Založ si blog

Spotrebitelia si priplatia za kávu

K prudko zdražujúcim komoditám sa počas pandémie pridala aj káva. Kávové zrná sú rekordne drahé, cenová krivka v posledných mesiacoch prudko rastie a koniec rastu zatiaľ nevidno.

Ceny kávy vystrelili na maximá. Na ich vývoj vplýva viacero faktorov a v najbližšej dobe neuvidíme pokles. Napriek snahe o stabilizáciu vidíme neustály nárast a dnes si povieme, čo za ním stojí a kto v konečnom dôsledku doplatí najviac na rekordný nárast cien kávy.

Za vyššiu spotrebu môže aj pandémia

Spotreba a dopyt po káve sa čim ďalej, tým viac zvyšuje. V hre je viacero faktorov, ako rast a starnutie populácie, ekonomický rozvoj a v neposlednom rade aj pandémia. So stúpajúcim počtom ľudí na planéte sa zvyšuje aj množstvo ľudí, ktorí konzumujú kávu. Oveľa väčší vplyv má však starnutie populácie, pretože kávu pijú ľudia nad 18 rokov, a globálne sa počet starších ľudí v uplynulých rokoch zvýšil, tak dopyt po káve stúpa. Samozrejme kúpa /hlavne kvalitnejšej/ kávy je prepojená s nárastom našich príjmov. V rozvíjajúcich sa ekonomikách, kde vidíme rozmach strednej triedy, ktorá si môže kúpiť kvalitnejšiu kávu, je spotreba kávy vyššia. Silná pozitívna korelácia medzi spotrebou kávy a HDP na obyvateľa teda existuje.

Ceny dosiahli 10-ročné maximá

Kontrakty na kávu dodávanú v decembri sa dostali na úroveň 2,34 USD za libru. Futures na kávu na newyorskej medzikontinentálnej burze sa vyšplhali na 2,46 USD. Voňavá komodita sa teda dostala na najvyššiu cenu  od roku 2011. Za vysoké ceny môže zoskupenie rôznych faktorov v jednom čase. Obdobia sucha v Brazílii, prerušovanie dopravy dodávok, nepriaznivá politická situácia v Etiópii, narastajúci počet prípadov koronavírusu vo Vietname a ďalšie neblahé faktory ovplyvňujú aktuálnu situáciu na trhu s kávou.

ProfitLevel-Zarska-Ceny kavy vystrelili nahor
Vývoj hodnoty London Robusta Coffee Futures od roku 2018. (Zdroj: www.investing.com)

Zákazník bude musieť siahnuť hlbšie do peňaženky

Pre konečnú cenu šálky kávy, ktorú zaplatí bežný zákazník môže byť rok 2022 kritický. K vyšším hodnotám prispeje aj stále sa zvyšujúca inflácia. Pre obrovské spoločnosti ako je Starbucks predstavuje nákup kávových zŕn malú časť celkových nákladov. Vysoké náklady v porovnaní s nákupom zŕn idú do pracovnej sily a nájomného. Práve tu bude záležať akou rýchlosťou bude narastať inflácia, pretože ak pôjde o naozaj signifikantný vzostup, tak viacero spoločností pristúpi k zvyšovaniu cien konečného produktu alebo služby.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Kirjat Šmona / Izrael / Libanon /

Izrael čelí rozsiahlemu iránskemu útoku. Teherán útočí dronmi a raketami, Netanjahu sľúbil odpoveď

13.04.2024 22:23, aktualizované: 23:47

Izrael ohlásil uzavretie svojho vzdušného priestoru, USA židovskému štátu vyjadrili plnú podporu.

NEPOUZ, letisko, lietadlo, cestovanie

Jordánsko sa rozhodlo dočasne uzavrieť svoj vzdušný priestor pre všetky lietadlá

13.04.2024 22:20

Opatrenie prichádza v čase očakávaného odvetného útoku Iránu na Izrael.

polícia páska

V Prešove do osemmetrovej šachty spadol človek, vytiahli ho

13.04.2024 21:47

Osoba sa nachádzala v ťažko prístupnej šachte hlbokej až osem metrov.

Orenburg

Hladina rieky Ural v Orenburgu dosiahla historický rekord. Pod vodou je viac ako 3 500 domov

13.04.2024 21:08

Podľa úradov bolo za posledných 24 hodín zaplavených ďalších vyše 800 domov a 2600 súkromných pozemkov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 86986x
Priemerná čítanosť článkov: 1381x

Autor blogu

Kategórie