Založ si blog

LVMH začína rok s novou šéfkou Dioru

Koncern púšťa do vedenia len členov rodiny miliardára Arnaulta. A očividne to funguje.

Táto skupina vlastní tie najluxusnejšie značky ako Dior alebo Louis Vuitton a minulý rok sa jej naozaj darilo aj napriek turbulenciám na trhoch. Strategickú pozíciu posilnil ešte fakt, že zakladateľ Bernard Arnault sa stal najbohatším človekom na svete a predbehol tak Muska, ktorý stratil značnú časť svojho majetku. Aké zmeny sa dejú v spoločnosti na začiatku roka 2023 a ako sú na tom jej akcie?

Strategické zmeny vo vedení

Spoločnosť je známa tým, že do vedúcich funkcií obsadzuje členov rodiny a táto stratégia im zatiaľ funguje. Práve z tohto dôvodu aj aktuálne Bernard Arnault vymenoval svoju dcéru za riaditeľku módneho domu Dior. Delphine Arnault teda uvoľní pozíciu výkonnej viceprezidentky LVMH pre Louis Vuitton, ktorú zastávala od roku 2013 a obsadí výkonnú funkciu pre Dior.

Pod jej vedením ? dosiahla luxusná značka nové predajné rekordy, uviedla spoločnosť LVMH. Ďalšou zmenou je presun šéfa značky Dior Pietra Beccari, ktorý nahradí dlhoročného výkonného riaditeľa Louis Vuitton Michaela Burka.

LVMH sa venuje predaju prémiových produktov od luxusných hodiniek, módy a parfémov až po tovar šampanské Moet. Kľúčom k ich úspechu je podľa všetkého plánovanie nástupníctva na strategických pozíciách.

Výnimočnosť Bernarda Arnaulta

Reč je o členovi bohatej francúzskej aristokratickej rodiny, ktorý spojil do jedného koncernu svetoznáme značky vín a alkoholu, módneho oblečenia, parfumov a kozmetiky. Počas viac ako troch desaťročí vytvoril Arnault luxusné maloobchodné impérium tým, že pomohol zlúčiť Louis Vuitton s liehovarníckou spoločnosťou Moët Hennessy a získal kontrolný podiel vo výslednej holdingovej spoločnosti s názvom LVMH.

Dnes sa už môže pochváliť prvenstvom na vrchole rebríčka najbohatších ľudí sveta. Okrem toho je aj investorom a svoj kapitál vložil napríklad aj do Netflixu. Trhová hodnota LVMH dosahuje takmer 390 miliárd dolárov a počas prvých 9 mesiacov roku 2022 zaznamenala tržby vo výške takmer 60 miliárd USD. Miliardár je známy aj tým, že často kontroluje maloobchodné miesta značiek LVMH a ich konkurentov. Svoj život zasvätil udržiavaniu a rozvíjaniu najikonickejších francúzskych značiek.

Akcie spoločnosti LVMH

Pozícia spoločnosti je aj napriek turbulenciám na svetových trhoch pomerne stabilná. Väčšina majetku francúzskeho miliardára je spojená s akciami LVMH a od roku 2020 vyskočila cena akcií spoločnosti celkovo o približne 65 %. Akcie LVMH reagovali na vymenovanie Arnaultovej dcéri do vedenia Dioru rastom o takmer 2 % a od začiatku roka približne o 13 %.

ProfitLevel-Zarska-Akcie LVMH narastli od uvodu roka 2023 uz o 13 percent
Výkonnosť akcií spoločnosti LVMH za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Tesla plánuje expanziu

03.02.2023

V roku 2022 akcie Tesly klesli o vyše 50 %, od úvodu tohto roka však opäť rastú Akcie obľúbenej automobilky už určitý čas pociťujú zvýšený tlak. Zlé podmienky na trhu a starnúce modely komplikujú spoločnosti situáciu. V priebehu posledných 3 mesiacoch klesla hodnota akcií spoločnosti Tesla v priemere o 35%. Práve tento neúspech je [...]

Microsoft masovo prepúšťa zamestnancov, na výsledkoch to zatiaľ nevidno

27.01.2023

Veľké technologické firmy vo veľkom prepúšťajú. Tento segment bude zrejme aj v roku 2023 naďalej klesať. Technologický gigant oznámil, že plánuje zrušiť tisíce pracovných miest v aktuálnej vlny znižovania počtu zamestnancov. K podobným krokom aktuálne začali pristupovať viaceré firmy a môžu za to najmä obavy z prichádzajúcej recesie, kedy sa [...]

Zmierňovanie obmedzení v Číne a následný nárast nakazených

30.12.2022

Čína dokázala za pád dní prejsť od prísnych lockdownov k úplnému uvoľneniu. Obavy trhov sa tým nezmenšili, práve naopak. Čína od roku 2022 zaviedla politiku nulového výskytu vírusu, kedy boli prijaté prísne obmedzenia. Dnes vidíme uvoľnenie opatrenií, ktoré so sebou prináša pozitíva ale aj negatíva. Akým smerom pôjde Čína a kľúčové podniky [...]

Onkologické vyšetrenie

Slovensko má dáta staré desaťročie. Onkologickým pacientom má pomôcť projekt za 11 miliónov

04.02.2023 21:41

Projekt OnkoAsist má skrátiť pacientovi s podozrením na rakovinu cestu k liečbe z vyše 160 dní na 60.

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 72256x
Priemerná čítanosť článkov: 1204x

Autor blogu

Kategórie