Číne sa stále nevie otriasť z ekonomických problémov, výsledkom sú akciové trhy pod tlakom. Návrat k predcovidovému rastu sa (zatiaľ) odkladá.
Čína v novembri zažila silné protesty, avšak nebolo to volanie po zmene režimu, ale snaha zbaviť sa prísnej politiky nulového covidu. A podarilo sa: štát pod tlakom od pravidiel ustúpil a ľudia sa upokojili. Investori sú však stále v strehu, prečože riziká pri čínskej ekonomike zďaleka nevyprchali.
Čínski občania nechceli zmenu, len koniec obmedzení
Práve rok 2022 bol pre Čínu a aj pre investorov v krajine celkom zložitý. Hlavné faktory, ktoré ho ovplyvňovali boli najmä slabý vývoj na akciovom trhu, klesanie jüanu a odlev kapitálu. Dnes vidíme, že ľudia si žiadajú zmeny a protestujú. Nepokoje v Šanghaji síce vyzvali na odstúpenie prezidenta Si a Číňania tiež nesúhlasia s väznením zahraničných novinárov, ale nakoniec sa politická linka nepotvrdila.
Čo sa dialo posledné 2 roky v Číne
Rok 2021 bol naopak prínosný pre krajinu. Mohli sme vidieť rozsiahli hospodársky rast práve v Číne, spôsobený aj veľkými priamymi zahraničnými investíciami do krajiny. Podiel zahraničných investorov na čínskych dlhopisových a akciových trhoch predstavoval v lete 2021 približne úroveň 3,5 %. Na konci roka však nastal obrat, ktorý spôsobila neschopnosť najväčšieho čínskeho realitného developera Evergrande splácať svoje záväzky. Nasledujúci nový variant Omicronua sprísnenie Covidovej politiky viedlo k zníženiu hospodárskeho rozmachu.
Prepad čínskych trhov
Zhruba od nástupu „zero-Covid“ politiky čínske akciové trhy dosahovali horšie výsledky a na konci októbra nastal nečakaný prepad. Dôvodom ďalšieho poklesu bolo oznámenie tretieho funkčného obdobia prezidenta Si Ťin-pchinga.
Posledné náznaky na zlepšenie ekonomického prostredia Číny
Nedávno sa však situácia na čínskych trhoch zlepšila. Pozitívny nárast priniesla hlavne nádej, že Fed spomalí svoje navyšovanie kľúčových úrokových sadzieb a inflácia sa už zastaví. Ďalším impulzom bola predikcia, že čínska ekonomika sa otvorí a zruší politiku „zero-Covid“. Ak skombinujeme tieto dva faktory, Čína by mohla opäť rozbehnúť rast svojej ekonomiky aj prílev nového kapitálu do krajiny. [1]
Ako sa prejavili protesty na trhoch
Nepokoje mali za následok pokles akcií na celom svete. Vyhliadky na zlepšenie situácie v krajine sa zhoršili a index S&P 500 klesol o 1,5 %, technologický Nasdaq Composite stratil 2,2 %. V Hongkongu stratil index Hang Seng China Enterprises až o 4,5 %, a viditeľne smeroval nadol aj čínsky index CSI 300, o 2,8 %. Investori sa obávajú oprávnene, pretože nedávne udalosti v Číne neveštia ružovú budúcnosť. Obavy smerujú prevažne k zintenzívneniu presadzovania prísnej politiky prezidenta Si Ťin-pchinga k „zero-Covid“ politike.
Celá debata | RSS tejto debaty