Ani koniec čínskych protestov nepriniesol istotu do radov investormi

Číne sa stále nevie otriasť z ekonomických problémov, výsledkom sú akciové trhy pod tlakom. Návrat k predcovidovému rastu sa (zatiaľ) odkladá.

Čína v novembri zažila silné protesty, avšak nebolo to volanie po zmene režimu, ale snaha zbaviť sa prísnej politiky nulového covidu. A podarilo sa: štát pod tlakom od pravidiel ustúpil a ľudia sa upokojili. Investori sú však stále v strehu, prečože riziká pri čínskej ekonomike zďaleka nevyprchali.

Čínski občania nechceli zmenu, len koniec obmedzení

Práve rok 2022 bol pre Čínu a aj pre investorov v krajine celkom zložitý. Hlavné faktory, ktoré ho ovplyvňovali boli najmä slabý vývoj na akciovom trhu, klesanie jüanu a odlev kapitálu. Dnes vidíme, že ľudia si žiadajú zmeny a protestujú. Nepokoje v Šanghaji síce vyzvali na odstúpenie prezidenta Si a Číňania tiež nesúhlasia s väznením zahraničných novinárov, ale nakoniec sa politická linka nepotvrdila.

Čo sa dialo posledné 2 roky v Číne

Rok 2021 bol naopak prínosný pre krajinu. Mohli sme vidieť rozsiahli hospodársky rast práve v Číne, spôsobený aj veľkými priamymi zahraničnými investíciami do krajiny. Podiel zahraničných investorov na čínskych dlhopisových a akciových trhoch predstavoval v lete 2021 približne úroveň 3,5 %. Na konci roka však nastal obrat, ktorý spôsobila neschopnosť najväčšieho čínskeho realitného developera Evergrande splácať svoje záväzky. Nasledujúci nový variant Omicronua sprísnenie Covidovej politiky viedlo k zníženiu hospodárskeho rozmachu.  

Prepad čínskych trhov

Zhruba od nástupu „zero-Covid“ politiky čínske akciové trhy dosahovali horšie výsledky a na konci októbra nastal nečakaný prepad. Dôvodom ďalšieho poklesu bolo oznámenie tretieho funkčného obdobia prezidenta Si Ťin-pchinga.

Posledné náznaky na zlepšenie ekonomického prostredia Číny

Nedávno sa však situácia na čínskych trhoch zlepšila. Pozitívny nárast priniesla hlavne nádej, že Fed spomalí svoje navyšovanie kľúčových úrokových sadzieb a inflácia sa už zastaví.  Ďalším impulzom bola predikcia, že čínska ekonomika sa otvorí a zruší politiku „zero-Covid“. Ak skombinujeme tieto dva faktory, Čína by mohla opäť rozbehnúť rast svojej ekonomiky aj prílev nového kapitálu do krajiny. [1]

Ako sa prejavili protesty na trhoch

Nepokoje mali za následok pokles akcií na celom svete. Vyhliadky na zlepšenie situácie v krajine sa zhoršili a index S&P 500 klesol o 1,5 %, technologický Nasdaq Composite stratil 2,2 %. V Hongkongu stratil index Hang Seng China Enterprises až o 4,5 %, a viditeľne smeroval nadol aj čínsky index CSI 300, o 2,8 %.  Investori sa obávajú oprávnene, pretože nedávne udalosti v Číne neveštia ružovú budúcnosť. Obavy smerujú prevažne k zintenzívneniu presadzovania prísnej politiky prezidenta Si Ťin-pchinga k „zero-Covid“ politike.

ProfitLevel-Zarska-S&P500 aktualne straca kvoli neistote
Výkonnosť indexu S&P 500 za poslednuch 5 rokov. (Zdroj: Investing)
ProfitLevel-Zarska-Technologicke akcie reaguju na zle spravy najcitlivejsie-Nasdaq
Výkonnosť Nasdaq Composite za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)
ProfitLevel_Zarska_Cinske indexy sa hybu raz nahor_inokedy nadol
Výkonnosť indexu Hang Seng China Enterprises za posledných 6 mesiacov (Zdroj: Investing)

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Tusk

Krajiny EÚ musia zvýšiť výdavky na obranu, závisí od toho prežitie bloku, vyzval Tusk

22.01.2025 14:12

Ak má Európa prežiť, musí byť vyzbrojená, zdôraznil poľský premiér na pôde europarlamentu.

Izrael Predjordánsko Džanín

Izraelská armáda druhým dňom zasahuje na Západnom brehu, hlásia mŕtvych

22.01.2025 13:48

Rozsiahla vojenská operácia je podľa Izraela namierená proti palestínskym teroristom.

Michal  Šimečka / Robert Fico /

Opozícia sa nevzdáva, podali ďalší návrh na odvolanie vlády. Šimečka označil správu SIS za nebezpečnú paródiu

22.01.2025 13:14

PS, SaS a KDH podali druhý návrh na odvolanie vlády, Šimečka označil správu SIS za nebezpečnú paródiu

Jaroslaw Kaczynski, Poľsko, koaličná dohoda

Poľská vládna koalícia by vo voľbách podľa prieskumu stratila väčšinu, vyhrala by opozičná konzervatívna PiS

22.01.2025 12:48

Opozičné strany by spolu získali viac percent, než strany súčasnej koalície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 95784x
Priemerná čítanosť článkov: 1520x

Autor blogu

Kategórie