Čína dokázala za pád dní prejsť od prísnych lockdownov k úplnému uvoľneniu. Obavy trhov sa tým nezmenšili, práve naopak.
Čína od roku 2022 zaviedla politiku nulového výskytu vírusu, kedy boli prijaté prísne obmedzenia. Dnes vidíme uvoľnenie opatrenií, ktoré so sebou prináša pozitíva ale aj negatíva. Akým smerom pôjde Čína a kľúčové podniky v tejto krajine po zmiernení prísnej „covidovej politiky“?
Uvoľňovanie opatrení
V dnešných dňoch sa direktívna Čína nachádza na rozcestií, kedy zvažuje aké problémy jej môže priniesť uvoľnenie prísnych opatrení proti šíreniu pandémie a plánovaným hospodárskym oživením, ktoré si každý sľubuje od nadchádzajúceho obdobia. Ďalší rast ekonomiky Číny je vystavený značným rizikám, ktoré vyplývajú z neistej trajektórie pandémie.
Negatívne správy prichádzajú od Svetovej banky, ktorá sa rozhodla znížiť svoj výhľad rastu Číny na tento a budúci rok s odvolaním sa práve na vplyv rýchleho uvoľnenia striktných obmedzujúcich opatrení COVID-19 a zlú situáciu v sektore nehnuteľností. Úprava Covid politiky v Číne je však nevyhnutná, pretože oslabuje globálne ekonomiky a zásadne poškodzuje export.
Prepad výsledkov kľúčových firiem
Prísne uzávery odštartovali tiež závažné hromadné protesty proti kontrolovaniu výskytu vírusu. Predstavitelia Číny sú si plne vedomí, že všetky obmedzenia zaťažujú hospodárstvo a spoločnosti pôsobiace nielen v Číne.
Významné čínske spoločnosti Tencent a Alibaba zaznamenali počas tohto roku najpomalšie tempo rastu tržieb v histórii. Výkonnosť akcií spoločnosti Alibaba tiež utrpela a tie klesli tento rok o cca 26%. Firma Xpeng zaznamenala znížený predaj, keďže nálada spotrebiteľov utrpela zásah. Spoločnosti prichádzajú o svoje zisky, zatiaľ čo finančnými trhmi sa šíri neistota.
Nielen investori ale aj globálni lídri a tvorcovia politík neboli nadšení krokmi Pekingu, pretože Čína má ústrednú úlohu v globálnom hospodárstve. Budúcnosť však závisela hlavne od prezidenta Si Ťin-pchinga. Práve vládca Číny Si Ťin-pching obhajuje systém v krajine a tvrdí, že je najvhodnejší na zvládnutie choroby a že čínske vakcíny sú lepšie ako západné, napriek tomu, že niektoré dôkazy svedčia o opaku.
Obavy z opätovného šírenia nákazy
Čína sa rozhodla práve tento mesiac, že konečne zruší svoj prísny režim nulového výskytu vírusu COVID-19, ktorý spočíval v masových uzáveroch, lenže zlou správou aj pre investorov je, že sila šírenia nákazy naberá na obrátkach po uvoľnení, čo by mohlo spôsobiť ďalší prepad akcií.
Peking v najnovších správach o stave nákazy hovorí o piatich úmrtiach súvisiacich s vírusom COVID-19. Niektorí zdravotnícki experti upozorňujú na fakt, že v najbližších mesiacoch hrozí, že sa v krajine nakazí 60 percent ľudí, čo predstavuje 10% svetovej populácie.
Tak nákaza vznikla v Číne, možno vedia to, čo... ...
Celá debata | RSS tejto debaty