Založ si blog

Priláka Nintendo rozdelením akcií viac investorov?

Nintendo sa delením akcií v pomere 10:1 snaží byť prístupnejšie pre malých investorov.

Väčšia dostupnosť, práve to bolo hlavným cieľom a motiváciou pre rozdelenie akcií v spoločnosti Nintendo. Obľúbený gigant v gaming priestore uskutočnil najnovšie dlho očakávaný split akcií 10 ku 1, čím sa priblížil viac pre retailových investorov. Čo stálo za týmto rozhodnutím a ako ovplyvnil vývoj akcií na trhu?

K rozdeleniu akcií sa väčšinou priklonia veľké spoločnosti, ktoré môžu vyťažiť z väčšieho záujmu kúpu akcií. Videli sme to už v minulosti napríklad u dobre známeho Apple. Napriek tomu, že split nezabezpečí zvýšenie hodnoty akcií ani spoločnosti, často sa deje práve to, že akcie reagujú pozitívnym trendom.

V prípade spoločnosti Nintendo bude každá kmeňová akcia rozdelená na 10 akcií, z čoho vyplýva zníženie ceny za akciu. Práve v Japonsku rastie v posledných rokoch trend vekovo mladších investorov a herný gigant konečne zareagoval správnym krokom. Tento prístup môže mať značný prínos pre Nintendo a priniesť do japonského 133-ročného herného lídra novú silu.

Víkendový split akcií

Práve počas prelomového víkendu spoločnosť Nintendo, celosvetový líder v oblasti vývoja a vydávania hier, pristúpi ku rozdeleniu akcií v pomere 10:1, presnejšie 1. októbra 2022 alebo do 4. októbra. Tak ako iné technologické akcie aj tie od Nintendo sú od začiatku roka v defenzívne a zaznamenali cca 9 %  pokles.

ProfitLevel-Zarska-Nintendo deli svoje akcie v pomere 10:1
Výkonnosť spoločnosti Nintendo Co Ltd. za 5 rokov. Zdroj: investing.com

Nintendo v číslach

Čo sa týka výsledkov, tak spoločnosť zaznamenala výbornú sériu ziskov 11-krát po sebe idúcich štvrťrokoch. Tržby tiež nezaostávajú a prekonali predikcie v posledných desiatich štvrťrokoch osemkrát. V ďalšom štvrťroku by firma mala vykázať medziročný rast zisku viac ako 5%. Špecialista na videohry 3. augusta oznámil výsledky za prvý štvrťrok, ktoré ukázali, že čisté tržby medziročne klesli o 4,7 % na 307,4 mld. jüanov. Prevádzkový zisk klesol o 15,1 % na 101,6 miliardy jüanov, zatiaľ čo bežný zisk vzrástol o 29,6 % na 166,7 miliardy jüanov.

Japonský gigant čelí aj ťažkostiam

Tak ako iné technologické spoločnosti, ktoré sú závislé od dostupnosti čipov, tak nastali komplikácie aj u Nintenda pri výrobu hardvéru. Jeho produkciu ovplyvňujú faktory, ako napríklad celosvetový nedostatok čipov, čo zapríčiňuje pokles dodávok hardvéru a tiež celkových tržieb. Výsledky môže v budúcnosti ovplyvniť aj pokles dodávok hier a zhoršujúca sa inflácia, ktorá spôsobuje, že hráči budú obmedzovať svoje výdavky. Na druhej strane stojí Nintendo široká ponuka nových titulov počas budúceho roka a slušné dividendy pre investorov.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

PVV, Fico, Pellegrini, Kaliňák, Danko

Vládna koalícia sa dohodla na návrhu budúcoročného rozpočtu

30.11.2023 22:02, aktualizované: 22:16

Návrhy vláda prerokuje hneď v pondelok, Národná rada môže o nich začať rokovať v stredu.

lekaren, liek, choroba, lieky

Protimonopolný úrad preveruje možný kartel medzi dodávateľmi liekov a zdravotníckych pomôcok

30.11.2023 21:39

Dôvodom neohlásenej inšpekcie boli podozrenia, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže.

tank Abrams

Forbes o miliónových motoroch tankov Abrams na Ukrajine: Neradi zostávajú špinavé

30.11.2023 20:00

Dvakrát za deň musia posádky amerických tankov Abrams na Ukrajine vykonať istú procedúru, inak hrozí poškodenie motora za milión dolárov.

SR Banská Bystrica Donovaly Počasie Sneh BBX

Horské priechody Donovaly a Šturec uzavreli pre nákladnú dopravu

30.11.2023 19:09

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 83842x
Priemerná čítanosť článkov: 1331x

Autor blogu

Kategórie