Založ si blog

Medvedia nálada na trhu

Finančné trhy klesajú od úvodu roka s výnimkou energetického sektora. Perspektíva je tento rok neistá, v dlhodobom horizonte sa však akcie po poklese vždy vrátili na pôvodné úrovne.

Stav v akom sa nachádzajú momentálne finančné trhy nie je jednoduchý pre väčšinu investorov. Tento týždeň sme sa oficiálne dostali do medvedieho trhu, index S&P 500 opäť klesol a obchodníci sa opäť chytajú za hlavu. Rekordný pokles zaznamenal aj trh s kryptomenami, ktoré ako aktívum malo byť odolné voči globálnym vplyvom. Ako sa zachovať v takejto situácii a kam investovať?

Americký akciový trh krváca, pondelkový pokles indexu S&P 500 potvrdil medvedí trh prvýkrát od marca 2020. Dôvody tohto stavu sú jednoznačné, vysoká inflácia, obavy z budúceho ekonomického vývoja a v neposlednom rade pretrvávajúci konflikt na Ukrajine. Benchmarkový index S&P 500 zaznamenal na začiatku týždňa pokles o 3,9% a dostal sa tak na úroveň nižšiu o 21,8% pod svojim rekordným záverečným maximom z 3. januára. Tento rapídny pokles o 20 % zo svojho maxima  je potvrdením, že medvedí trh je tu.

ProfitLevel-Žárska-Medvedí trh

Výkonnosť indexu S&P 500 za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Alternatívne investície

Práve v takýchto časoch mali byť záchranou kryptomeny, avšak nie sú. Loď s týmto typom aktív sa aktuálne potápa rýchlejšie ako sa predpokladalo. Je však otázne, či sa kryptomeny opäť nevrátia na ich predchádzajúce hodnoty. Už v minulosti sme videli vysoké výkyvy aj v prípade Bitcoinu, ktorý sa následne spamätal, všetkým však musí byť jasné, že kryptomeny sú naozaj riziková a volatilná investícia. Na rad preto dnes prichádzajú aj investície do nehnuteľností, pri tejto alternatíve by sme mali byť tiež opatrní, pretože ceny by sa začať mohli znižovať. V Californii už začala hodnota luxusných nehnuteľností klesať. Predaj luxusných nehnuteľností v USA klesol medziročne o 17,8 % počas troch mesiacov končiacich 30. apríla. Toto je najväčší pokles od vypuknutia pandémie koronavírusu, na mieste sú obavy, či sa pokles postupne nepresunie na lacnejšie nehnuteľnosti a následne môže tento trend prísť aj do Európy.

Leto v znamení turizmu

Po dvoch rokoch pandémie je turizmus na vzostupe a mnohé destinácie očakávajú zvýšený nápor. Do pozornosti by sa teda mohli dostať aj letecké spoločnosti a hodnota akcií by aspoň počas leta mohla mať rastúcu tendenciu. Napríklad spoločnosť United Airlines ohlásila skok v celosvetovom dopyte po cestovaní. Prispelo k tomu zrušenie 17-mesačnej požiadavky v USA, aby sa cestujúci v leteckej doprave prichádzajúci do krajiny testovali na COVID-19. Akcie aeroliniek teda môžu byť zaujímavou možnosťou v čase nástupu medvedej nálady na trhu.

ProfitLevel-Žárska-Leto by malo pomôcť aerolinkám

Výkonnosť spoločnosti United Airlines Holdings Inc za posledných 5 rokov.

Energetika a komodity na prvom mieste

Zdá sa, že energetické komodity zažívajú vysokú expanziu a energetický sektor ako jediný si udržal stúpajúcu tendenciu. Napriek prvým priečkam v raste je otázne, či je ten správny čas investovať financie práve do tohto sektora, pretože mnohí odborníci varujú, že trh s komoditami je už nadhodnotený, naopak iní hovoria o tom, že v najbližších mesiacoch bude napríklad ropa stále na vzostupe.

Globálne je naozaj náročne odhadnúť, ktoré aktívum bude stúpať počas medvedieho trendu na trhu. Z historického hľadiska však vieme povedať, že v dlhodobých horizontoch, to znamená 10 až 20 rokov, sa väčšina akcií spoločností vrátila vždy na vyššie hodnoty.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Britský ministerský predseda Rishi Sunak.

Sunakovho ochrankára zadržali za údajné stávky na termín volieb

19.06.2024 23:26

Termín parlamentných volieb bol prísne utajovaný a jeho oznámenie zaskočilo aj mnohých členov vládnej Konzervatívnej strany.

Americká armáda / Americký vojak / US Army /

Armáda USA zabila pri útoku v Sýrii vysokopostaveného predstaviteľa ISIS

19.06.2024 23:21

Jeho úmrtie podľa CENTCOM-u naruší schopnosť IS získavať zdroje na teroristické útoky a podnikať ich.

Iran, Izrael

Hamas nemožno zničiť, ide hlavne o ideológiu, vyhlásil hovorca izraelskej armády. Netanjahu reagoval

19.06.2024 22:40

Veľmi podobné názory ako Daniel Hagari vyjadrili v uplynulých mesiacoch aj niektorí analytici.

Vladimir Putin

Putin po návšteve KĽDR dorazil do Vietnamu

19.06.2024 22:20

Vietnam je pre Putina druhou zastávkou na ceste po Ázii.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 89926x
Priemerná čítanosť článkov: 1427x

Autor blogu

Kategórie