Založ si blog

Ruská hrozba potrápi oblasti naprieč celým trhom

Napätie na východnej ukrajinskej hranici sa už prejavilo na finančných trhov a cene ropy. Prípadný konflikt by bol veľkým úderom pre európsku ekonomiku. 

Čo sa môže stať, ak nastane obávaná invázia Ruska na Ukrajine? Blížiaci sa vojenský konflikt, ktorého sa obáva nielen celá Európa, môže spôsobiť výrazné výkyvy na trhu. Mnohé odvetvia majú prepojenie s Ruskom a investori s veľkou neistotou sledujú, ako sa vyvíja situácia na hraniciach. Už dnes vidíme negatívny vplyv na akciovom trhu, a to nielen pri cenách ropy.

Eskalácia aktuálnej situácie má korene hlboko v minulosti. Hrozba ruského útoku na Ukrajinu je veľmi blízko. Na začiatku obchodného týždňa sme mohli vidieť pokles aktív po celom svete a zníženie dopytu po rizikovejších aktívach, zatiaľ čo dolár posilnil. Európsky index Euro STOXX 600 mal klesajúcu tendenciu, rovnako ako technologické akcie.  V súvislosti s napätou situáciou prichádzajú stále nové správy. USA odporučilo americkým diplomatom a ich rodinám urýchlený odchod z krajiny.  Kufre však majú zbalené aj mnohí obyvatelia krajiny, pretože Kremeľ svojím správaním vzbudzuje obavy.

ProfitLevel Zarska Europske akcie reagujú na ruskú hrozbu poklesom
Výkonnosť indexu Euro STOXX 600 za 5 rokov. (Zdroj: Investing.com)

Zlá geopolitická situácia

Ceny ropy opäť vyskočili. Môžu za to zlé vzťahy vo východnej Európe a na Blízkom východe. Geopolitické riziko medzi Ruskom a Ukrajinou, rovnako ako na Blízkom východe, zvyšuje ceny komodít, zatiaľ čo OPEC+ ešte nedosiahol svoj produkčný cieľ.  Obavy z prerušenia dodávok začínajú byť oveľa väčšie nielen v prípade ropy.

ProfitLevel Zarska Cena ropy kvôli neistote rastie
Výkonnosť futures Brent Oil za 5 rokov (Zdroj: Investing.com)

Ceny potravín sa môžu zvýšiť

Európa sa už tak zmieta v problémoch vďaka koronavírusu a stále narastajúcej inflácii. To posledné, čo potrebuje, je vojenský konflikt. Zlý dopad by zhoršujúca sa situácia mohla mať aj na agro komodity. Agresia voči Ukrajine by s veľkou pravdepodobnosťou zasiahla produkciu a export ukrajinských poľnohospodárskych komodít vrátane kukurice a pšenice. Ukrajina je významným a jedným z najväčších svetových vývozcov obilnín. Jej export pokrýva približne 13 % celosvetového vývozu kukurice a veľká časť smeruje práve do EÚ. Zhoršenie situácie a následné  prerušenie dodávok môže mať v konečnom dôsledku vplyv nielen na vývoj cien potravín, ale aj na celkovú potravinovú bezpečnosť.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Charles Michel, António Guterres

Miliardy sú na stole. Je Európa pripravená na vojnovú výrobu?

23.03.2023 18:33

Slovensko je za to, aby Európska únia vynaložila ešte viac peňazí na vojenskú podporu Ukrajiny. Na summite EÚ v Bruselu to uviedol premiér Eduard Heger.

Dmitrij Medvedev

Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí Medvedev

23.03.2023 16:59

Juhoafrická republika, do ktorej by mal vycestovať Putin, je jedným zo 120 štátov sveta, ktoré majú povinnosť zadržať na svojom území každého, na koho bol vydaný zatykač ICC.

Sauli Niinistö

Fínsko je bližšie k vstupu do NATO

23.03.2023 16:45

Turecký parlament urobil prvý krok k ratifikácii vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Potrebné zákony podpísal tiež fínsky prezident.

Igor Matovič, parlament

Na ďalšiu atómovku má Matovič už aj plán B a C. Odmenu 500 eur za účasť vo voľbách chce presadiť za každú cenu

23.03.2023 16:22

Ak návrh prejde, štát podľa šéfa OĽANO pokryje náklady mimoriadnym zdanením Slovnaftu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 77054x
Priemerná čítanosť článkov: 1223x

Autor blogu

Kategórie