Založ si blog

Dolár reaguje citlivo na správy o Omikrone

Prvotné informácie o omikrone poslali niektoré národné meny nižšie ako iné. Výrazný vplyv na aktuálny pohyb menových párov mal nedávny vývoj ekonomík od úvodu pandémie. Ako víťaz pandemickej fázy ekonomiky sa ukazuje americký dolár.

Svetom otriasla nedávno správa o prudko nákazlivom novom variante koronavírusu s odstrašujúcim menom Omikron. Investori v priebehu jedného dňa po tejto správe spozorneli ale v konečnom dôsledku sme si všetci museli počkať na viac dát od vedcov. Hodnota dolára a aj iných mien citlivo reaguje na najnovšie správy o novej mutácii. Posledné správy však naberajú pozitívny kurz.

Mierny nárast na konci týždňa

Dolárový index pri prvých správach klesol zo 7. na 8. decembra o 0,49 % na 95,89. Následne sa ocitol v miernom náraste. Môžu za to pozitívne správy o variante koronavírusu Omikron. Počiatočné obavy spôsobili, že investori sa začali viac zameriavať na bezpečnejšie aktíva ale dnes môžeme opäť cítiť pozitívnejšiu náladu na trhoch. Spoločnosť Pfizer totiž potvrdila, že po tretej dávke ich vakcíny by mal byť tento variant neutralizovaný. Na devízovom trhu momentálne vidíme vysokú volatilitu, ocitli sme sa v „omikronovom cykle“ kedy sa správy menia veľmi rýchlo a ovplyvňujú nárast, či pokles jednotlivých mien. Dolárový index na konci týždňa vzrástol o cca 0,2 % na 96,037.

Situácia v Austrálii

Austrálsky dolár si voči americkému polepšil za posledný týždeň o 1,8 % na 0,7128. Avšak len vďaka masívnej intervencii Austrálskej rezervnej banky. Po období blokád v Austrálii prijala krajina ťažko správu o prvých prípadoch nového kmeňa koronavírusu. Prísna karanténa a zvýšená nezamestnanosť nepotešila krajinu a aj trhy reagovali veľmi citlivo. Značný negativizmus narušila Austrálska rezervná banka, ktorá poskytla austrálskemu doláru výraznú podporu. Počas decembrového zasadnutia sa Centrálna banka vyjadrila s mierne nečakaným optimizmom, čo tiež naznačuje uvoľňovanie stimulačného programu možno už na začiatku roka 2022.

ProfitLevel-Zarska-Australsky dolar cez pandemiu oslabil

Vývoj menového páru AUD/USD za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Pri vývoji GBP/USD sme zaznamenali opačný vývoj. Za posledný týždeň libra oslabila o 0,34 % na 1,3218. Usmernenie plánu B, ktoré v stredu Oznámenie britského premiéra Borisa Johnsona o sprísnení aktuálnych opatrení proti šíreniu nového variantu Omikron nasmerovalo GBP/USD ku kritickej klesajúcej línii. Rovnako výzvy Bank of England (BOE), ktorá volá po zvýšení  sadzieb na február 2022 posilnilo negatívny sentiment okolo britskej meny.

Nový variant koronavírusu vyvoláva zvýšené obavy, jeho dopady na vývoj globálneho ekonomického rastu udržujú investorov stále v pozore. Príťažlivosť americkej meny v poslednom období nabrala na význame a je považovaná za určitý druh bezpečného prístavu pre investorov.

Tesla plánuje expanziu

03.02.2023

V roku 2022 akcie Tesly klesli o vyše 50 %, od úvodu tohto roka však opäť rastú Akcie obľúbenej automobilky už určitý čas pociťujú zvýšený tlak. Zlé podmienky na trhu a starnúce modely komplikujú spoločnosti situáciu. V priebehu posledných 3 mesiacoch klesla hodnota akcií spoločnosti Tesla v priemere o 35%. Práve tento neúspech je [...]

Microsoft masovo prepúšťa zamestnancov, na výsledkoch to zatiaľ nevidno

27.01.2023

Veľké technologické firmy vo veľkom prepúšťajú. Tento segment bude zrejme aj v roku 2023 naďalej klesať. Technologický gigant oznámil, že plánuje zrušiť tisíce pracovných miest v aktuálnej vlny znižovania počtu zamestnancov. K podobným krokom aktuálne začali pristupovať viaceré firmy a môžu za to najmä obavy z prichádzajúcej recesie, kedy sa [...]

LVMH začína rok s novou šéfkou Dioru

23.01.2023

Koncern púšťa do vedenia len členov rodiny miliardára Arnaulta. A očividne to funguje. Táto skupina vlastní tie najluxusnejšie značky ako Dior alebo Louis Vuitton a minulý rok sa jej naozaj darilo aj napriek turbulenciám na trhoch. Strategickú pozíciu posilnil ešte fakt, že zakladateľ Bernard Arnault sa stal najbohatším človekom na svete a predbehol tak Muska, ktorý [...]

Onkologické vyšetrenie

Slovensko má dáta staré desaťročie. Onkologickým pacientom má pomôcť projekt za 11 miliónov

04.02.2023 21:41

Projekt OnkoAsist má skrátiť pacientovi s podozrením na rakovinu cestu k liečbe z vyše 160 dní na 60.

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 72258x
Priemerná čítanosť článkov: 1204x

Autor blogu

Kategórie