Založ si blog

Nedostatok čipov si riešia firmy po svojom

Technologické firmy aj Európa si z čipovej krízy vyvodili rovnaký záver: produkciu čipov chcú rozbehnúť sami. Toto predsavzatie nebude vôbec jednoduché naplniť, keďže výroba čipov si vyžaduje obrovskú úvodnú investíciu. Najväčší čipoví producenti dneška majú zásadný náskok.

Dnešná technologická doba je priam závislá na najrozličnejších prístrojoch a produktoch. Konzum a nakupovanie stále najnovších verzií výrobkov ovláda hlavne mladšie generácie. Vidíme to napríklad pri spustení predaja nových verzií iPhonov. Milióny produktov v dnešnej dobe využívajú počítačové čipy, známe tiež ako polovodiče.

Čo stojí za nedostatkom čipov?

Stojíme uprostred technologického rozmachu, konzumného spôsobu života a post-pandemického sveta. Pandémie iba urýchlila zvyšujúci sa problém s komponentami, nie je jeho hlavným spúšťačom. Keď však skombinujeme všetky uvedené faktory, vyjde nám z toho katastrofický scenár, ktorý pocíti bežný občan hlavne na vyšších cenách výrobkov a ich nedostatku. Trh tiež reaguje na faktory, ktoré spomaľujú jednotlivé spoločnosti a ich zisk. Chýbajúce súčiastky spôsobujú výpadky tovární, zastavenie predajov a investori sú opatrnejší. Globálny problém s čipmi spôsobili hlavne výpadky v logistike, výkyvy počasia napr. v Texase, vysoké náklady na prepravu polovodičov, obmedzenia a regulácie tovární, chýbajúca pracovná sila, neúmerne sa zvyšujúci dopyt.

Vlastná produkcia čipov

Čínsky gigant elektronického obchodu Alibaba sa rozhodol navrhnúť svoj vlastný čip.  Cieľom vývoja originálnych čipov je posilnenie postavenia v oblasti cloud computingu a silnejšia konkurencia pre hlavných rivalov, ako je Amazon. Spoločnosti ako Amazon, Facebook, Tesla, Apple a Baidu sa začali vyhýbať etablovaným čipovým firmám a rozvýjajú vlastný vývoj čipov interne. Nechcú používať generické čipy ako ich konkurencia a snažia sa smerovať k výrobe na mieru, presne podľa špecifických požiadaviek ich aplikácií.

Kde investovať počas globálneho nedostatku čipov?

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

Najhodnotnejšia spoločnosť na svete s výrobou polovodičov má najväčšiu špecializovanú nezávislú  zlievareň polovodičov a zároveň je jednou z najväčších taiwanských spoločností. V poslednom období ťaží hlavne z kombinácie rastúceho dopytu po sieti 5G, digitálneho rozmachu a umelej inteligencie. Globálny nedostatok nanometrových čipov tiež zvýšil hodnotu spoločnosti a to by malo udržať továrne v prevádzke na vysokej kapacite najmenej ďalší rok.

ProfitLevel-Zarska-TSMC ako najvacsi vyrobca cipov je dobrou investiciou
Vývoj spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing za 5 rokov. (Zdroj: Investing)

ASML Holding NV

Spoločnosť sa zaoberá výrobou zariadení na produkciu čipov. Zároveň vyvíja a vyrába systémy polovodičových zariadení, pozostávajúcich z litografických systémov. ASML je tretím najväčším dodávateľom polovodičových zariadení na svete. Vyhliadky pre ďalší rast firmy sú priaznivé a  nasledujúce tri roky  bude mať ako výrobca čipov priestor na ďalší vzostup.

ProfitLevel-Zarska-ASML vyraba zariadenia na vyrobu cipov-Investicia
Vývoj spoločnosti ASML za 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Charles Michel, António Guterres

Miliardy sú na stole. Je Európa pripravená na vojnovú výrobu?

23.03.2023 18:33

Slovensko je za to, aby Európska únia vynaložila ešte viac peňazí na vojenskú podporu Ukrajiny. Na summite EÚ v Bruselu to uviedol premiér Eduard Heger.

Dmitrij Medvedev

Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí Medvedev

23.03.2023 16:59

Juhoafrická republika, do ktorej by mal vycestovať Putin, je jedným zo 120 štátov sveta, ktoré majú povinnosť zadržať na svojom území každého, na koho bol vydaný zatykač ICC.

Sauli Niinistö

Fínsko je bližšie k vstupu do NATO

23.03.2023 16:45

Turecký parlament urobil prvý krok k ratifikácii vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Potrebné zákony podpísal tiež fínsky prezident.

Igor Matovič, parlament

Na ďalšiu atómovku má Matovič už aj plán B a C. Odmenu 500 eur za účasť vo voľbách chce presadiť za každú cenu

23.03.2023 16:22

Ak návrh prejde, štát podľa šéfa OĽANO pokryje náklady mimoriadnym zdanením Slovnaftu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 77060x
Priemerná čítanosť článkov: 1223x

Autor blogu

Kategórie