú silu.

Víkendový split akcií

Práve počas prelomového víkendu spoločnosť Nintendo, celosvetový líder v oblasti vývoja a vydávania hier, pristúpi ku rozdeleniu akcií v pomere 10:1, presnejšie 1. októbra 2022 alebo do 4. októbra. Tak ako iné technologické akcie aj tie od Nintendo sú od začiatku roka v defenzívne a zaznamenali cca 9 %  pokles.

ProfitLevel-Zarska-Nintendo deli svoje akcie v pomere 10:1
Výkonnosť spoločnosti Nintendo Co Ltd. za 5 rokov. Zdroj: investing.com

Nintendo v číslach

Čo sa týka výsledkov, tak spoločnosť zaznamenala výbornú sériu ziskov 11-krát po sebe idúcich štvrťrokoch. Tržby tiež nezaostávajú a prekonali predikcie v posledných desiatich štvrťrokoch osemkrát. V ďalšom štvrťroku by firma mala vykázať medziročný rast zisku viac ako 5%. Špecialista na videohry 3. augusta oznámil výsledky za prvý štvrťrok, ktoré ukázali, že čisté tržby medziročne klesli o 4,7 % na 307,4 mld. jüanov. Prevádzkový zisk klesol o 15,1 % na 101,6 miliardy jüanov, zatiaľ čo bežný zisk vzrástol o 29,6 % na 166,7 miliardy jüanov.

Japonský gigant čelí aj ťažkostiam

Tak ako iné technologické spoločnosti, ktoré sú závislé od dostupnosti čipov, tak nastali komplikácie aj u Nintenda pri výrobu hardvéru. Jeho produkciu ovplyvňujú faktory, ako napríklad celosvetový nedostatok čipov, čo zapríčiňuje pokles dodávok hardvéru a tiež celkových tržieb. Výsledky môže v budúcnosti ovplyvniť aj pokles dodávok hier a zhoršujúca sa inflácia, ktorá spôsobuje, že hráči budú obmedzovať svoje výdavky. Na druhej strane stojí Nintendo široká ponuka nových titulov počas budúceho roka a slušné dividendy pre investorov.

Tesla plánuje expanziu

03.02.2023

V roku 2022 akcie Tesly klesli o vyše 50 %, od úvodu tohto roka však opäť rastú Akcie obľúbenej automobilky už určitý čas pociťujú zvýšený tlak. Zlé podmienky na trhu a starnúce modely komplikujú spoločnosti situáciu. V priebehu posledných 3 mesiacoch klesla hodnota akcií spoločnosti Tesla v priemere o 35%. Práve tento neúspech je [...]

Microsoft masovo prepúšťa zamestnancov, na výsledkoch to zatiaľ nevidno

27.01.2023

Veľké technologické firmy vo veľkom prepúšťajú. Tento segment bude zrejme aj v roku 2023 naďalej klesať. Technologický gigant oznámil, že plánuje zrušiť tisíce pracovných miest v aktuálnej vlny znižovania počtu zamestnancov. K podobným krokom aktuálne začali pristupovať viaceré firmy a môžu za to najmä obavy z prichádzajúcej recesie, kedy sa [...]

LVMH začína rok s novou šéfkou Dioru

23.01.2023

Koncern púšťa do vedenia len členov rodiny miliardára Arnaulta. A očividne to funguje. Táto skupina vlastní tie najluxusnejšie značky ako Dior alebo Louis Vuitton a minulý rok sa jej naozaj darilo aj napriek turbulenciám na trhoch. Strategickú pozíciu posilnil ešte fakt, že zakladateľ Bernard Arnault sa stal najbohatším človekom na svete a predbehol tak Muska, ktorý [...]

Onkologické vyšetrenie

Slovensko má dáta staré desaťročie. Onkologickým pacientom má pomôcť projekt za 11 miliónov

04.02.2023 21:41

Projekt OnkoAsist má skrátiť pacientovi s podozrením na rakovinu cestu k liečbe z vyše 160 dní na 60.

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 72254x
Priemerná čítanosť článkov: 1204x

Autor blogu

Kategórie