Založ si blog

Automobilky to nemajú ľahké, avšak tým najlepším sa celkom darí

Každý výrobca áut v Európe musí inovovať výrobu, podporovať elektro a ešte aj riešiť drahé úvery a klesajúci dopyt. Tí najlepší zatiaľ situáciu zvládajú dobre.

Spoločnosti z automobilového priemyslu môžu dnes zaujať spotrebiteľov napríklad novými alebo modernizovanými modelmi, ponúkať koncoročné zľavy. Na druhej strane je pre nich dôležité, aby výrobcovia originálneho vybavenia urýchlili výrobu, dovoz a dodávky, tak aby bol dodržaný vysoký počet nevybavených objednávok. Aké novinky prinášajú výrobcovia automobilov momentálne a čo na to hovorí trh?

Mercedes-Benz

Spoločnosť sa najnovšie pustila do zdvojnásobenia výrobnej kapacity elektromotorov na 1 milión kusov vo svojom závode v Untertuerkheime. Ďalšou významnou a zároveň nevyhnutnou zmenou v dnešnom svete, ktorý sa musí vyrovnať s vysokou infláciou a prichádzajúcou recesiou, je optimalizácia nákladov.

Vedenie nemeckej automobilky sa preto rozhodlo a spravilo razantný krok. Ide o reštrukturalizáciu závodu v juhozápadnom Nemecku, ktorej základom bude aj zníženie fixných nákladov o 20 % do roku 2025 v porovnaní s rokom 2019 a zníženie počtu zamestnancov. Akcie z pohľadu zavádzania zmien môžu byť zaujímavou voľbou pre mnohých investorov.

ProfitLevel-Zarska-Mercedes optimalizuje vyrobu a jeho akcie rastu
Výkonnosť spoločnosti Mercedes Benz Group AG za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Porsche

Spoločnosť, ktorá sa zameriava na výrobu športových automobilov zažila silný štart ako samostatne kótovaná spoločnosť. Jej nárast nezastavili ani výkyvy dodávateľského reťazca a vysoké ceny za energie. Od oddelenia z materskej spoločnosti Volkswagen stúpla jej hodnota o takmer 30 % a aktuálne sa môže pochváliť vysokými ziskovými maržami.* Spoločnosť tiež oznámila, že sa pripojí k referenčnému indexu DAX, na čo jej akcie reagovali opätovným rastom. S trhovou hodnotou viac ako 88 miliárd eur má výrobca obľúbených športových vozidiel v súčasnosti vyššiu hodnotu ako Mercedes Benz.

ProfitLevel-Zarska-Porsche uspesne vstupilo na burzu-Predbehlo aj matersky Volkswagen
Výkonnosť spoločnosti Porsche Automobil Holding SE za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Budúcnosť odvetvia

Počas ďalších rokoch očakávame, že najvýznamnejšou témou bude segment elektrických vozidiel a tiež nástup ekologických technológií. Makroekonomické faktory budú však silne pôsobiť na výrobcov aj naďalej. Spoločnosti trápi prevažne nedostatok čipov, rast úrokových sadzieb a vysoká inflácia. 

Tesla plánuje expanziu

03.02.2023

V roku 2022 akcie Tesly klesli o vyše 50 %, od úvodu tohto roka však opäť rastú Akcie obľúbenej automobilky už určitý čas pociťujú zvýšený tlak. Zlé podmienky na trhu a starnúce modely komplikujú spoločnosti situáciu. V priebehu posledných 3 mesiacoch klesla hodnota akcií spoločnosti Tesla v priemere o 35%. Práve tento neúspech je [...]

Microsoft masovo prepúšťa zamestnancov, na výsledkoch to zatiaľ nevidno

27.01.2023

Veľké technologické firmy vo veľkom prepúšťajú. Tento segment bude zrejme aj v roku 2023 naďalej klesať. Technologický gigant oznámil, že plánuje zrušiť tisíce pracovných miest v aktuálnej vlny znižovania počtu zamestnancov. K podobným krokom aktuálne začali pristupovať viaceré firmy a môžu za to najmä obavy z prichádzajúcej recesie, kedy sa [...]

LVMH začína rok s novou šéfkou Dioru

23.01.2023

Koncern púšťa do vedenia len členov rodiny miliardára Arnaulta. A očividne to funguje. Táto skupina vlastní tie najluxusnejšie značky ako Dior alebo Louis Vuitton a minulý rok sa jej naozaj darilo aj napriek turbulenciám na trhoch. Strategickú pozíciu posilnil ešte fakt, že zakladateľ Bernard Arnault sa stal najbohatším človekom na svete a predbehol tak Muska, ktorý [...]

Onkologické vyšetrenie

Slovensko má dáta staré desaťročie. Onkologickým pacientom má pomôcť projekt za 11 miliónov

04.02.2023 21:41

Projekt OnkoAsist má skrátiť pacientovi s podozrením na rakovinu cestu k liečbe z vyše 160 dní na 60.

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 72241x
Priemerná čítanosť článkov: 1204x

Autor blogu

Kategórie