Založ si blog

Voda ako investícia budúcnosti

Voda je zdrojom všetkého života na zemi. Nevyhnutná pre akékoľvek prežitie a bez vody všetci strádame a zomierame. Dôležitosť tejto komodity nabrala na sile v poslednom období aj pre energetický sektor. Akonáhle cítime nedostatok, tak hodnota sa zvyšuje, podobne ako s nedostatkom polovodičov.

 Nie je to tak dávno, kedy sme považovali vodu za samozrejmosť s neobmedzeným množstvom. Dnes vidíme, že to bola chyba a znižovanie výskytu vody na zemi môže zasiahnuť takmer každé priemyselné odvetvie. Bude voda kľúčová aj pri transformácii energetického sektora v období krízy? Aké možnosti máme, ak by sme chceli investovať do tejto komodity?

Závislosť energetického sektora od vody

Nedostatok vody sme pocítili v posledných rokoch z dôvodu zmeny klímy. S klesaním hladiny riek tento problém museli riešiť niektoré elektrárne. Bez dostatočného množstva vody nie je možné vyrábať energiu. Spoločnosť Uniper musela obmedziť ťažbu uhlia z dôvodu nižšej hladiny rieky Rýn, švajčiarska jadrová elektráreň musela znížiť svoj výkon, aby zabránila tomu, že rieka, ktorá ju ochladzuje, dosiahne teplotu nebezpečnú pre morský život.

Vysokú závislosť na vode vykazuje aj Nórsko a takýchto príkladov by sme určite našli viac. Je dôležité pochopiť závislosť na vode a prepojenie s energetickým sektorom, teda namieste je aj diskusia o bezpečnosti v prípade výpadku zdroju vody. Z tohto všetkého vyplýva, že hodnota vody sa v nasledujúcich rokoch bude prehlbovať, preto sa poďme pozrieť aké investičné možnosti nám ponúka táto komodita.

Investičné možnosti

Poznáme viacero „ciest“ pri ktorých by sme mohli do budúcna využiť prípadné zvyšovanie ceny vody. Prvou je nákup akcií spoločností vyrábajúcich zariadenia súvisiace s vodou. Môžeme investovať do vodárenských spoločností a environmentálnych spoločnosti. Ďalšou alternatívou sú ETF fondy, ktoré investujú do spoločností zaoberajúcich sa úpravou a čistením vody, ako aj jej distribúciou. Všetky uvedené spôsoby sú tzv. nepriamy investície.

Priamy nákup vody ako komodity nie je jednoduchý. Problémom je zakúpenie práv na vodu z vodného zdroja, ako je napríklad rieka. Vodné práva nie sú štandardizované, tak ako je to napríklad pri obchodovaní so zlatom. Neposkytujú žiadnu vnútornú hodnotu a neexistuje pre ne aktívny trh s obchodovaním. Tu môžeme hovoriť o možnosti nákupu futures na vodu, ktorý má ako taký najbližšie k priamej investícií.

American Water Works

V súvislosti s nákupom akcií zameraných na investovanie do vody sa často spomína práve spoločnosť American Water Works. Je to najväčšia verejne kótovaná vodárenská spoločnosť v USA. Jej trhová kapitalizácia je 28,5 miliardy USD a od uvedenia na burzu v roku 2008 sa cena za jednu akciu, 21,50 USD, vyšplhala približne na 153 USD za akciu.* Zameriava sa na poskytovanie čistej pitnej vody a poskytovanie kanalizačných služieb. Je to ale iba jedna z mnohých variant na trhu. Pre pochopenie a správny výber investície zameranej na vzácnu komoditu je potrebné pozrieť sa podrobne na všetky faktory, ktoré by mohli zavážiť pri rozhodovaní investora.

ProfitLevel-Žárska-Akcie najväčšej vodárenskej spoločnosti USA nezadržateľne rastú
Výkonnosť akcií spoločnosti American Water Works za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

world bank

Obnova Ukrajiny bude drahá. Vypočítali ju na 411 miliárd dolárov

22.03.2023 19:18

Ukrajina, ktorá sa už viac než rok bráni invázii ruskej armády, bude na obnovu a rekonštrukciu potrebovať najmenej 411 miliárd dolárov (približne 381 miliárd eur).

klus

Klus by nemal byť auditorom. Zamietol ho výbor Európskeho parlamentu

22.03.2023 18:54

Odhadovaný plat na pozícii audítora je zhruba 20 000 eur mesačne.

prezidentka-tupy-vrazda-uctenie-pamiatka-nestandard1

Otec Daniela Tupého: Vtedy náckovia nevinných ľudí bili, dnes ich máme v parlamente

22.03.2023 17:40

"Obávam sa propagandy v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Spoločnosť sa bude len radikalizovať, pretože politici typu Matovič pokazili, čo mohli," tvrdí Tupý.

katar dauha ruiny

V katarskej Dauhe sa zrútila budova, zahynul jeden človek

22.03.2023 17:32

Úrady zatiaľ nepriniesli žiadne vysvetlenie príčiny pádu štvorposchodovej budovy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 76995x
Priemerná čítanosť článkov: 1222x

Autor blogu

Kategórie