Založ si blog

Zlato (opäť) v centre záujmu

Investori budú v ďalších mesiacoch hľadať bezpečné prístavy, kam patrí aj zlato. Niektorí vidia jeho rast na dvojnásobok oproti dnešku

Práve počas roku 2023 by mohlo zlato dosiahnút hodnotu 3000 USD za uncu. Vysoký dopyt po tejto komodite je práve v čase, keď inflácia naberá na obrátkach, aj napriek sprísňovaniu menovej politiky. Niektorí analytici predpovedajú, že zlato by sa mohlo vyšplhať až na 4 000 USD. Tak sa poďme pozrieť na aktuálny stav rastu tejto obľúbenej investície.

Čo bude vplývať na hodnotu zlata?

Na rast zlata by v nasledujúcom období mohli vplývať viaceré faktory. Najviac sa však hovorí o vplyve vojny, ktorý centrálne banky odradí od držania devízových rezerv v rámci zachovania sebestačnosti, čo by sa pozitívne odrazilo na hodnotách zlata. Druhým je hroziaci príchod recesie na celom svete počas roku 2023, kedy by mohli ľudia venovať viac pozornosti nákupu zlata a držania hotovosti na účtoch.

Situácia v Rakúsku

V tejto krajine je dopyt po zlate najvyšší od roku 1989. Môže za to aj typická konzervatívnosť obyvateľov krajiny, ktorí dávajú v dnešných neistých časoch prednosť nákupu tejto komodity ako predstaviteľovi bezpečného prístavu v rámci investovania. Rakúska národná banka, vlastník mincovne, uvádza, že rakúske domácnosti za dva a pol roka od začiatku pandémie koronavírusu nakúpili viac zlata ako za päť rokov predtým.

Pandémia bola prvým impulzom na zvýšený nákup zlata, pretože ľudia sa obávali o svoje úspory a hľadali „spoľahlivejšiu“ investičnú príležitosť. Druhým bol začiatok vojnového konfliktu na Ukrajine a následne sa začala rekordne zvyšovať inflácia počas leta, ktorá dopyt ešte o niečo zvýšila.

Aké sú ceny zlata

Posledné dva týždne sme mohli sledovať napríklad benchmarkové zlato COMEX, ktoré sa  pohybovalo v  na úrovni 1 820 dolárov za uncu, nehovoriac o tom, že iba deň predtým stúplo o 2 % a dosiahlo 1 836,80 USD, čo je najvyššia hodnota zlata na COMEXe od 27. júna.

Spotová cena zlata stúpla na hodnotu viac ako  1 820 dolárov. Ceny zlata rástli práve po správe o indexe spotrebiteľských cien, ktorá priniesla neradostnú informáciu, a to, že spotrebiteľské ceny za rok sa do novembra zvýšili o 7,1 %. Počas júna 2022 sa index spotrebiteľských cien dostal na 40-ročné maximum. Od tohto vrcholu sa každý mesiac spomaľuje jeho rast, ale hodnoty sú stále vysoké.  

ProfitLevel-Zarska-Zlato je od pandemie v rastovej krivke
Výkonnosť XAU/USD – Gold Spot US Dollar za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Napriek tomu prichádza FED (Federálny rezervný systém) so zvýšením kľúčových úrokových sadzieb. Nekompromisne pokračuje v boji proti inflácii zvýšením svojej základnej úrokovej sadzby na najvyššiu úroveň za posledných 15 rokov. Uroková sadzba sa zvýšila o pol percentuálneho bodu, čím sa dostala do cieľového pásma od 4,25 % do 4,5 %. Predpokladá sa, že tieto úrovne neklesnú až do roku 2024.

Tesla plánuje expanziu

03.02.2023

V roku 2022 akcie Tesly klesli o vyše 50 %, od úvodu tohto roka však opäť rastú Akcie obľúbenej automobilky už určitý čas pociťujú zvýšený tlak. Zlé podmienky na trhu a starnúce modely komplikujú spoločnosti situáciu. V priebehu posledných 3 mesiacoch klesla hodnota akcií spoločnosti Tesla v priemere o 35%. Práve tento neúspech je [...]

Microsoft masovo prepúšťa zamestnancov, na výsledkoch to zatiaľ nevidno

27.01.2023

Veľké technologické firmy vo veľkom prepúšťajú. Tento segment bude zrejme aj v roku 2023 naďalej klesať. Technologický gigant oznámil, že plánuje zrušiť tisíce pracovných miest v aktuálnej vlny znižovania počtu zamestnancov. K podobným krokom aktuálne začali pristupovať viaceré firmy a môžu za to najmä obavy z prichádzajúcej recesie, kedy sa [...]

LVMH začína rok s novou šéfkou Dioru

23.01.2023

Koncern púšťa do vedenia len členov rodiny miliardára Arnaulta. A očividne to funguje. Táto skupina vlastní tie najluxusnejšie značky ako Dior alebo Louis Vuitton a minulý rok sa jej naozaj darilo aj napriek turbulenciám na trhoch. Strategickú pozíciu posilnil ešte fakt, že zakladateľ Bernard Arnault sa stal najbohatším človekom na svete a predbehol tak Muska, ktorý [...]

Onkologické vyšetrenie

Slovensko má dáta staré desaťročie. Onkologickým pacientom má pomôcť projekt za 11 miliónov

04.02.2023 21:41

Projekt OnkoAsist má skrátiť pacientovi s podozrením na rakovinu cestu k liečbe z vyše 160 dní na 60.

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 72244x
Priemerná čítanosť článkov: 1204x

Autor blogu

Kategórie