Založ si blog

Vývoj TOP energetických spoločností od začiatku vojny v rámci Európy

Vojna na Ukrajine pribrzdila prechod k zeleným energiám a upriamila pozornosť na ropu a plyn. Napriek tomu je smerovanie k zelenej energetike je nespochybniteľné.

Neustále rozoberaná téma energetickej závislosti od Ruska v súvislosti s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine, bude aj v nasledujúcich rokoch jednou z najzávažnejších. Nielen V Európe ale takmer na celom svete si ľudstvo vytvorilo závislosť na energii, ktorá je stále vo vysokej miere produkovaná z vyčerpateľných zdrojov. Dnes vidíme, viac ako kedykoľvek predtým, že táto závislosť je veľkým problémom pre celé kontinenty, nielen pre jednotlivé štáty. Niektoré krajiny majú zásoby ropy a plynu väčšie ako iné, čo im dáva značnú konkurenčnú výhodu.

Mnohí experti varujú pred nízkou diverzifikáciou dodávateľov, avšak po mnohých rokoch, kedy sme si zvykli na takýto spôsob fungovania a dovážanie nerastného bohatstva za pomerne výhodné ceny, nemôžeme tento rozbehnutý kolos zastaviť zo dňa na deň. Celá spoločnosť sa začala zaoberať energetickou krízou, pretože zasahuje práve tých najzraniteľnejších, ktorí si nevedia rady s vysokými cenami nielen energií, ale samozrejme aj s rýchlo rastúcou infláciou. Vojna na Ukrajine ovplyvňuje aj investovanie a dnes sa konkrétne pozrieme na to, ako si viedli top energetické spoločnosti práve v Európe.

Shell

Shell je najväčším globálnym obchodníkom so skvapalneným zemným plynom a tiež významným hráčom na trhu s ropou. Shell sa môže pochváliť výborným výsledkom, keďže vykázal najvyššie štvrťročné zisky v histórii, a to aj vďaka tomu, že využil volatilitu na globálnych energetických trhoch po ruskej invázii na Ukrajinu.

Zisk narástol v prvých troch mesiacoch roka 2022 na 9,1 miliardy dolárov, čo je takmer tri-krát viac ako  3,2 miliardy dolárov vykázaných v predchádzajúcom roku. Európsky ropný gigant tak prekonal priemerné odhady analytikov, ktoré mali byť približne vo výške 8,7 miliardy dolárov.

ProfitLevel-Žárska-Shell strojnásobil zisk úvodom roka 2022

Výkonnosť akcií spoločnosti Shell PLC ADR za posledných 5 mesiacov.(Zdroj: Investing)

TotalEnergies SE

V dnešnom svete, kedy vidíme ako globálne otepľovanie poškodzuje našu planétu a vysoký podiel na tom majú práve veľké spoločnosti, si hlavne v segmente produkcie energií, všetci stanovujú podobné ciele. TotalEnergies by sa chcela stať zodpovednou energetickou spoločnosťou a ich misiou je splniť dvojitú výzvu, na jednej strane uspokojiť energetické potreby rastúcej svetovej populácie a zároveň obmedziť globálne otepľovanie. Investori by sa mali zaujímať práve aj o tento prístup, ak je ich stratégia dlhodobá, pretože trend čistej energie a zelených investícií nie je dočasná záležitosť. Neustály nárast populácie na zemi je príčinou aj zvyšujúceho sa dopytu po energii. Francúzsky ropný gigant plánuje do roku 2030 navýšiť svoju produkciu energie o 30 %, pričom rast by mala pokryť z polovice z elektrina, ktorej pôvod bude v podstate z obnoviteľných zdrojov, a z polovice z LNG.

Invázia na Ukrajinu mení zaužívané vzorce a urýchľuje aktuálne horúce trendy v energetickom sektore, ako je diverzifikácia, investície do obnoviteľných zdrojov a posúva aj morálne hranice. Všetky tieto faktory vplývajú tak na jednotlivcov, ako aj na spoločnosti ako celky, pretože v konečnom dôsledku ich tvoria ľudia.

