Založ si blog

Medvedia nálada na trhu

Finančné trhy klesajú od úvodu roka s výnimkou energetického sektora. Perspektíva je tento rok neistá, v dlhodobom horizonte sa však akcie po poklese vždy vrátili na pôvodné úrovne.

Stav v akom sa nachádzajú momentálne finančné trhy nie je jednoduchý pre väčšinu investorov. Tento týždeň sme sa oficiálne dostali do medvedieho trhu, index S&P 500 opäť klesol a obchodníci sa opäť chytajú za hlavu. Rekordný pokles zaznamenal aj trh s kryptomenami, ktoré ako aktívum malo byť odolné voči globálnym vplyvom. Ako sa zachovať v takejto situácii a kam investovať?

Americký akciový trh krváca, pondelkový pokles indexu S&P 500 potvrdil medvedí trh prvýkrát od marca 2020. Dôvody tohto stavu sú jednoznačné, vysoká inflácia, obavy z budúceho ekonomického vývoja a v neposlednom rade pretrvávajúci konflikt na Ukrajine. Benchmarkový index S&P 500 zaznamenal na začiatku týždňa pokles o 3,9% a dostal sa tak na úroveň nižšiu o 21,8% pod svojim rekordným záverečným maximom z 3. januára. Tento rapídny pokles o 20 % zo svojho maxima  je potvrdením, že medvedí trh je tu.

ProfitLevel-Žárska-Medvedí trh

Výkonnosť indexu S&P 500 za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Alternatívne investície

Práve v takýchto časoch mali byť záchranou kryptomeny, avšak nie sú. Loď s týmto typom aktív sa aktuálne potápa rýchlejšie ako sa predpokladalo. Je však otázne, či sa kryptomeny opäť nevrátia na ich predchádzajúce hodnoty. Už v minulosti sme videli vysoké výkyvy aj v prípade Bitcoinu, ktorý sa následne spamätal, všetkým však musí byť jasné, že kryptomeny sú naozaj riziková a volatilná investícia. Na rad preto dnes prichádzajú aj investície do nehnuteľností, pri tejto alternatíve by sme mali byť tiež opatrní, pretože ceny by sa začať mohli znižovať. V Californii už začala hodnota luxusných nehnuteľností klesať. Predaj luxusných nehnuteľností v USA klesol medziročne o 17,8 % počas troch mesiacov končiacich 30. apríla. Toto je najväčší pokles od vypuknutia pandémie koronavírusu, na mieste sú obavy, či sa pokles postupne nepresunie na lacnejšie nehnuteľnosti a následne môže tento trend prísť aj do Európy.

Leto v znamení turizmu

Po dvoch rokoch pandémie je turizmus na vzostupe a mnohé destinácie očakávajú zvýšený nápor. Do pozornosti by sa teda mohli dostať aj letecké spoločnosti a hodnota akcií by aspoň počas leta mohla mať rastúcu tendenciu. Napríklad spoločnosť United Airlines ohlásila skok v celosvetovom dopyte po cestovaní. Prispelo k tomu zrušenie 17-mesačnej požiadavky v USA, aby sa cestujúci v leteckej doprave prichádzajúci do krajiny testovali na COVID-19. Akcie aeroliniek teda môžu byť zaujímavou možnosťou v čase nástupu medvedej nálady na trhu.

ProfitLevel-Žárska-Leto by malo pomôcť aerolinkám

Výkonnosť spoločnosti United Airlines Holdings Inc za posledných 5 rokov.

Energetika a komodity na prvom mieste

Zdá sa, že energetické komodity zažívajú vysokú expanziu a energetický sektor ako jediný si udržal stúpajúcu tendenciu. Napriek prvým priečkam v raste je otázne, či je ten správny čas investovať financie práve do tohto sektora, pretože mnohí odborníci varujú, že trh s komoditami je už nadhodnotený, naopak iní hovoria o tom, že v najbližších mesiacoch bude napríklad ropa stále na vzostupe.

Globálne je naozaj náročne odhadnúť, ktoré aktívum bude stúpať počas medvedieho trendu na trhu. Z historického hľadiska však vieme povedať, že v dlhodobých horizontoch, to znamená 10 až 20 rokov, sa väčšina akcií spoločností vrátila vždy na vyššie hodnoty.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Dmitrij Medvedev

Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí Medvedev

23.03.2023 16:59

Juhoafrická republika, do ktorej by mal vycestovať Putin, je jedným zo 120 štátov sveta, ktoré majú povinnosť zadržať na svojom území každého, na koho bol vydaný zatykač ICC.

Sauli Niinistö

Fínsko je bližšie k vstupu do NATO

23.03.2023 16:45

Turecký parlament urobil prvý krok k ratifikácii vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Potrebné zákony podpísal tiež fínsky prezident.

Igor Matovič, parlament

Matovič urobí všetko, aby ľudia dostali 500 eur za účasť vo voľbách

23.03.2023 16:22

Ak návrh neprejde, má Matovič pripravený plán B aj C.

Reality, panelák, dom, Petržalka

Žena skočila zo strechy petržalskej bytovky, zraneniam podľahla

23.03.2023 16:12

Zo strechy bytového domu na Mamateyovej ulici skočila 53-ročná žena.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 77033x
Priemerná čítanosť článkov: 1223x

Autor blogu

Kategórie