Napriek zvyšovaniu cien dopyt po čipoch rastie. Investícia do výrobcov polovodičov zostáva investične zaujímavá.
Najväčšie svetové zlievarne zažívajú veľký boom. Spolu s výbornými výsledkami však prichádzajú aj ťažkosti a mnohé spoločnosti z tohto segmentu sa rozhodli zdvihnúť ceny. Optimalizácia vstupných nákladov je náročná a inflácia sa prejavuje po celom svete. Ktoré spoločnosti môžu byť zaujímavé pre investorov v roku 2022 zo segmentu výrobcov polovodičov?
Dopyt sa zvyšuje globálne každý rok
Čipy používame dnes už takmer v každom elektronickom zariadení. A ľudia dnes kupujú naozaj veľa elektroniky. Faktory, ktoré poháňajú ziskovosť tohto sektora sú teda viac-menej jasné. Narastajúca populácia a zvyšujúca sa urbanizácia, ktorá je úzko prepojená so stále väčšou kúpnou silou, kde hrajú rozhodujúcu úlohu práve rýchlo sa rozvíjajúce sa ekonomiky sveta, ako sú India alebo Čína.

Tento segment môžeme rozdeliť podľa regiónov na:
- Severná Amerika – Intel, Nvidia, Broadcom, Texas Instruments, Micron Technology, Qualcomm, AMD,
- Európa – Infineon, NXP, STMicroelectronics
- Ázia a Tichomorie – TSM, Samsung, MediaTek,
- Južná Amerika – SMART
Vedúca pozícia v sektore polovodičov
Veľkosť globálneho trhu s polovodičmi je z roka na rok vyššia a v roku 2021 dosiahla hodnotu približne 452 miliárd USD. Na začiatku 2022 vidíme opäť nárast na 893,10 mld. Budúce odhady predpokladajú, že tento segment narastie o viac ako 9% do roku 2029. Vedúcu pozíciu z pohľadu trhového podielu zaujala v roku 2021 spoločnosť Samsung Electronics. Skupina Samsung Group sa rozhodla v budúcich piatich rokoch investovať vysokú sumu – 356 miliárd USD, preto aby ešte viac urýchlila nárast v hlavne v oblasti polovodičov a iných technológiách novej generácie.

Výkonnosť spoločnosti Samsung Electronics za posledných 5 rokov. (Zdroj: Tradingview)
Inflácia spôsobí zdražovanie
Zvyšovaniu cien sa nevyhlo minulý rok ani toto odvetvie, kedy za minulý rok narástli ceny približne od 10 – 20%. Z jednej strany je príčinou aj enormný dopyt po čipoch ale na druhej strane spoločnosti trápia neustále sa zvyšujúce náklady na výrobu. Na produkciu čipov sa využíva obrovské množstvo elektrickej energie, ktorej cena v poslednej dobe rapídne vzrástla. Najväčšie spoločnosti ako Samsung a TSM už ohlásili, že sa nevyhnú ďalšiemu zdražovaniu, čo sa v konečnom dôsledku odrazí na finálnej cene produktov pre bežného spotrebiteľa.
Ak sa pozrieme na výšku investícii v tomto segmente, vysoký dopyt po produktoch a neustále sa rozvíjajúce štáty s narastajúcou populáciou, tak v budúcnosti vidíme obrovský potenciál a veľa investičných príležitostí v rámci odvetvia výroby čipov.
Celá debata | RSS tejto debaty