Založ si blog

Zmierňovanie obmedzení v Číne a následný nárast nakazených

Čína dokázala za pád dní prejsť od prísnych lockdownov k úplnému uvoľneniu. Obavy trhov sa tým nezmenšili, práve naopak.

Čína od roku 2022 zaviedla politiku nulového výskytu vírusu, kedy boli prijaté prísne obmedzenia. Dnes vidíme uvoľnenie opatrenií, ktoré so sebou prináša pozitíva ale aj negatíva. Akým smerom pôjde Čína a kľúčové podniky v tejto krajine po zmiernení prísnej „covidovej politiky“?

Uvoľňovanie opatrení

V dnešných dňoch sa direktívna Čína nachádza na rozcestií, kedy zvažuje aké problémy jej môže priniesť uvoľnenie prísnych opatrení proti šíreniu pandémie a plánovaným hospodárskym oživením, ktoré si každý sľubuje od nadchádzajúceho obdobia. Ďalší rast ekonomiky Číny je vystavený značným rizikám, ktoré vyplývajú z neistej trajektórie pandémie.

Negatívne správy prichádzajú od Svetovej banky, ktorá sa rozhodla znížiť svoj výhľad rastu Číny na tento a budúci rok s odvolaním sa  práve na vplyv rýchleho uvoľnenia striktných obmedzujúcich opatrení COVID-19 a zlú situáciu v sektore nehnuteľností. Úprava Covid politiky v Číne je však nevyhnutná, pretože oslabuje globálne ekonomiky a zásadne poškodzuje export.

Prepad výsledkov kľúčových firiem

Prísne uzávery odštartovali tiež závažné hromadné protesty proti kontrolovaniu výskytu vírusu. Predstavitelia Číny sú si plne vedomí, že všetky obmedzenia zaťažujú hospodárstvo a spoločnosti pôsobiace nielen v Číne.

Významné čínske spoločnosti Tencent a Alibaba zaznamenali počas tohto roku najpomalšie tempo rastu tržieb v histórii. Výkonnosť akcií spoločnosti Alibaba tiež utrpela a tie klesli tento rok o cca 26%. Firma Xpeng zaznamenala znížený predaj, keďže nálada spotrebiteľov utrpela zásah. Spoločnosti prichádzajú o svoje zisky, zatiaľ čo finančnými trhmi sa šíri neistota.

Nielen investori ale aj globálni lídri a tvorcovia politík neboli nadšení krokmi Pekingu, pretože Čína má ústrednú úlohu v globálnom hospodárstve. Budúcnosť však závisela hlavne od prezidenta Si Ťin-pchinga. Práve vládca Číny Si Ťin-pching obhajuje systém v krajine a tvrdí, že je najvhodnejší na zvládnutie choroby a že čínske vakcíny sú lepšie ako západné, napriek tomu, že niektoré dôkazy svedčia o opaku.

ProfitLevel-Zarska-Akcie firmy Alibaba klesli o stvrtinu v roku 2022
Výkonnosť akcií spoločnosti Alibaba za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Obavy z opätovného šírenia nákazy

Čína sa rozhodla práve tento mesiac, že konečne zruší svoj prísny režim nulového výskytu vírusu COVID-19, ktorý spočíval v masových uzáveroch, lenže zlou správou aj pre investorov je, že sila šírenia nákazy naberá na obrátkach po uvoľnení, čo by mohlo spôsobiť ďalší prepad akcií.

Peking v najnovších správach o stave nákazy hovorí o piatich úmrtiach súvisiacich s vírusom COVID-19. Niektorí zdravotnícki experti upozorňujú na fakt, že v najbližších mesiacoch hrozí, že sa v krajine nakazí 60 percent ľudí, čo predstavuje 10% svetovej populácie.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Prezidentka Čaputová

Moje milované Slovensko, lúčila sa Čaputová. Krajina je zranená, ale verím jej, vyhlásila

14.06.2024 15:44

Zuzana Čaputová predniesla posledný verejný príhovor vo funkcii hlavy štátu.

Vladimir Putin

Putin nadiktoval štyri podmienky pre začiatok rokovaní s Ukrajinou. Agresorská zostava, odkázal Kyjev

14.06.2024 15:15

Ukrajina sa bráni ruskej vojenskej agresii už 842 dní a invázne sily ovládajú približne pätinu ukrajinského územia.

medveď

Češka si z Oravy spravila safari, nelegálne ulovila medveďa

14.06.2024 14:51

Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie za prečin pytliactva v súbehu s prečinom porušovania ochrany rastlín a živočíchov.

Peter Tománek, tománek, čistý deň,

Tománek z kauzy Čistý deň na ďalšie resocializačné zariadenie akreditáciu nedostal

14.06.2024 14:40

O akreditáciu prišlo zariadenie po tom, ako sa konal súd s dvoma bývalými zamestnancami pre sexuálny styk s maloletými chovankyňami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 89745x
Priemerná čítanosť článkov: 1425x

Autor blogu

Kategórie