Založ si blog

Dolár reaguje citlivo na správy o Omikrone

Prvotné informácie o omikrone poslali niektoré národné meny nižšie ako iné. Výrazný vplyv na aktuálny pohyb menových párov mal nedávny vývoj ekonomík od úvodu pandémie. Ako víťaz pandemickej fázy ekonomiky sa ukazuje americký dolár.

Svetom otriasla nedávno správa o prudko nákazlivom novom variante koronavírusu s odstrašujúcim menom Omikron. Investori v priebehu jedného dňa po tejto správe spozorneli ale v konečnom dôsledku sme si všetci museli počkať na viac dát od vedcov. Hodnota dolára a aj iných mien citlivo reaguje na najnovšie správy o novej mutácii. Posledné správy však naberajú pozitívny kurz.

Mierny nárast na konci týždňa

Dolárový index pri prvých správach klesol zo 7. na 8. decembra o 0,49 % na 95,89. Následne sa ocitol v miernom náraste. Môžu za to pozitívne správy o variante koronavírusu Omikron. Počiatočné obavy spôsobili, že investori sa začali viac zameriavať na bezpečnejšie aktíva ale dnes môžeme opäť cítiť pozitívnejšiu náladu na trhoch. Spoločnosť Pfizer totiž potvrdila, že po tretej dávke ich vakcíny by mal byť tento variant neutralizovaný. Na devízovom trhu momentálne vidíme vysokú volatilitu, ocitli sme sa v „omikronovom cykle“ kedy sa správy menia veľmi rýchlo a ovplyvňujú nárast, či pokles jednotlivých mien. Dolárový index na konci týždňa vzrástol o cca 0,2 % na 96,037.

Situácia v Austrálii

Austrálsky dolár si voči americkému polepšil za posledný týždeň o 1,8 % na 0,7128. Avšak len vďaka masívnej intervencii Austrálskej rezervnej banky. Po období blokád v Austrálii prijala krajina ťažko správu o prvých prípadoch nového kmeňa koronavírusu. Prísna karanténa a zvýšená nezamestnanosť nepotešila krajinu a aj trhy reagovali veľmi citlivo. Značný negativizmus narušila Austrálska rezervná banka, ktorá poskytla austrálskemu doláru výraznú podporu. Počas decembrového zasadnutia sa Centrálna banka vyjadrila s mierne nečakaným optimizmom, čo tiež naznačuje uvoľňovanie stimulačného programu možno už na začiatku roka 2022.

ProfitLevel-Zarska-Australsky dolar cez pandemiu oslabil

Vývoj menového páru AUD/USD za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Pri vývoji GBP/USD sme zaznamenali opačný vývoj. Za posledný týždeň libra oslabila o 0,34 % na 1,3218. Usmernenie plánu B, ktoré v stredu Oznámenie britského premiéra Borisa Johnsona o sprísnení aktuálnych opatrení proti šíreniu nového variantu Omikron nasmerovalo GBP/USD ku kritickej klesajúcej línii. Rovnako výzvy Bank of England (BOE), ktorá volá po zvýšení  sadzieb na február 2022 posilnilo negatívny sentiment okolo britskej meny.

Nový variant koronavírusu vyvoláva zvýšené obavy, jeho dopady na vývoj globálneho ekonomického rastu udržujú investorov stále v pozore. Príťažlivosť americkej meny v poslednom období nabrala na význame a je považovaná za určitý druh bezpečného prístavu pre investorov.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

special podcast pocuvajte Pravdu novy jzbt6t

Prichádza trest za zvolenie Pellegriniho, alebo stret s realitou? V určitých oblastiach sa jej nevyhneme

13.04.2024 06:05

Naplnia sa obavy Danka a Pellegrini sa stane novým Kováčom? Skôr to bude iný z bývalých prezidentov, tvrdia komentátori Pravdy.

Migrácia

Slovenská vláda migračný pakt kritizuje. Kto ho nedodrží, môže čeliť pokutám

13.04.2024 06:00

Vlády na Slovensku, v Maďarsku a Poľsku sú proti, no Európsky parlament v stredu schválil nový pakt EÚ o migrácii a azyle.

počasie f voda teplo

Klimatológ: Začiatkom apríla máme na Slovensku júlové počasie. Klimatická zmena prinesie drahšie skipasy aj horšiu úrodou zemiakov

13.04.2024 06:00

Jeden zo symptómov trvajúcej klimatickej zmeny navyše naznačuje, že Európu čaká extrémne horúce leto

koláž, fotky, mReportér

Posledná divoká rieka v strednej Európe sa nachádza na Slovensku, ale aj výhľad z rozhľadne na priehradu a jej magické okolie

13.04.2024 05:00

Toto sú najlepšie videá týždňa, ktoré zachytili naši mReportéri.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 86968x
Priemerná čítanosť článkov: 1380x

Autor blogu

Kategórie