Založ si blog

Zmierňovanie obmedzení v Číne a následný nárast nakazených

Čína dokázala za pád dní prejsť od prísnych lockdownov k úplnému uvoľneniu. Obavy trhov sa tým nezmenšili, práve naopak.

Čína od roku 2022 zaviedla politiku nulového výskytu vírusu, kedy boli prijaté prísne obmedzenia. Dnes vidíme uvoľnenie opatrenií, ktoré so sebou prináša pozitíva ale aj negatíva. Akým smerom pôjde Čína a kľúčové podniky v tejto krajine po zmiernení prísnej „covidovej politiky“?

Uvoľňovanie opatrení

V dnešných dňoch sa direktívna Čína nachádza na rozcestií, kedy zvažuje aké problémy jej môže priniesť uvoľnenie prísnych opatrení proti šíreniu pandémie a plánovaným hospodárskym oživením, ktoré si každý sľubuje od nadchádzajúceho obdobia. Ďalší rast ekonomiky Číny je vystavený značným rizikám, ktoré vyplývajú z neistej trajektórie pandémie.

Negatívne správy prichádzajú od Svetovej banky, ktorá sa rozhodla znížiť svoj výhľad rastu Číny na tento a budúci rok s odvolaním sa  práve na vplyv rýchleho uvoľnenia striktných obmedzujúcich opatrení COVID-19 a zlú situáciu v sektore nehnuteľností. Úprava Covid politiky v Číne je však nevyhnutná, pretože oslabuje globálne ekonomiky a zásadne poškodzuje export.

Prepad výsledkov kľúčových firiem

Prísne uzávery odštartovali tiež závažné hromadné protesty proti kontrolovaniu výskytu vírusu. Predstavitelia Číny sú si plne vedomí, že všetky obmedzenia zaťažujú hospodárstvo a spoločnosti pôsobiace nielen v Číne.

Významné čínske spoločnosti Tencent a Alibaba zaznamenali počas tohto roku najpomalšie tempo rastu tržieb v histórii. Výkonnosť akcií spoločnosti Alibaba tiež utrpela a tie klesli tento rok o cca 26%. Firma Xpeng zaznamenala znížený predaj, keďže nálada spotrebiteľov utrpela zásah. Spoločnosti prichádzajú o svoje zisky, zatiaľ čo finančnými trhmi sa šíri neistota.

Nielen investori ale aj globálni lídri a tvorcovia politík neboli nadšení krokmi Pekingu, pretože Čína má ústrednú úlohu v globálnom hospodárstve. Budúcnosť však závisela hlavne od prezidenta Si Ťin-pchinga. Práve vládca Číny Si Ťin-pching obhajuje systém v krajine a tvrdí, že je najvhodnejší na zvládnutie choroby a že čínske vakcíny sú lepšie ako západné, napriek tomu, že niektoré dôkazy svedčia o opaku.

ProfitLevel-Zarska-Akcie firmy Alibaba klesli o stvrtinu v roku 2022
Výkonnosť akcií spoločnosti Alibaba za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Obavy z opätovného šírenia nákazy

Čína sa rozhodla práve tento mesiac, že konečne zruší svoj prísny režim nulového výskytu vírusu COVID-19, ktorý spočíval v masových uzáveroch, lenže zlou správou aj pre investorov je, že sila šírenia nákazy naberá na obrátkach po uvoľnení, čo by mohlo spôsobiť ďalší prepad akcií.

Peking v najnovších správach o stave nákazy hovorí o piatich úmrtiach súvisiacich s vírusom COVID-19. Niektorí zdravotnícki experti upozorňujú na fakt, že v najbližších mesiacoch hrozí, že sa v krajine nakazí 60 percent ľudí, čo predstavuje 10% svetovej populácie.

Tesla plánuje expanziu

03.02.2023

V roku 2022 akcie Tesly klesli o vyše 50 %, od úvodu tohto roka však opäť rastú Akcie obľúbenej automobilky už určitý čas pociťujú zvýšený tlak. Zlé podmienky na trhu a starnúce modely komplikujú spoločnosti situáciu. V priebehu posledných 3 mesiacoch klesla hodnota akcií spoločnosti Tesla v priemere o 35%. Práve tento neúspech je [...]

Microsoft masovo prepúšťa zamestnancov, na výsledkoch to zatiaľ nevidno

27.01.2023

Veľké technologické firmy vo veľkom prepúšťajú. Tento segment bude zrejme aj v roku 2023 naďalej klesať. Technologický gigant oznámil, že plánuje zrušiť tisíce pracovných miest v aktuálnej vlny znižovania počtu zamestnancov. K podobným krokom aktuálne začali pristupovať viaceré firmy a môžu za to najmä obavy z prichádzajúcej recesie, kedy sa [...]

LVMH začína rok s novou šéfkou Dioru

23.01.2023

Koncern púšťa do vedenia len členov rodiny miliardára Arnaulta. A očividne to funguje. Táto skupina vlastní tie najluxusnejšie značky ako Dior alebo Louis Vuitton a minulý rok sa jej naozaj darilo aj napriek turbulenciám na trhoch. Strategickú pozíciu posilnil ešte fakt, že zakladateľ Bernard Arnault sa stal najbohatším človekom na svete a predbehol tak Muska, ktorý [...]

Onkologické vyšetrenie

Slovensko má dáta staré desaťročie. Onkologickým pacientom má pomôcť projekt za 11 miliónov

04.02.2023 21:41

Projekt OnkoAsist má skrátiť pacientovi s podozrením na rakovinu cestu k liečbe z vyše 160 dní na 60.

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 72238x
Priemerná čítanosť článkov: 1204x

Autor blogu

Kategórie