Založ si blog

Zlato (opäť) v centre záujmu

Investori budú v ďalších mesiacoch hľadať bezpečné prístavy, kam patrí aj zlato. Niektorí vidia jeho rast na dvojnásobok oproti dnešku

Práve počas roku 2023 by mohlo zlato dosiahnút hodnotu 3000 USD za uncu. Vysoký dopyt po tejto komodite je práve v čase, keď inflácia naberá na obrátkach, aj napriek sprísňovaniu menovej politiky. Niektorí analytici predpovedajú, že zlato by sa mohlo vyšplhať až na 4 000 USD. Tak sa poďme pozrieť na aktuálny stav rastu tejto obľúbenej investície.

Čo bude vplývať na hodnotu zlata?

Na rast zlata by v nasledujúcom období mohli vplývať viaceré faktory. Najviac sa však hovorí o vplyve vojny, ktorý centrálne banky odradí od držania devízových rezerv v rámci zachovania sebestačnosti, čo by sa pozitívne odrazilo na hodnotách zlata. Druhým je hroziaci príchod recesie na celom svete počas roku 2023, kedy by mohli ľudia venovať viac pozornosti nákupu zlata a držania hotovosti na účtoch.

Situácia v Rakúsku

V tejto krajine je dopyt po zlate najvyšší od roku 1989. Môže za to aj typická konzervatívnosť obyvateľov krajiny, ktorí dávajú v dnešných neistých časoch prednosť nákupu tejto komodity ako predstaviteľovi bezpečného prístavu v rámci investovania. Rakúska národná banka, vlastník mincovne, uvádza, že rakúske domácnosti za dva a pol roka od začiatku pandémie koronavírusu nakúpili viac zlata ako za päť rokov predtým.

Pandémia bola prvým impulzom na zvýšený nákup zlata, pretože ľudia sa obávali o svoje úspory a hľadali „spoľahlivejšiu“ investičnú príležitosť. Druhým bol začiatok vojnového konfliktu na Ukrajine a následne sa začala rekordne zvyšovať inflácia počas leta, ktorá dopyt ešte o niečo zvýšila.

Aké sú ceny zlata

Posledné dva týždne sme mohli sledovať napríklad benchmarkové zlato COMEX, ktoré sa  pohybovalo v  na úrovni 1 820 dolárov za uncu, nehovoriac o tom, že iba deň predtým stúplo o 2 % a dosiahlo 1 836,80 USD, čo je najvyššia hodnota zlata na COMEXe od 27. júna.

Spotová cena zlata stúpla na hodnotu viac ako  1 820 dolárov. Ceny zlata rástli práve po správe o indexe spotrebiteľských cien, ktorá priniesla neradostnú informáciu, a to, že spotrebiteľské ceny za rok sa do novembra zvýšili o 7,1 %. Počas júna 2022 sa index spotrebiteľských cien dostal na 40-ročné maximum. Od tohto vrcholu sa každý mesiac spomaľuje jeho rast, ale hodnoty sú stále vysoké.  

ProfitLevel-Zarska-Zlato je od pandemie v rastovej krivke
Výkonnosť XAU/USD – Gold Spot US Dollar za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Napriek tomu prichádza FED (Federálny rezervný systém) so zvýšením kľúčových úrokových sadzieb. Nekompromisne pokračuje v boji proti inflácii zvýšením svojej základnej úrokovej sadzby na najvyššiu úroveň za posledných 15 rokov. Uroková sadzba sa zvýšila o pol percentuálneho bodu, čím sa dostala do cieľového pásma od 4,25 % do 4,5 %. Predpokladá sa, že tieto úrovne neklesnú až do roku 2024.

Cena zlata má aktuálne namierené vyššie

09.03.2023

Zlato síce v úvode tohto roka stratilo, avšak najnovšie už tri týždne vytrvalo rastie Zlata sa uplynulé týždne týkali viaceré zmeny na trhu. Investori sa na ne pozerali z dvoch pohľadov: inak ich vnímali tí, čo preferujú nákup a držanie zlata na dlhé obdobie, a odlišne zase investori zameraní na časté obchodovaniu na trhu. Ak sa o zlato zaujímate ako [...]

Meď ako TOP investícia medzi komoditami

13.02.2023

Meď je kľúčový materiál v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor. Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov [...]

Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú

09.02.2023

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky bankám vyslovene prospieva. Zvýšenie centrálnej sadzby na 3,0 % (a následne v priebehu nasledujúceho polroka pravdepodobne na 3,5 % jednoznačne vyhovuje bankám, ktoré patria k absolútnym víťazom tvrdého postupu proti inflácii. Vidno to na príklade Deutsche Bank. Rekordný zisk pre Deutsche Bank V dôsledku [...]

Policajný potápač

Na rieke Laborec sa topil mladík, našli ho horskí záchranári bez známok života

14.07.2024 22:17

Mladík zo Slovenska bol nezvestný od soboty.

Joe Biden

Trump plány po atentáte nemení. Biden vyzval Američanov na jednotu, vystúpi s prejavom

14.07.2024 22:10

Identifikovali obeť streľby na Trumpovom mítingu.

Election 2024 Trump

Koľko zarábajú v USA ochrankári, ktorí strážia aj Trumpa, a čo musia zvládnuť? Ich predchodcovia odhaľovali falošné doláre

14.07.2024 18:00

Adept na ochrankára v najvýkonnejšom veku musí zvládnuť 55 kľukov za minútu, aby dostal najlepšiu známku. Čo sa týka žien, kľukov má byť 40.

PREZIDENT: Prevzatie Prezidentského paláca

Rozdelenie nám škodí. Zmierime sa s tým, že iný názor nie je existenčná hrozba?

14.07.2024 18:00

Diskutovali by sme s každým, a nemyslíme si, že „iné” názory sú nebezpečné, aj keď občas môžu byť hlúpe. Je naša ochota skutočná? Sme naozaj takí tolerantní? Zapojte sa do diskusie!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 90726x
Priemerná čítanosť článkov: 1440x

Autor blogu

Kategórie