Založ si blog

Voda ako investícia budúcnosti

Voda je zdrojom všetkého života na zemi. Nevyhnutná pre akékoľvek prežitie a bez vody všetci strádame a zomierame. Dôležitosť tejto komodity nabrala na sile v poslednom období aj pre energetický sektor. Akonáhle cítime nedostatok, tak hodnota sa zvyšuje, podobne ako s nedostatkom polovodičov.

 Nie je to tak dávno, kedy sme považovali vodu za samozrejmosť s neobmedzeným množstvom. Dnes vidíme, že to bola chyba a znižovanie výskytu vody na zemi môže zasiahnuť takmer každé priemyselné odvetvie. Bude voda kľúčová aj pri transformácii energetického sektora v období krízy? Aké možnosti máme, ak by sme chceli investovať do tejto komodity?

Závislosť energetického sektora od vody

Nedostatok vody sme pocítili v posledných rokoch z dôvodu zmeny klímy. S klesaním hladiny riek tento problém museli riešiť niektoré elektrárne. Bez dostatočného množstva vody nie je možné vyrábať energiu. Spoločnosť Uniper musela obmedziť ťažbu uhlia z dôvodu nižšej hladiny rieky Rýn, švajčiarska jadrová elektráreň musela znížiť svoj výkon, aby zabránila tomu, že rieka, ktorá ju ochladzuje, dosiahne teplotu nebezpečnú pre morský život.

Vysokú závislosť na vode vykazuje aj Nórsko a takýchto príkladov by sme určite našli viac. Je dôležité pochopiť závislosť na vode a prepojenie s energetickým sektorom, teda namieste je aj diskusia o bezpečnosti v prípade výpadku zdroju vody. Z tohto všetkého vyplýva, že hodnota vody sa v nasledujúcich rokoch bude prehlbovať, preto sa poďme pozrieť aké investičné možnosti nám ponúka táto komodita.

Investičné možnosti

Poznáme viacero „ciest“ pri ktorých by sme mohli do budúcna využiť prípadné zvyšovanie ceny vody. Prvou je nákup akcií spoločností vyrábajúcich zariadenia súvisiace s vodou. Môžeme investovať do vodárenských spoločností a environmentálnych spoločnosti. Ďalšou alternatívou sú ETF fondy, ktoré investujú do spoločností zaoberajúcich sa úpravou a čistením vody, ako aj jej distribúciou. Všetky uvedené spôsoby sú tzv. nepriamy investície.

Priamy nákup vody ako komodity nie je jednoduchý. Problémom je zakúpenie práv na vodu z vodného zdroja, ako je napríklad rieka. Vodné práva nie sú štandardizované, tak ako je to napríklad pri obchodovaní so zlatom. Neposkytujú žiadnu vnútornú hodnotu a neexistuje pre ne aktívny trh s obchodovaním. Tu môžeme hovoriť o možnosti nákupu futures na vodu, ktorý má ako taký najbližšie k priamej investícií.

American Water Works

V súvislosti s nákupom akcií zameraných na investovanie do vody sa často spomína práve spoločnosť American Water Works. Je to najväčšia verejne kótovaná vodárenská spoločnosť v USA. Jej trhová kapitalizácia je 28,5 miliardy USD a od uvedenia na burzu v roku 2008 sa cena za jednu akciu, 21,50 USD, vyšplhala približne na 153 USD za akciu.* Zameriava sa na poskytovanie čistej pitnej vody a poskytovanie kanalizačných služieb. Je to ale iba jedna z mnohých variant na trhu. Pre pochopenie a správny výber investície zameranej na vzácnu komoditu je potrebné pozrieť sa podrobne na všetky faktory, ktoré by mohli zavážiť pri rozhodovaní investora.

ProfitLevel-Žárska-Akcie najväčšej vodárenskej spoločnosti USA nezadržateľne rastú
Výkonnosť akcií spoločnosti American Water Works za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Zemný plyn aktuálne zlacnel, jeho cena však opäť môže stúpať

23.11.2022

Dobrou správou pre firmy aj domácnosti je aktuálny pokles cien zemného plynu. Ceny však opäť mohli rásť. Niet divu, že ceny zemného plynu sú v centre pozornosti celej Európskej únie. Ide o energetickú komoditu, ktorá je mimoriadne dôležitá pre európske aj slovenské hospodárstvo, ako aj domácnosti. Na rozdiel od leta a extrémnych cenových úrovní vyzerá [...]

Búrka v technologickom sektore pokračuje

21.11.2022

Technologické odvetvie už dlhšiu dobu vykazuje klesajúcu tendenciu. Zisky klesajú a prognózy na ďalší štvrťrok nie sú práve najlepšie. Práve tento týždeň je kľúčový v oznamovaní ziskov technologických spoločností, ktoré nie sú najlepšie. Pre mnohých je to prekvapenie, pretože tento sektor rástol rapídne po mnoho rokov. Poďme sa teda pozrieť [...]

Rekordná inflácia a trhy

27.10.2022

Predpovedať rast inflácie je takmer nemožné. Môžeme sa však pripraviť na možné scenáre, ktoré sa budú v najbližšom období odvíjať od viacerých faktorov. Rozdiel je aj v lokálnych podmienkach, či už sa jedná o jednotlivé štáty alebo regióny, kedy máme na mysli v rozdieloch medzi USA a Európou. Poďme sa teda pozrieť na vývoj rastúcej [...]

Záporožská jadrová elektráreň

Rusi mali v Záporožskej jadrovej elektrárni rozmiestniť raketomety Grad

08.12.2022 23:45

Blízkosť reaktora a skladu vyhoreného paliva im má poslúžiť ako "štít" pred možnou ukrajinskou odvetou, uviedol ukrajinský Enerhoatom.

Andrzej Duda

Poľsko si nevie predstaviť obranu Európy bez pomoci USA

08.12.2022 23:26

Podľa poľského šéfa diplomacie Zbigniewa Raua by si európske štáty mali brať príklad z Poľska, ktoré sa rozhodlo v budúcom roku zvýšiť výdavky na obranu na 4,2 percenta HDP.

Kondóm / Prezervatív /

Lekárne vo Francúzsku budú dávať mladým ľudom kondómy zadarmo

08.12.2022 21:47

Prezervatívy zadarmo budú určené pre ľudí vo veku od 18 do 25 rokov. Francúzsko chce takto znížiť počet nechcených tehotenstiev.

Britain US Diplomatic Immunity

Prešla ho autom, z krajiny ušla. Manželka amerického diplomata dostala za zabitie tínedžera v Británii podmienku

08.12.2022 21:28

Prípad vyvolal diplomatický spor medzi Londýnom a Washingtonom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 66050x
Priemerná čítanosť článkov: 1246x

Autor blogu

Kategórie