Založ si blog

Zemný plyn aktuálne zlacnel, jeho cena však opäť môže stúpať

Dobrou správou pre firmy aj domácnosti je aktuálny pokles cien zemného plynu. Ceny však opäť mohli rásť.

Niet divu, že ceny zemného plynu sú v centre pozornosti celej Európskej únie. Ide o energetickú komoditu, ktorá je mimoriadne dôležitá pre európske aj slovenské hospodárstvo, ako aj domácnosti. Na rozdiel od leta a extrémnych cenových úrovní vyzerá dnes situácia so zemným plynom priaznivejšie: ceny sú dnes výrazne nižšie. Cenový vývoj do budúcnosti je však otvorený. Aké faktory budú na cernu komodity vplývať v ďalších mesiacoch a rokoch?

Zemný plyn je lacnejší vďaka nadmernej ponuke

Ceny futures vždy reagujú na dopyt a ponuku na trhu, ako aj predikciu ich vývoja pre obdobie, ktorého sa kontrakt na nákup týka. Ceny futures pre najbližšie týždne klesli v dôsledku stavu naplnenosti zásobníkov a vyvážený dopyt a ponuku na trhu, k čomu prispeli v prípade Európy kontrakty na LNG. Ide vlastne o následok pôvodných obáv z nedostatku suroviny od spustenia ruskej invázie na Ukrajinu. Práve tieto obavy spôsobili, že Európa sa zásobila vysokým množstvom plynu a dnes sa preto objavujú dokonca situácie, keď sa spotové ceny sa dostávajú do mínusu. Sme svedkami nedávno ešte nevídanej situácie: zásobníky plynu v EÚ sú takmer plné a dokonca sa objavujú tankery, ktoré stoja v radoch v prístavoch a nemôžu vyložiť svoj náklad. Dnes je teda príčinou poklesu cien nadmerná ponuka. V porovnaní s cenou referenčných európskych futures kontraktov na zemný plyn z konca augusta dnes vidíme pokles o cca 70 %.

ProfitLevel-Zarska-Ceny zemneho plynu klesaju

Pohyb hodnoty futures na zemný plyn v USA za posledných 5 rokov. (Zdroj: Tradingeconomics)

Inflácia stále rastie

Aktuálne stojí zemný plyn približne 120 eur za megawatthodinu a je reálny predpoklad, že by mohli klesnúť pod 100 eur za megawatthodinu. Tento pokles pomáha zmierniť infláciu, resp. rýchly rast životných nákladov v celej Európe. Jeseň nepriniesla dobré správy pre spotrebiteľov, ročná miera inflácie cien v eurozóne sa v októbri opäť zvýšila. Práve tu sme zaznamenali, že okrem potravín sú jednoznačne na čele rastu cien účty za energie, ktoré medziročne vzrástli o takmer 42 %. Miera inflácie je najvyššia v pobaltských štátoch, a to nad 20 %. Podľa štatistík sa však rast presúva pomaly na západ, kde najväčší nárast inflácie zaznamenali štáty ako Taliansko, Belgicko a Nemecko. Holandsko tiež bojuje, už druhý mesiac po sebe čelí inflácii blízkej k 17 %.

Úvodom roka 2023 hrozí opäť rast cien

Opätovný rast cien by mohol nastať na začiatku roka 2023, kedy sa v Európe ochladí. Ďalšie zvyšovanie by mohlo prísť v lete 2023, keď sa EÚ bude snažiť doplniť svoje zásoby pred zimou. Faktom zostáva, že podiel Ruska na celkovom dovoze plynu do Európy klesol zo 40 %, tento priestor musia európske štáty doplniť. Cena by teda mohla veľmi rýchlo nabrať rastúci trend a mohla by sa vyšplhať v roku 2023 na úroveň 150 eur za megawatthodinu.

Tesla plánuje expanziu

03.02.2023

V roku 2022 akcie Tesly klesli o vyše 50 %, od úvodu tohto roka však opäť rastú Akcie obľúbenej automobilky už určitý čas pociťujú zvýšený tlak. Zlé podmienky na trhu a starnúce modely komplikujú spoločnosti situáciu. V priebehu posledných 3 mesiacoch klesla hodnota akcií spoločnosti Tesla v priemere o 35%. Práve tento neúspech je [...]

Microsoft masovo prepúšťa zamestnancov, na výsledkoch to zatiaľ nevidno

27.01.2023

Veľké technologické firmy vo veľkom prepúšťajú. Tento segment bude zrejme aj v roku 2023 naďalej klesať. Technologický gigant oznámil, že plánuje zrušiť tisíce pracovných miest v aktuálnej vlny znižovania počtu zamestnancov. K podobným krokom aktuálne začali pristupovať viaceré firmy a môžu za to najmä obavy z prichádzajúcej recesie, kedy sa [...]

LVMH začína rok s novou šéfkou Dioru

23.01.2023

Koncern púšťa do vedenia len členov rodiny miliardára Arnaulta. A očividne to funguje. Táto skupina vlastní tie najluxusnejšie značky ako Dior alebo Louis Vuitton a minulý rok sa jej naozaj darilo aj napriek turbulenciám na trhoch. Strategickú pozíciu posilnil ešte fakt, že zakladateľ Bernard Arnault sa stal najbohatším človekom na svete a predbehol tak Muska, ktorý [...]

Onkologické vyšetrenie

Slovensko má dáta staré desaťročie. Onkologickým pacientom má pomôcť projekt za 11 miliónov

04.02.2023 21:41

Projekt OnkoAsist má skrátiť pacientovi s podozrením na rakovinu cestu k liečbe z vyše 160 dní na 60.

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 72250x
Priemerná čítanosť článkov: 1204x

Autor blogu

Kategórie