Spoločnosť Samsung založená Lee Byung-Chullom v roku 1938 bola pôvodne obchodom s potravinami. Až po niekoľkých rokoch zmenila zameranie a začala sa sústrediť na elektroniku v roku 1969 a jej prvým elektronickým výrobkom bol čiernobiely televízor. Dnes je Samsung jedným z hlavných výrobcov elektronických komponentov na svete. Najnovšie plánuje začať s hromadnou výrobou 3 nanometrových polovodičov a čipov s 2 a 1,4 nanometrovým procesom. Ako táto správa ovplyvnila rast akcií a kam smeruje spoločnosť Samsung?
V časoch kedy technologické giganty prichádzajú o vysoké zisky sa práve Samsung rozhodol oznámiť svoje progresívne plány. Cieľom je do piatich rokov vyrábať jedny z najpokročilejších polovodičov na svete. Toto je aj jeden zo spôsobov ako sa vyrovnať ich najväčšej konkurencii, keďže preteky medzi juhokórejským elektronickým producentom čipov TSMC sa ešte viac prehĺbili. Po ohlásení správy sa akcie spoločnosti Samsung v Južnej Kórei v utorok uzavreli o približne 4 % vyššie.
Budúcnosť spoločnosti
Napriek tomu Samsung uviedol, že do roku 2027 plánuje rozšíriť svoju výrobnú kapacitu týkajúcu sa produkcie najmodernejších čipov o viac ako trojnásobok v porovnaní s rokom 2022. Trhu dominuje trend v oblasti vysokovýkonnej výpočtovej techniky, umelej inteligencie, 5/6G pripojenia a automobilových aplikácií. Toto je dôvod zvýšenia dopytu po polovodičoch novej generácie.
Firmy sa musia teda prispôsobiť tomuto trendu a inovácie v oblasti polovodičových procesných technológií budú rozhodovať nielen o ich budúcich ziskoch ale aj o tom, kto získa konkurenčnú výhodu. Spoločnosť Samsung si je vedomá nedostatku špičkových čipov na trhu, preto je jej prioritou uviesť svoju najpokročilejšiu procesnú technológiu 1,4 nanometra do hromadnej výroby v roku 2027. Podiel HPC, automobilového priemyslu a 5G bude do roku 2027 viac ako 50 %. Gigant sa bude teda najbližšie roky zameriavať hlavne na trhy s vysoko výkonnými a nízkoenergetickými polovodičmi, ako sú HPC, automobilový priemysel, 5G a internet vecí (IoT).
Zisky spoločnosti sú však závislé od celosvetového dopytu po po elektronických zariadeniach a čipoch, ktoré nakupujú spotrebitelia. Ten je v ohrození a postupne sa znižuje, za čo môže vysoká inflácia a celková nestabilita na trhoch, ktorú poháňa v poslednej dobe vojenský konflikt na Ukrajine. Zlou správou pre spoločnosť v súvislosti so spomaleným hospodárskym rastom je, že prevádzkový zisk Samsungu, najväčšieho svetového výrobcu pamäťových čipov a smartfónov, v poslednom štvrťroku od júla do septembra pravdepodobne klesol na 8,3 miliardy USD. Vývoj rastu akcií aj celej spoločnosti sa teda v konečnom dôsledku bude odvíjať od celosvetovej ekonomickej situácie.
Celá debata | RSS tejto debaty