Založ si blog

Apple zvýšil ceny smartfónov, akcie však nerástli

Najhodnotnejšia spoločnosť na svete odprezentovala nové smartfóny, hodinky a slúchadlá. Fanúšikovia značky či technologickí nadšenci neboli jediní, ktorí podujatie pozorne sledovali. Na novinky z dielne Apple okamžite zareagovali aj akciové trhy, ktoré opatrne narástli, avšak akcie spoločnosti sa na augustové maximá nevrátili.

Apple ukázal štvoricu nových iPhonov v rozličných konfiguráciách s inováciami kamery, displeja či výdrže batérie. Podujatie bolo tradične možné sledovať online na YouTube a po prvý krát od vypuknutia pandémie sa uskutočnilo aj priamo v centrále spoločnosti v kalifornskom Cupertine.

Kúpiť teraz či rok počkať? Rozhodnú spotrebitelia

Pálčivou otázkou okrem vylepšení je cena, ktorá tento rok pri základnom iPhone 14 narástla o 100 eur. Najdrahšia verzia 14 Pro Max s terabajtovým úložiskom bude v Európe stáť astronomických 2099 eur. Dôvodom zvýšených cien v Európe môžu byť problémy v spotrebiteľskom reťazci či zvyšujúce sa ceny kľúčových komponentov. Otázne však je, či Apple týmto krokom neodradí potenciálnych kupujúcich, ktorí si rozmyslia „upgrade“ v ekonomicky nestabilných časoch. Zaujímavé je, že Apple nezvýšil ceny na jednom zo svojich kľúčových trhoch – v Číne.

Celkový dojem z podujatia hodnotia nielen analytici ale reaguje naň aj akciový trh, ktorý nové modely prijal vlažne. Akcie Apple rástli iba mierne a momentálny vývoj zatiaľ nenasvedčuje tomu, že by nabrali tempo rastu, ktorý sme videli od polovice júna do zhruba 17. augusta. Spoločnosť JPMorgan Chase uviedla, že investori budú pozorne sledovať ceny iPhonov v kontexte čoraz náročnejšieho makroekonomického prostredia, ktoré môže ovplyvniť výdavky spotrebiteľov.

ProfitLevel-Žárska-Apple zdražil mobily iPhone_Ceny akcií však rástli slabo
Vývoj ceny akcií Apple za posledných 6 mesiacov na burze NASDAQ (Zdroj: Google Finance)

Hospodárske výsledky naštartovali rast akcií

Apple na konci júla prekonal ciele Wall Street za svoj fiškálny tretí štvrťrok, čo sa premietlo aj do cien akcií. K týmto výsledkom prispeli lepšie tržby práve z predaja smartfónov a služieb. Po ohlásení pozitívnych výsledkov sme mohli zaznamenať nárast akcií zhruba o viac ako 3 %. Predaj iPhonov sa zvýšil o 3 %, zatiaľ čo predaj počítačov Mac klesol o 10 % a predaj tabletov sa tiež znížil o 2 %. Na výsledkoch Apple sa v júnovom štvrťroku podpísal nedostatok počítačov Mac a tabletov iPad.

Šance na protimonopolný súdny spor sa zvyšujú

Akcie najhodnotnejšie firmy sveta môže negatívne ovplyvniť protimonopolná žaloba v domovských Spojených štátoch. Podľa portálu Politico sú právnici amerického ministerstva spravodlivosti v počiatočnom štádiu prípravy žaloby. Aj keď ministerstvo zatiaľ oficiálne neoznámilo rozhodnutie vyšetrovať Apple, potenciálny dopad na vývoj ceny akcií nemusí byť zanedbateľný.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Dmitrij Medvedev

Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí Medvedev

23.03.2023 16:59

Juhoafrická republika, do ktorej by mal vycestovať Putin, je jedným zo 120 štátov sveta, ktoré majú povinnosť zadržať na svojom území každého, na koho bol vydaný zatykač ICC.

Sauli Niinistö

Fínsko je bližšie k vstupu do NATO

23.03.2023 16:45

Turecký parlament urobil prvý krok k ratifikácii vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Potrebné zákony podpísal tiež fínsky prezident.

Igor Matovič, parlament

Matovič urobí všetko, aby ľudia dostali 500 eur za účasť vo voľbách

23.03.2023 16:22

Ak návrh neprejde, má Matovič pripravený plán B aj C.

Reality, panelák, dom, Petržalka

Žena skočila zo strechy petržalskej bytovky, zraneniam podľahla

23.03.2023 16:12

Zo strechy bytového domu na Mamateyovej ulici skočila 53-ročná žena.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 77035x
Priemerná čítanosť článkov: 1223x

Autor blogu

Kategórie