ProfitLevel-Žárska-TotalEnergies chce posilniť zelené energetické zdroje

Výkonnosť akcií spoločnosti TotalEnergies SE ADR za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

BP

V súvislosti s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine, musela spoločnosť urobiť zásadné rozhodnutie, a to vzdať sa svojho podielu v Rusku. Tento počin ich stál 1,5 miliardy USD. Tento gigant asi najviac utrpel zo všetkých spomínaných spoločností v súvislosti s vojenským konfliktom a vzdania sa takmer 20% podielu v ruskom Rosnefť. Napriek tomu spoločnosť BP oznámila, že v prvom štvrťroku dosiahla zisk 6,2 miliardy USD, teda išlo o markantný nárast oproti 4,1 miliardy USD z minulého štvrťroku. Cena ropy je v poslednom čase veľmi volatilná, v zásade však vidíme predpoklad na jej zvyšovanie do konca roka 2022, čo by sa mohlo odraziť aj na hodnote akcií gigantu BP.

ProfitLevel-Žárska-BP sa vzdal podielu v ruskom Rosnefť
Výkonnosť akcií spoločnosti BP PLC za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Divoká karta – Equinor ASA

Nórska štátna spoločnosť pôsobiaca v oblasti produkcie energie má vo svojom portfóliu ropu a plyn, obnoviteľné zdroje a nízkouhlíkové riešenia s ambíciou stať sa do roku 2050 energetickou spoločnosťou s nulovou čistou energiou. Jej rozvoj v poslednej dobe narušil odchod z Ruska kvôli pretrvávajúcemu konfliktu. Ten viedol k znehodnoteniu aktív v poslednom štvrťroku. Equinor zaznamenal svoj najvyšší štvrťročný zisk pred zdanením vo výške 18 miliárd dolárov. Equinor bol predtým známy pod menom Statoil, a jeho najväčšou devízou do budúcnosti je, že sa snaží upustiť od ropy a plynu. Ak teda vaše presvedčenie smeruje k obnoviteľným zdrojom energie, tak práve táto spoločnosť by mohla byť zaujímavou investíciou, pretože ich budúci rast spoločnosť vidí hlavne v projektoch veternej, solárnej a vodnej energie.

ProfitLevel-Žárska-Nórsky Equinor odchádza od plynu  k zeleným energiám

Výkonnosť akcií spoločnosti Equinor ASA ADR za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Je naozaj zaujímavé sledovať energetický sektor, jeho transformáciu a zmenu paradigmy, za ktorú môže najmä vojenský konflikt na Ukrajine. Pozornosť dostáva aj skvapalnené LNG, ktoré je možné dovážať napríklad z USA. Smer, resp. trend obnoviteľných zdrojov je jasný a nevyhnutný aj pre našu budúcnosť. Ak sa dnes pozrieme na všetky 4 spoločnosti, tak najzaujímavejšou voľbou by pre investorov mohol byť nórsky Equinor.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Matúš Šutaj Eštok

Ministerstvo vnútra dostalo pokutu 90-tisíc eur za odstavenie čurillovcov mimo službu

25.06.2024 20:18

Rezort vnútra sa odvolá voči tomuto rozhodnutiu Úradu na ochranu oznamovateľov.

pellegrini

Pellegrini podpísal prvý zákon vo funkcii. Ide o novelu zákona o vysokých školách

25.06.2024 18:47

Novelou sa upraví prístup k podpore tehotných študentiek a študentov, starajúcich sa o deti do troch rokov.

Czech Republic V4 Petr Fiala

Fiala: Úvahy o obnovení medzivládnych konzultácií so SR sú predčasné

25.06.2024 18:26

Podľa Fialu je dôležité, že vzťahy medzi krajinami sa naďalej rozvíjajú.

Ivan Korčok

Korčok: Slovenská vláda by mala to, čo odsúhlasí v Bruseli, prezentovať aj doma

25.06.2024 17:28

Ivan Korčok reagoval na rokovanie ministrov zahraničných vecí Európskej únie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 90079x
Priemerná čítanosť článkov: 1430x

Autor blogu

Kategórie