Založ si blog

Búrka v technologickom sektore pokračuje

Technologické odvetvie už dlhšiu dobu vykazuje klesajúcu tendenciu. Zisky klesajú a prognózy na ďalší štvrťrok nie sú práve najlepšie. Práve tento týždeň je kľúčový v oznamovaní ziskov technologických spoločností, ktoré nie sú najlepšie. Pre mnohých je to prekvapenie, pretože tento sektor rástol rapídne po mnoho rokov.  Poďme sa teda pozrieť detailnejšie na spoločnosti z tech sektora.

Index S&P 500  ako indikátor sektoru

Nájsť v technologickom sektore firmu s úspešným rastovým trendom začalo byť čoraz ťažšie. Problémy a spomalenie hospodárskeho rastu spôsobuje hlavne nedostatok polovodičov a rastúce úrokové sadzby. Všeobecne sa predpokladá, že zisk technologických spoločností z indexu S&P 500  klesne práve v treťom štvrťroku klesne o viac ako 4 %, čo je markantný rozdiel oproti predchádzajúcim rokom, kedy boli práve hráči z tech odvetvia hnacou silou rastu indexu S&P 500.

Podľa najhorších prognóz by zisky technologických spoločností v indexe S&P 500 mohli klesnúť o viac ako 5 %, a to by bola pre investorov značná rana. V podstate by to bol znak toho, že technologický sektor sa zmenšuje nielen absolútne, ale aj v pomere k indexu S&P 500.

Spomalenie Cloud Computingu

K nepriaznivej situácii najnovšie prispeli aj výsledky spoločnosti Microsoft. Tá zverejnila varovanie pred výrazným spomalením ich rastu v oblasti cloud computingu v ďalšom období. Dôvodom k takémuto vyjadreniu je, že významní odberatelia pozastavujú svoje výdavky s obavami pred spomaľujúcou ekonomikou. Následne po tomto vyhlásení akcie Microsoftu začali klesať a hodnota sa ocitla nižšie približne o 7 %.

ProfitLevel-Zarska-Akcie Microsoft klesaju

Výkonnosť akcií spoločnosti Microsoft Corporation za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Ďalšou významnou firmou z tech sektora je Alphabet. Tá najnovšie tiež oznámila spomalenie svojho hlavného biznisu s reklamami vo vyhľadávaní cez Google. Digitálna reklama a elektronický obchod sú významnou súčasťou ziskov v technologickom sektore, preto tento oznam spôsobil ďalší výpredaj akcií spoločností z tohto odvetvia. Spoločnosť Alphabet je najväčší predajca digitálnej reklamy v USA a v treťom štvrťroku vykázali jej príjmy  najpomalšie tempo rastu od roku 2013.

Technologický sektor sa teda ocitol v ťažkostiach. Môže za to začiatok obmedzovania výdavkov na online reklamy, pretože firmy musia čeliť prudko rastúcej inflácii. Pri investovaní v rámci týchto spoločností treba byť v týchto časoch opatrný a pozorný. Na druhú stranu, dnes je ten čas, kedy môžeme získať relatívne hodnotné akcie za výpredajovú sumu.

Tesla plánuje expanziu

03.02.2023

V roku 2022 akcie Tesly klesli o vyše 50 %, od úvodu tohto roka však opäť rastú Akcie obľúbenej automobilky už určitý čas pociťujú zvýšený tlak. Zlé podmienky na trhu a starnúce modely komplikujú spoločnosti situáciu. V priebehu posledných 3 mesiacoch klesla hodnota akcií spoločnosti Tesla v priemere o 35%. Práve tento neúspech je [...]

Microsoft masovo prepúšťa zamestnancov, na výsledkoch to zatiaľ nevidno

27.01.2023

Veľké technologické firmy vo veľkom prepúšťajú. Tento segment bude zrejme aj v roku 2023 naďalej klesať. Technologický gigant oznámil, že plánuje zrušiť tisíce pracovných miest v aktuálnej vlny znižovania počtu zamestnancov. K podobným krokom aktuálne začali pristupovať viaceré firmy a môžu za to najmä obavy z prichádzajúcej recesie, kedy sa [...]

LVMH začína rok s novou šéfkou Dioru

23.01.2023

Koncern púšťa do vedenia len členov rodiny miliardára Arnaulta. A očividne to funguje. Táto skupina vlastní tie najluxusnejšie značky ako Dior alebo Louis Vuitton a minulý rok sa jej naozaj darilo aj napriek turbulenciám na trhoch. Strategickú pozíciu posilnil ešte fakt, že zakladateľ Bernard Arnault sa stal najbohatším človekom na svete a predbehol tak Muska, ktorý [...]

Onkologické vyšetrenie

Slovensko má dáta staré desaťročie. Onkologickým pacientom má pomôcť projekt za 11 miliónov

04.02.2023 21:41

Projekt OnkoAsist má skrátiť pacientovi s podozrením na rakovinu cestu k liečbe z vyše 160 dní na 60.

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 72255x
Priemerná čítanosť článkov: 1204x

Autor blogu

Kategórie