Založ si blog

Dochádza Zuckerbergovi dych?

Pád akcií môže Zuckerbergovej firme Meta paradoxne pomôcť. Dostane sa totiž pod hranicu špeciálnych protimonopolných opatrení, ktoré boli pôvodne „šité“ na ňu.

V prípade spoločnosti Meta sa hovorí za posledné dni o najhoršom krachu za uplynulé roky. Posledné štvrťročné výsledky investorov nepresvedčili, a tu sa začal výrazný výpredaj titulu. Materská spoločnosť Facebooku zažíva turbulentné obdobie. Tlaky prichádzajú v podobe zvyšujúcej sa konkurencie, protimonopolných nariadení, nových nákladov a situáciu tiež skomplikovali nové GDPR pravidlá z dielne Apple.

Zuckerberg prichádza o miliardy

Posledné obdobie je veľmi ťažké pre spoločnosť Meta a, samozrejme, aj pre jej zakladateľa. Vlastník Facebooku – Meta Platforms – zaznamenala výrazný pokles hodnoty svojich akcií a objeme viac ako 230 miliárd dolárov. Išlo o rekordnú dennú stratu Facebooku. Videli sme prudký pokles akcií o viac ako 26 %, za čo môže zverejnenie kvartálnych údajov.

ProfitLevel-Žárska-Facebook Zuckerbergovi dochadza dych
Výkonnosť spoločnosti Meta Platforms Inc za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Negatívny vplyv mal aj fakt, že počet aktívnych používateľov sociálnej siete Facebook sa po prvýkrát počas jej 18-ročnej histórie dostal medzimesačne do mínusu. V závese za poklesom akcií spoločnosti je hodnota čistého majetku Marka Zuckerberga nižšia o 31 miliárd dolárov. Spomalenie čísel používateľov platformy sa premietlo do podobného výsledku v oblasti príjmov.

Perspektíva Meta stále žije

Ani v prípade Meta však neplatí, že je všetko iba čierne. Dá sa očakávať, že investície technologickej spoločnosti do virtuálnej reality (VR), teda do jej metaverza, budú v dlhodobom horizonte stúpať. Tento segment určite á čo ponúknuť, aj keď sa dnes zdá ešte veľmi vzdialený reálnemu využitiu v mierke, ako o nej sníva zakladateľ Facebooku. Aktuálna strata hodnoty akcií teda môže byť príležitosťou na lacnejší nákup v rámci technologického odvetvia.

Výhoda z nižšej trhovej kapitalizácie

Nižšia trhová kapitalizácia Facebooku by mohla mať pre spoločnosť nečakanú výhodu. S klesajúcou trhovou kapitalizáciou by sa totiž Meta mohla vyhnúť protimonopolnej kontrole. Trhová kapitalizácia vo výške 600 miliárd USD je číslo, ktoré zvolili zákonodarcovia Snemovne reprezentantov ako hranicu v balíku zákonov o hospodárskej súťaži navrhnutých špeciálne pre odvetvie Big Tech. Keď spoločnosť Meta nedávno oznámila výsledky, klesla následne jej trhová kapitalizácia po prvýkrát od mája 2020 pod 600 miliárd USD. Konkrétne, hodnota všetkých akcií tohto technologického giganta sa aktuálne dostala na hodnotu 599,32 miliárd USD. A to je číslo pod kritickou hranicou pre uplatnenie antitrustových zákonov.

Odíde Facebook a Instagram z EÚ?

Prognózy pre Facebook sú ako na hojdačke a zdá sa, že zlých správ v tomto prípade nikdy nie je dosť. Posledným problémom, ktorý znepokojil spoločnosť, sa stal transfer používateľských dát z Európy do domovského USA. Regulácie v rámci EU by mohli sťažiť prenos dát, ktorý je kľúčový pre biznis Mety. Z tohto dôvodu technologický líder vydal varovanie vo svojej výročnej správe, kedy pohrozil odchodom z európskeho trhu. Argumentom je, že nebude v jeho silách ponúkať väčšinu najvýznamnejších produktov a služieb, čo zahŕňa aj populárne siete ako Facebook a Instagram. Ochrana údajov v rámci EU sa bude naďalej sprísňovať, hlavne čo sa týka Big Tech odvetvia. Pre spoločnosť Meta je teda otázne, či na konci dňa zostane v EÚ. Toto rozhodnutie by mohlo ďalej výrazne ohroziť hodnotu jej akcií.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

trump

Trump v newyorskom procese ako svedok obhajoby nevypovedal, súd sa blíži ku koncu

21.05.2024 23:42

Exprezident čelí obžalobe, že sfalšoval tri desiatky finančných dokumentov s cieľom zakryť platbu pornoherečke. Ide o jednu zo štyroch obžalôb.

alkohol, metanolová kauza

Distribútor z metanolovej kauzy je na slobode, odpykal si väčšinu trestu

21.05.2024 23:13

Jiří Vacula v roku 2012 v Česku distribuoval smrtiaci metanol.

Maďarsko Dunaj čln

Po nezvestných po zrážke lodí na Dunaji pátra 95 ľudí s 25 plavidlami

21.05.2024 21:07

Tragická zrážka motorového člna s loďou si v sobotu vyžiadala najmenej dve obete.

SR NRSR 12. schôdza zasadnutie BAX

Upokojiť atmosféru a neeskalovať! Aká je cesta k zmiereniu po atentáte?

21.05.2024 19:00

Zhodne odsudzujeme tých, ktorí cez atentát mobilizujú proti druhému táboru, či tých, ktorí ho ticho schvaľujú. Nájdeme (ďalšie) riešenia? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 89192x
Priemerná čítanosť článkov: 1416x

Autor blogu

Kategórie